bilety teatr Warszawa

10 najważniejszych musicali Teatru Muzycznego Roma

Waitress

„Waitress”, Fot. Karol Mańk

30 maja 2021 roku w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma premiera broadwayowskiego musicalu „Waitress” w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.

„Waitress” to dwudziesty pierwszy musicalowy tytuł na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Roma. Za sprawą dyrektora teatru Wojciecha Kępczyńskiego i jego współpracowników na scenie przy ul. Nowogrodzkiej, od ponad dwóch dekad, możemy oglądać najsłynniejsze musicale świata, grane na co dzień na Broadwayu czy londyńskim West – Endzie. Z okazji premiery „Waitress”, przypominamy 10 najważniejszych musicali Teatru Muzycznego Roma.

„CRAZY FOR YOU” 

„Crazy for you” z muzyką George Gershwina był pierwszym musicalem wystawionym na scenie Teatru Muzycznego Roma za dyrekcji Wojciecha Kępczyńskiego, który w 1998 roku objął to stanowisko. Wojciech Kępczyński musical wyreżyserował, a do współpracy nad spektaklem zaprosił wybitnych twórców teatralnych – Janusza Józefowicza (choreografia) i Małgorzatę Treutler (scenografia i kostiumy). W przedstawieniu wystąpili m.in. Krystyna Tkacz, Barbara Melzer, Justyna Sieńczyło, Janusz Józefowicz i Wojciech Wysocki. Premiera musicalu w styczniu 1999 roku okazała się dużym sukcesem artystycznym i frekwencyjnym, bo po bilety na spektakl ustawiały się kilometrowe kolejki.

musicale teatr roma

„Crazy for you”, fot. archiwum TM Roma

„MISS SAJGON”

Gdy Wojciech Kępczyński w wywiadach opowiadał, że chce wystawić legendarny broadwayowski musical „Miss Sajgon”, niewielu wierzyło, że to się może udać. Słowa dyrektor dotrzymał i w grudniu 2000 roku na scenie przy ul. Nowogrodzkiej odbyła się długo oczekiwana premiera musicalu „Miss Sajgon”. Na potrzeby spektaklu zmodernizowano scenę i kulisy. Jednym z najważniejszych momentów przedstawienia było lądowanie helikoptera na scenie. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych zdobyczy techniki, udało się to zrealizować. Szybkie zmiany dekoracji, rewelacyjni wokaliści i tancerze oraz wspaniała muzyka sprawiły, że „Miss Sajgon” w Romie zagrano ponad 200 razy przy pełnej widowni.

musicale Teatr Roma

„Miss Sajgon”, fot. archiwum TM Roma

Zobacz: Dyrektor Teatru Muzycznego Roma Wojciech Kępczyński: Teatr to moja pasja

„GREASE”

W 2002 roku na scenie przy ul. Nowogrodzkiej odbyła się premiera słynnego musicalu „Grease” w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego, z udziałem m.in. Barbary Wrzesińskiej, Michała Milowicza, Beaty Wyrąbkiewicz i Łukasza Zagrobelnego. Kolorowy, roztańczony, rock’n’rollowy, z ogromną dawką energii i młodości spektakl ze znakomitymi piosenkami podbił serca publiczności na tyle, że „Grease” nie schodził z afisza Teatru Muzycznego Roma przez cztery lata.

musicale Teatr Roma

„Grease”, fot. archiwum TM Roma

„KOTY”

„Koty” to jeden z najciekawszych przedstawień w historii Teatru Muzycznego Roma. Bohaterami spektaklu są koty, które na wielkomiejskim śmietniku opowiadają swoje niezwykłe historie. Ten niezwykły musical przygotowany przez Wojciecha Kępczyńskiego zachwycił precyzyjną choreografią, niezwykłą scenografią Janusza Sosnowskiego, bajkowymi kostiumami Doroty Kołodyńskiej i charakteryzacją Sergiusza Osmańskiego. Do współpracy nad spektaklem zatrudniono specjalistów od kotów, którzy uczyli aktorów zachowywać się i poruszać jak dachowce.

musicale teatr Roma

„Koty”, fot. archiwum TM Roma

„TANIEC WAMPIRÓW”

W 2005 roku na scenie Teatru Muzycznego Roma odbyła się premiera musicalu „Taniec Wampirów”, opartego na scenariuszu filmu Romana Polańskiego „Nieustraszeni pogromcy wampirów”. Do współpracy nad przedstawieniem, reżyser Cornelius Baltus, zaprosił samego Romana Polańskiego, który objął opiekę artystyczną nad spektaklem w Romie. Budżet przedstawienia wyniósł 3 mln. Sporo kosztowały nie tylko kostiumy i scenografia, ale również szczęki wampirów, które przygotowali wybitni stomatolodzy i ortodonci, zatrudnieni do pracy nad musicalem. Specjalnie z okazji premiery „Tańca Wampirów”zmieniona została kolorystyka widowni Romy (granat i czerwień), aby stworzyć odpowiedni klimat.

Taniec Wampirów

„Taniec wampirów”, fot. archiwum TM Roma

Zobacz: 20 lat Teatru Muzycznego Roma

„AKADEMIA PANA KLEKSA”

„Akademia Pana Kleksa” była kolejną (po musicalu „Piotruś Pan”) familijną produkcją za dyrekcji Wojciecha Kępczyńskiego w Teatrze Muzycznym Roma. Libretto oparte zostało na podstawie cyklu powieściowego Jana Brzechwy. Muzykę do spektaklu stworzył Andrzej Korzyński. Multimedialna inscenizacja w Romie wykorzystywała komputerowe animacje Tomasza Bagińskiego, które komponowały się z żywym planem. W spektaklu wystąpili m.in. Robert Rozmus, Damian Aleksander, Marta Smuk i blisko dwudziestka dzieci. Kilka lat później na scenie przy ul. Nowogrodzkiej przygotowano kolejny familijny musical. Tym razem był to „Alladyn JR” Disneya. Jedną z głównych atrakcji przedstawienia był latający nad głowami widzów dywan z bohaterami spektaklu.

Akademia Pana Kleksa

„Akademia Pana Kleksa”, fot. archiwum TM Roma

„UPIÓR W OPERZE”

W 2008 roku w Teatrze Muzycznym Roma odbyła się premiera legendarnego musicalu Andrew Lloyd Webera „Upiór w operze”. Ten najdłużej grany musical w historii Broadwayu na warszawskiej scenie zyskał wspaniałą oprawę. Aby dokładnie odtworzyć na scenie Romy architekturę i klimat paryskiej Opery Garnier, scenograf Paweł Dobrzycki i reżyser Wojciech Kępczyński, wybrali się do Paryża, aby zwiedzić ten teatr od kulis i przygotować potrzebną dokumentację. Popisowym numerem w „Upiorze w operze” jest scena spadania olbrzymiego żyrandola na scenę. Mechanizm spadania żyrandola przygotowała firma ze Szwecji. W rolach głównych w spektaklu zobaczyliśmy m.in. Damiana Aleksandra i Edytę Krzemień. Zainteresowanie przedstawieniem w Romie było ogromne. Zagrano ponad 500 spektakli.

Upiór w operze

„Upiór w Operze”, fot. archiwum TM Roma

„DESZCZOWA PIOSENKA”

„Deszczowa piosenka” to musical oparty na podstawie najsłynniejszego filmu muzycznego w historii pod tym samym tytułem. Przygotowanie premiery musicalu na deskach Teatru Muzycznego Roma było nie lada wyzwaniem. W spektaklu na scenie pada prawdziwy deszcz. Na potrzeby musicalu scena została zbudowana na basenie z 10 tysiącami litrów wody w zamkniętym obiegu. Woda o temperaturze 38 stopni wędrowała spod podłogi na scenę rurkami zawieszonymi nad głowami aktorów, tworząc efekt deszczu, który moczył nie tylko aktorów, ale również widzów w pierwszych rzędach. Za scenografię do spektaklu odpowiadał znany z ekscentrycznych pomysłów, współpracujący z Mariuszem Trelińskim, Boris Kudlićka. Główną rolę męską w „Deszczowej piosence” zagrał Dariusz Kordek. Rozmach inscenizacyjny, dynamiczna choreografia i energia młodego zespołu, sprawiły, że przedstawienie było dużym sukcesem.

deszczowa piosenka

„Deszczowa piosenka”, fot. archiwum TM Roma

Zobacz: „Aida” wraca na afisz Teatru Muzycznego Roma. Ciekawostki o spektaklu

„MAMMA MIA!”

„Mamma Mia!” to musical z nieśmiertelnymi przebojami zespołu Abba. Spektakl przez ponad dwa lata gościł na scenie przy ul. Nowogrodzkiej i był przyjmowany przez publiczność entuzjastycznie. Kolorowy, pełen młodzieńczej energii musical, z udziałem m.in. Zofii Nowakowskiej, Dariusza Kordka i Jakuba Szydłowskiego został zagrany w Romie 560 razy.

Mamma Mia!

„Mamma Mia!”, fot. archiwum TM Roma

W musicalu „Mamma Mia!” wykorzystano po raz pierwszy ekrany LED o rozdzielczości 12 mm, zasilanych bateryjnie i sterowanych bezprzewodowo. Ekrany te wykorzystywane są również w musicalu „Aida”, który będzie na zmianę grany z musicalem „Waitress”.

„PILOCI”

Musical „Piloci” to niezwykła historia miłości polskiego pilota wojskowego i artystki kabaretowej brutalnie przerwanej przez II wojnę światową .”Piloci” z librettem dyrektora Wojciecha Kępczyńskiego to trzeci polski musical na deskach Teatru Muzycznego Roma, ale pierwszy adresowany do dorosłych. Do spektaklu filmy, animacje i cyfrową scenografię przygotowała znana firma Platige Image. „Piloci” na scenie przy ul. Nowogrodzkiej grani byli przez 427 wieczorów.

„Piloci”, fot. archiwum TM Roma

A Wam, który musical wystawiony na scenie Teatru Muzycznego Roma najbardziej się podobał?

Maciej Łukomski

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.