bilety teatr Warszawa

9 powodów, żeby odwiedzić Poznań

Poznań rynek

Poznań, fot. pixabay.com

Poznań to miasto, które zachwyca wspaniałymi zabytkami, oczarowuję magiczną atmosferą, zniewala swoim urokiem. Oto 9 powodów, żeby odwiedzić tętniącą wielkomiejskim życiem stolicę Wielkopolski.

RATUSZ

Na rynku, trzecim co do wielkości w naszym kraju, znajduje się jeden z najpiękniejszych renesansowych ratuszy w Polsce z XVI wieku. We wschodniej fasadzie budowli znajduje się jedna z największych atrakcji miasta, symbol Poznania – zegar z koziołkami. Codziennie, w południe mechaniczne figurki koziołków trykają się. Według legendy, zwierzęta uciekły wprost spod noża kuchcika, który miał je przygotować jako danie główne dla urzędników świętujących zainstalowanie na ratuszu pierwszego mechanizmu zegarowego.

Zobacz: Atrakcje Wrocławia. Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

OSTRÓW TUMSKI

Ostrów Tumski to najstarsza część Poznania i nazwa jedynej pozostałej na Warcie wysp. W czasach Mieszka I na wyspie znajdowało się tutaj palatium, kaplica grodowa oraz katedra. Obecnie to zagłębie zabytków budowli sakralnych. Koniecznie trzeba odwiedzić Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której pochowani są pierwsi władcy Polski – Mieszko I i Bolesław Chrobry.

Poznań

Ostrów Tumski, fot. pixabay.com

MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH

Muzeum zostało założone przez ówczesnego kustosza Zdzisława Szulca w 1945 roku. Muzeum posiada kolekcję około 2 tysięcy eksponatów z większości kontynentów. W 19 salach tematycznych można zobaczyć, m.in. karnyx celtycki, ceramiczną grzechotkę z okresu kultury łużyckiej, kolekcję instrumentów lamajskich i pamiątki po Fryderyku Chopinie.

Zobacz: Śladami Fryderyka Chopina – od Brochowa do Warszawy

OGRÓD BOTANICZNY

W ogrodzie botanicznym można podziwiać ponad 7 tysięcy eksponatów roślinnych ze wszystkich stref klimatycznych, m.in. z Madagaskaru czy z Ameryki Łacińskiej. W ogrodzie znajduje się najbogatszy zbiór kaktusów w Polsce.

STADION POZNAŃ

Gospodarzem stadionu jest KKS Lech. W latach 2008 – 2010 w tym klubie grał Robert Lewandowski. Obiekt może pomieścić 43 tysiące kibiców. Stadion można zwiedzać z przewodnikiem. Podczas wycieczki turyści mogą zobaczyć niedostępne na co dzień miejsca, m.in. szatnie.

Zobacz: Jeziora w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć

JEZIORO MALTAŃSKIE

Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik wodny położony na prawym brzegu Warty, weekendowe miejsce odpoczynku mieszkańców miasta. Jezioro powstało 70 lat temu, w wyniku spiętrzenia Cybiny. Swoją nazwę zbiornik wziął od Zakonu Kawalerów Maltańskich. Na otaczających go terenach wznosi się całoroczny stok narciarski z wyciągami, a w zimie uruchamiane jest sztuczne lodowisko.

Na północnym brzegu jeziora znajdują się Termy Maltańskie – największy ośrodek sportowo-rekreacyjny w Polsce. W pobliżu jeziora znajduje się również Zoo i park linowy. W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna upamiętniająca 750. rocznicę powstania miasta. Latem w tej pięknej scenerii odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta”.

Poznań

Poznań, fot. pixabay.com

PALMIARNIA POZNAŃSKA

W dzielnicy Łazarz znajduje się jedna z największych w Europie palmiarni. Na powierzchni 4600 m²  w 12 pawilonach można zobaczyć 1100 gatunków roślin, w akwarium 170 gatunków ryb oraz 50 gatunków roślin wodnych.

Zobacz: Krakowski Kazimierz – dawne „miasto żydowskie

MUZEUM NARODOWE

W poznańskim Muzeum Narodowym można znaleźć bogatą kolekcję ceramiki, mebli, szkła i miniatur portretowych polskich i europejskich. Jednym z najcenniejszych obrazów jest „Plaża w Pourville”, jedyny obraz impresjonisty Claude’a Moneta w polskich zbiorach.

ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE

Rogale Świętomarcińskie to symbol Poznania. Wypiek powstaje według ścisłej określonej receptury z półfrancuskiego ciasta. Nadzieniem rogali jest biały mak. Rogale dekorowane są pomadą i orzechami. Prawo do ich wypieku ma tylko wielkopolska. Rogale zostały wpisane przez  Komisję Europejską do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Tradycją stało się, że kupuje je się 11 listopada w Dniu św. Marcina. Będąc w Poznaniu koniecznie trzeba spróbować tego słodkiego przysmaku. Warto również odwiedzić mieszczące się na Starym Rynku Rogalowe Muzeum Poznania poświęcone tradycji tego wypieku.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.