12. urodziny Och -Teatru

Och -Teatr, fot. K. Chmura

Jedna z najlepszych scen komediowych w Polsce, założony przez Krystynę Jandę Och – Teatr, obchodzi właśnie jubileusz 12 lat istnienia.

W 2005 roku zainaugurował swoją działalność Teatr Polonia, który został założony przez Krystynę Jandę i jej męża Edwarda Kłosińskiego. Teatr Polonia szybko stał się jedną z najpopularniejszych scen w Warszawie. Na scenie przy ul Marszałkowskiej powstawały kolejne premiery, które cieszyły się popularnością wśród widzów. Szkoda było więc je zdejmować z afisza. W pewnym momencie, w repertuarze było już tyle tytułów, że nie było kiedy ich grać. W 2009 roku Krystyna Janda postanowiła otworzyć drugą scenę, aby na nią przenieść część tytułów z repertuaru Teatru Polonia.

och teatr

Krystyna Janda przed siedzibą przyszłego teatru, fot. archiwum K. Jandy

Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury wydzierżawiła na 20 lat od spółki Max Film budynek nieistniejącego od 2002 roku kina Ochota przy ul. Grójeckiej w Warszawie. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co oznaczało, że nie można było go przebudować. To wymusiło niekonwencjonalne ustawienie sceny, która znajduję się pośrodku sali.

„Scena pośrodku narzuca inny sposób myślenia o graniu, o inscenizacji. To wyzwanie dla scenografów, aktorów, reżyserów” – mówiła w jednym z wywiadów Krystyna Janda.

OTWARCIE OCH – TEATRU

Zanim jednak doszło do otwarcia teatru, budynek wymagał generalnego remontu. W Och – Teatrze trzeba było wymienić m.in. instalację elektryczną, wyremontować dach, toalety, zmienić okna, podłogę oraz dostosować salę kinową na potrzeby teatru. Koszt remontu wyniósł ok. 9 milionów złotych.

fot. archiwum K. Jandy

16 stycznia 2010 roku uroczystą premierą „Wassy Żeleznowej” Gorkiego w reżyserii debiutującego jako reżysera Waldemara Raźniaka, z Krystyną Jandą w roli głównej, został otwarty Och – Teatr. Do prowadzenia Och – Teatru, aktorka poprosiła córkę Marię Seweryn, która współtworzyła scenę i była odpowiedzialna za sprawy organizacyjno – administracyjne tego miejsca przez blisko dekadę.

„Mamy nadzieję, że będzie to teatr jeszcze bardziej aktualny i żywy niż Polonia. (…) Teatrowi Polonia zostawimy klasykę i sztuki tradycyjne, tak to nazwijmy, czy interpretacje tradycyjne. W Och-Teatrze mamy zamiar opowiadać, dialogować, śmiać się i krzyczeć w sposób bardziej odważny. Mamy nadzieję, że będzie to scena bardziej aktualna poprzez tematy tu poruszane i sposób ich interpretowania. Tematy i sprawy gorące, teksty kontrowersyjne, teksty społecznie zaangażowane, czy klasykę inaczej zobaczoną” – mówiła Krystyna Janda przed otwarciem nowej sceny.

och teatr ma 12 lat

fot. archiwum K. Jandy

Scena przy ul. Grójeckiej, z widownią na 440 miejsc przejęła część repertuaru Teatru Polonia. Przeniesiono tu między innymi kultowy spektakl „Miss HIV” Macieja Kowalewskiego z Izą Kuną, Marią Seweryn i Ewą Szykulską. Do Och – Teatru przeniesiono również kontrowersyjny spektakl „Darkroom”, którego bohaterami jest gej i słuchacz Radia Maryja. W Och – Teatrze zaczęły się również odbywać koncerty. Występowali tu m.in. Maria Peszek, Urszula Dudziak, Ania Dąbrowska czy Katarzyna Nosowska.

PREMIERY OCH – TEATRU

Jedną z pierwszych premier tej sceny była kontrowersyjna sztuka „Koza, albo kim jest Sylwia?”Albee’go, która poruszała ważne problemy społeczne. Spektakl w reżyserii Olgi Chajdas i Kasi Adamik, został doceniony przez krytyków. Na scenie Och – Teatru swoje spektakle zaczął także wystawiać Teatr Montownia. Mogliśmy zobaczyć m.in. ich kultowe przedstawienie „Szelmostwa Skapena” Moliera.

Rafał Mohr i Jerzy Łapiński w spektaklu „Darkroom”, fot. R. Jaworski

Po otwarciu Och – Teatru, szybko stało się jasne, że trudno będzie zapełnić widownię na 440 osób, grając tylko spektakle poruszające poważne problemy społeczne. Takich spektakli nie da się grać kilka lat, przy wypełnionej po brzegi widowni. A utrzymanie tak olbrzymiego teatru kosztuję (sam czynsz budynku to miesięcznie ok. 8 tys zł), i nie można sobie pozwolić na „dokładanie” do spektaklu. Przedstawienia muszą na siebie zarabiać.

Wiosną 2011 roku doszło do osłabienia kondycji finansowej teatrów, spowodowanej zewnętrznymi czynnikami i nieuczciwymi pracownikami Fundacji Krystyny Jandy, którzy „wyprowadzali” z teatru pieniądze. Postanowiono sprofilować sceny. W Teatrze Polonia grać „trudniejsze” tytuły, a w Och – Teatrze wystawiać spektakle muzyczne, farsy i komedie, które tak są uwielbiane przez publiczność teatralną. Zarząd Fundacji zarządził również reorganizację działania obu teatrów. Po osiemnastu miesiącach kryzysu Fundacja stanęła na nowo na nogi.

och teatr

Krystyna Janda w „Białej Bluzce”, fot. R. Jaworski

Aby „ratować” Och -Teatr i przyciągnąć do teatru publiczność, Krystyna Janda postanowiła wrócić do swojego kultowego monodramu z lat 80.,”Biała Bluzka”. 4 czerwca 2010 roku odbyła się premiera nowej wersji tego spektaklu w reżyserii Magdy Umer. Przedstawienie do dzisiaj znajduje się w repertuarze sceny przy ul. Grójeckiej.

Zobacz: Jej portret: Krystyna Janda

W kwietniu 2011 roku w Och – Teatrze odbyła się premiera musicalu „The Rocky Horror Show” Richarda O’Briena w reż. Tomasza Dutkiewicza. Spektakl zaskarbił sobie sympatię publiczności. Szybko okazało się jednak, że przedstawienie trzeba zdjąć z afisza, bo okazał się za drogi w eksploatacji.

Niezwykłą premierą tej sceny był spektakl „Czas nas uczy pogody” Krzysztofa Materny, do udziału w którym zaproszono uzdolnionych wokalnie seniorów. Grupa 65 + zaśpiewała na scenie przy ul. Grójeckiej największe polskie przeboje.

Och teatr

„Czas nas uczy pogody”, fot. mat. prasowe teatru

W Och – Teatrze nie zabrakło również reżyserskiego debiutu popularnego aktora. To tutaj Cezary Żak wyreżyserował swoją pierwszą sztukę. Był to kryminał „Trzeba zabić starszą panią” z udziałem m.in. Barbary Krafftówny i Wojciecha Pokory. Przedstawienie zagrano blisko 200 razy. Kilka lat później Cezary Żak wyreżyserował tutaj sztukę „Truciciel”, a ostatnio thriller „Dziewczyna z pociągu”.

„Dziewczyna z pociągu”, fot. mat. prasowe teatru

KULTOWE SPEKTAKLE OCH – TEATRU

Porządna scena komediowa musi mieć w swoim repertuarze komediowy klasyk. Takim jest bez wątpienia „Mayday” R. Cooneya. Sztuka z wielkim powodzeniem jest od lat grana na scenach całego świata. Spektakl w Och – Teatrze w reżyserii Krystyny Jandy, z udziałem m.in. Artura Barcisia i Rafała Rutkowskiego to jeden z najśmieszniejszych spektakli w Warszawie, i jeden z największych sukcesów frekwencyjnych tej sceny (do tej pory zagrano ponad 330 spektakli). Odbyła się również premiera drugiej części „Mayday”, która także cieszy się olbrzymim powodzeniem.

Artur Barciś i Rafał Rutkowski w spektaklu „Mayday 2”, fot. mat. prasowe teatru

Latem 2013 roku odbył się dalszy remont „Ochu” i otwarto scenę, która mieści się w kawiarni teatru. Na tej scenie prezentowane są małe formy sceniczne. To tutaj swój „One mąż show” wystawił satyryk Szymon Majewski, a Krzysztof Dauszkiewicz gra swój program kabaretowy.

Jednak siłą Och – Teatru bez wątpienia są spektakle komediowe, które sprawiają, że widz może zapomnieć o szarej codzienności. Krystyna Janda stara się pokazywać na Grójeckiej różne odmiany spektakli komediowych. W tym teatrze jest miejsce zarówno na satyrę („Wąsy”), farsę („Przedstawienie świąteczne…”, „Weekend z R.”), klasykę polskiej komedii („Zemsta”), czy brytyjski humor („Upadłe anioły”).

Zobacz: Teatr Polonia od kulis

Na scenie Och – Teatru błyszczy komediowym talentem Krystyna Janda, którą mogliśmy podziwiać w roli Clarice, w zwariowanej farsie „Weekend z R.”, a ostatnio aktorkę możemy oglądać w roli pomocy domowej w farsie „Pomoc domowa” i komedii „Lily”. Jedną z ważniejszych ról jakie tutaj aktorka stworzyła była Maria Callas w przedstawieniu o tym samym tytule.

Krystyna Janda w spektaklu „Pomoc domowa”, fot. Kasia Chmura

Nie zabrakło na scenie przy ul. Grójeckiej także niezwykłych spektaklów. Bardzo plastyczne przedstawienie „Nos” w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, roztańczone „Lekcje stepowania”, z udziałem plejady polskich aktorek oraz spektakl „Kto nas odwiedzi”, poruszający temat śmierci, gdzie popisowe role stworzyli nestorzy polskich aktorów: Jadwiga Jankowska – Cieślak i Jan Peszek.

och teatr

„Nos”, fot. mat. prasowe teatru

Wielkim sukcesem okazała się teatralna adaptacja filmu „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Spektakl z udziałem m.in. Macieja Musiała i Wojciecha Malajkata, cieszy się olbrzymim powodzeniem wśród publiczności. W ciągu zaledwie dwóch sezonów zagrano go blisko sto razy.

Zobacz: „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” w Och – Teatrze. Recenzja

Dwanaście lat istnienia Och – Teatru to blisko 55 premier. W siedzibie teatru odbyło się ok 5.5 tysiąca spektakli, w których wystąpiła (bądź dalej gra) plejada polskich aktorów, m.in.: Magdalena Cielecka, Artur Barciś, Mateusz Damięcki, Mirosław Kropielnicki, Leszek Lichota, Elżbieta Romanowska, Dorota Segda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Magdalena Zawadzka czy Katarzyna Żak.

PLANY PREMIER OCH – TEATRU I TEATRU POLONIA

Za chwilę w Och – Teatrze kolejne teatralne smakołyki. W kwietniu premiera klasycznej komedii „Ożenek” Gogola w reżyserii Janusza Gajosa. W rolach głównych Paweł Domagała, Krystyna Tkacz i Krzysztof Stelmaszyk. W wakacje odbędzie się premiera bajki dla dzieci „Szelmostwa Lisa Witalisa” Brzechwy w reżyserii Piotra Kosewskiego. Spektakl będzie latem plenerowo grany przed Och – Teatrem i na placu Konstytucji. W planach Och – Teatru również premiera „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w reżyserii Krystyny Jandy.

Imponujące plany na 2022 rok ma również Teatr Polonia. Na scenie przy ul. Marszałkowskiej zobaczymy w Nowym Roku prawdopodobnie sześć nowych premier. W lutym premiera „Pan Hoho” Witolda Dulęby w reżyserii Krzysztofa Dracza. Wiosną zobaczymy „Męża i żonę” Fredry w reżyserii Krystyny Jandy. W planach teatru także monodram Anny Seniuk w reżyserii jej syna, Grzegorza Małeckiego i sylwestrowa premiera – niespodzianka na okrągłe urodziny Krystyny Jandy.

Maciej Łukomski

 

20 NAJWAŻNIEJSZYCH SPEKTAKLI OCH – TEATRU OD DNIA OTWARCIA DO DZISIAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.