bilety teatr Warszawa

10 niezwykłych atrakcji Torunia

Toruń to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Swój urok zawdzięcza wspaniałym zabytkom, położeniu nad Wisłą i niezwykłej historii. Poznajcie 10 niezwykłych miejsc Torunia.

PIERNIKI

„Młody, stary, duży, mały zna ten specjał nad specjały. Sam król pono łyka ślinkę. Gdy zobaczy Katarzynkę!”

Ciasto na pierniki wyrabia się ręcznie z mąki, wody, mleka, miodu i przypraw w odpowiednich proporcjach. Następnie wypieka się je w piecu w ściśle określonej temperaturze. Najstarsze wzmianki o toruńskim piernikarstwie pochodzą z XIV wieku. Najsłynniejsze pierniki „Katarzynki” powstają w Fabryce „Kopernik”, która istnieje od 1751 roku w Toruniu. Legenda mówi o Katarzynce, córce toruńskiego młynarza, która miała przygotować wyśmienite przysmaki na przyjazd króla do Torunia. Pszczoły podpowiedziały jej dołożenie miodu do chleba i ciast. Wypieki udały się znakomicie, a król zaczął odtąd sławić toruńskie pierniki w całej Europie. Od tamtej pory żelaznym punktem każdej wycieczki odwiedzającej Toruń jest zakup słodkich przysmaków w jednym ze sklepów firmy „Kopernik”. Do wyboru m.in.: pierniki w czekoladzie, nadziewane jabłkiem, glazurowane.

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW IM. TON’EGO HALIKA

W 1999 roku Elżbieta Dzikowska przekazała pamiątki z podróży i wspólnych wędrówek, zmarłego w maju 1998 roku Tony Halika, Zarządowi Miasta Torunia, który z kolei powierzył Muzeum Okręgowemu zadanie stworzenia ekspozycji w przeznaczonym na ten cel zabytkowym spichrzu przy ul. Franciszkańskiej 11. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw po świecie, które odbyła Elżbieta Dzikowska ze swym mężem, Tonym Halikiem. Na wystawie można zobaczyć m.in.: bluzy kobiece, tzw. huipile pochodzące z różnych wiosek z Gwatemali, kolekcje dziewięciu ceramicznych figur tzw. Kultur Zachodu, liczne fotografie, stare mapy, wyprawione skóry zwierzęce z Meksyku i liczne osobiste pamiątki.

MUZEUM PIERNIKA

Muzeum Toruńskiego Piernika to największe, wyjątkowe muzeum piernika zarówno w Toruniu, jak i Polsce. To nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. To również miejsce, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z tajemnicą technologii wypieku toruńskich pierników. Miłośnicy tych słodkich przysmaków mogą sami je przygotować podczas wizyty w muzeum. W piwnicy ulokowana jest wystawa „Piernikowe korzenie – od formy do pieca” prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz przemysłowy piec do wypieku pierników pochodzący z lat 60. XX w. Kolejną atrakcją jest możliwość zobaczenia unikatowej kolekcji form piernikarskich z okresu XVII – XX w., ze słynną toruńską „Katarzynką”, a także wirtualna kramarka wprowadzająca w realia średniowiecznego straganu.

CUKIERNIA SOWA

W 1946 roku Feliks Sowa wraz z małżonką otwierają w Bydgoszczy pierwszy zakład piekarniczy. W 2010 roku do spółki dołączają dzieci Michał i Aleksandra Sowa. Obecnie cukiernia Sowa to ponad 80 kawiarni rozsianych po całej Polsce. Jedna z kawiarni znajduje się w samym sercu toruńskiego rynku. Warto tutaj wpaść na ciastka owsiane, rogaliki z powidłami i popijając kawę podziwiać urodę Starówki.

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA

Na Rynku Staromiejskim, przy ulicy Kopernika 15 znajduje się Dom Mikołaja Kopernika. W jego wnętrzach można podziwiać ekspozycję poświęconą temu wybitnemu uczonemu. Do postaci astronoma nawiązuję m.in. Pracownia Uczonego, w której można oglądać księgi z tabelami astronomicznymi oraz reprint rękopisu „De revolutionibus…”, dzieła toruńskiego astronoma. Znajdują się tutaj także XVII – i XVIII – wieczne starodruki, przyrządy astronomiczne i matematyczne, wśród nich cyrkiel Jana Heweliusza z 1638 roku. Z życiem najważniejszego mieszkańca Torunia możemy się zapoznać na wystawie „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”.

KRZYWA WIEŻA

Średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m). Wybudowana została w 2. poł. XIII wieku jako prosta, 15-metrowa baszta obronna wtopiona w system murów obronnych. Już w średniowieczu z piaszczysto – gliniastego podłoża, na którym baszta została ustawiona, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, powodując równocześnie pochylanie się wieży do momentu, aż oparła się ona na gruncie bardziej trwałym. Istnieje też legenda, która głosi, że na toruńskim zamku żyło 12 rycerzy zakonnych. Jednego z nich zauroczyła młoda mieszczka. Spotykali się w toruńskich zaułkach, lecz mieszkańcy szybko donieśli o ich miłości komturowi i władzom miasta. Oboje kochanków ukarano, dziewczynie wymierzono 25 batów, a rycerzowi kazano zbudować wieżę. Wieża ta miała być jednak tak krzywa, jak krzywe było jego postępowanie. Stała się ona symbolem odejścia od reguły zakonnej. Do dziś jest także miejscem, w którym chętni sprawdzają swoją niewinność. Należy wtedy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i spróbować pozostać tak przez chwilę.

PLANETARIUM

Planetarium w Toruniu zostało otwarte w 1994 roku, a pierwszy publiczny pokaz odbył się 2 dni później, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W 1997 roku powstał pierwszy w Polsce system „all-sky”, pozwalający na pokrycie obrazem slajdów całej kopuły. Dzięki temu, oglądając seanse, można mieć wrażenie przebywania wewnątrz gwiezdnych mgławic. W budynku Planetarium mieści się również sala Geodium, w której znajduje się interaktywna wystawa poświęcona Ziemi jako planecie. Centralnym elementem wystawy jest ruchomy globus. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. W sali Orbitarium możemy podziwiać model sondy Cassini.

POMNIK KOPERNIKA

Pomnik najsłynniejszego mieszkańca Torunia znajduje się na Starówce obok Ratusza. Pomnik powstał w 1853 roku. Napis na cokole brzmi „Mikołaj Kopernik , toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i niebo”.

KOŚCIÓŁ KATEDRALNY

Świątynia powstała w XIII wieku. Kościół jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury gotyku ziemi chełmińskiej. Tu był ochrzczony Mikołaj Kopernik. To tutaj znajduje się drugi co do wielkości dzwon w Polsce „Tuba Dei”, ważący 7 ton. W kościele pochowane jest serce króla Jana I Olbrachta.

RUINY ZAMKU KRZYŻACKIEGO

Będąc w Toruniu, warto odwiedzić ruiny Zamku wzniesionego przez Krzyżaków, a zniszczonego przez mieszczan w 1454 roku. Zdarzenie to zapoczątkowało wojnę trzynastoletnią. Z budynków zamku głównego do dzisiaj zachowała się m.in. wieża ustępowa, dawny szpital (częściowo zburzony w końcu XIX w.) i młyn górny, a także znaczne odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami (w tym m.in. Młyńską i Menniczą).

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.