bilety teatr Warszawa

13 niezwykłych miejsc Warmii i Mazur

Warmia i Mazury kojarzą się przede wszystkim ze wspaniałymi jeziorami i lasami. Walory regionu nie ograniczają się tylko do pięknej przyrody. Mazurski region to także wspaniałe zamki, kościoły i muzea.

Poznajcie 13 niezwykłych miejsc Warmii i Mazur.

REZERWAT JEZIORO ŁUKAJNO

Przebywa w nim 2 tysiące łabędzi oraz wiele rzadkich gatunków ptaków. Wśród nich niezwykłe kaczki: rożeniec, płaskonos, hełmiatka. Polujące ptaki można obserwować z wież widokowych, ustawionych na obrzeżu rezerwatu. Rezerwat ze względu na swoje wyjątkowe walory został wpisany na listę rezerwatów biosfery.

KADZIDŁOWO – PARK DZIKICH ZWIERZĄT

W ukrytym w Puszczy Piskiej Kadzidłowie na obszarze 100 ha znalazły schronienie zwierzęta, które ciężko spotkać na wolności. Oprócz sympatycznych koników polskich można tutaj zobaczyć daniele, wilki, rysie i żubry. Nie brakuje wielu gatunków interesujących ptaków. Większość żyjących tutaj zwierząt jest zaprzyjaźniona z człowiekiem. Do niektórych zagród można wejść i nakarmić zwierzęta.

FERMA JELENI W KOSEWO GÓRNE

Na granicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w Kosewie Górnym nad jeziorem Kuc, znajduje się ferma jeleniowatych -naukowa stacja badawcza. Główną atrakcją turystyczną stanowi tu spacer wśród oswojonych jeleni pasących się na łące oraz wizyta u danieli, muflonów i saren.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

ŚWIĘTA LIPKA

Święta Lipka to sławne sanktuarium maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków. Święta Lipka weszła do historii od początku jako sławne miejsce pielgrzymkowe. Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki, do której dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza. Ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollem w 1519 r. pielgrzymował pieszo i boso z Królewca do Świętej Lipki.

ZAMEK W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

Jest jednym z najlepiej zachowanych zamków w Polsce, perłą Warmii. Zdobią go dwupoziomowe krużganki – jedyne w Polsce, jakie w stanie nienaruszonym zachowały się aż do czasów współczesnych. Rezydowali tutaj biskupi, przedstawiciele kultury i nauki. Dziś mieści się tutaj muzeum, a przedzamcze zaadaptowano na hotel.

RESZEL – WAROWNY ZAMEK

Niegdyś typowa forteca nadgraniczna, która w połowie XV wieku straciła znaczenie obronne i służyła biskupom warmińskim jako rezydencja myśliwska. Dziś siedziba Galerii Sztuki Współczesnej. Warto wspiąć się na wieżę pobliskiego kościoła, by podziwiać zamek, miasto. Warto odwiedzić urokliwą starówkę z malutkimi kamieniczkami i ciasnymi uliczkami.

ŻYWKOWO – BOCIANIA WIEŚ

Bocian Biały to symbol Warmii i Mazur. Tereny te są bowiem najliczebniejszą w Europie ostoją sympatycznych boćków. Ptaki mają nawet swoją własną wieś – Żywkowo. Do tej malutkiej osady położonej pół kilometra od granicy polsko – rosyjskiej przylatuje co roku 100 bocianów, odlatuje dwa razy tyle. Wiosną ptaki można obserwować na łąkach, jak uczą młode latać.

MIKOŁAJKI

Perła Mazur, Wenecja Północy – to inne nazwy Mikołajek. Mikołajki położone są w przesmyku jezior: Mikołajskie i Tałty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To węzeł dróg żeglownych dla kierunków z Giżycka, Rucianego-Nidy, Pisza i Rynu. W sezonie letnim przeobrażają się w gwarne miasto turystyczne z rozbrzmiewającą muzyką szantową. To raj dla wodniaków, żeglarzy i ludzi pragnących aktywnie wypoczywać na jeziorach wśród urokliwych krajobrazów. Głównym zabytkiem miasta jest XIX – wieczny kościół ewangelicki z wysoką wieżą zegarową. We wnętrzu kościoła wiszą dwa portrety miejscowych pastorów: Andrzeja Kowalewskiego i Alberta Pescaroviusa, który przez 71 lat był tu proboszczem (żył 106 lat).

WIEWIÓRCZA TRASA

Wiewiórcza ścieżka to trasa piesza i rowerowa o długości 12 km, wokół linii brzegowej Jeziora Oleckie Wielkie. Czas przemarszu to około 4 godziny. Na trasie ścieżki można zobaczyć i zapoznać się z wieloma gatunkami roślin, zwierząt i ptaków które są objęte ochroną prawną. Znajdują się tutaj między innymi miejsca gniazdowania łabędzi, perkozów, łysek i kaczek krzyżówek.

W lesie, koło Gierłoży można zwiedzać wilczy Szaniec, największą z siedmiu europejskich kwater Hitlera. Postawiono tutaj kilkadziesiąt bunkrów. Pozostały z nich tylko ruiny, robiące ogromne wrażenie na turystach.

KANAŁ ELBLĄSKI

Rejs statkiem po Kanale Elbląskim, podczas którego momentami sunie się po trawie, to niezapomniane przeżycie. Kanał jest unikatowym zabytkiem techniki na skalę światową. Zbudowano go w XIX wieku. Prowadzi przez dwie śluzy i pięć pochylni, które pozwalają pokonać statkom prawie 100 – metrową różnicę poziomów na odcinku długości 10 km.

MOST W STAŃCZYKACH

Mosty są jednymi z najwyższych w Polsce – pięcio przęsłowe konstrukcje łączące zbocza doliny Błędzianki wznoszą się 36 m w górę. Ich architekturę wzorowano na rzymskich akweduktach.

SZLAK KRUTYNI

To najpopularniejszy szlak kajakowy na Mazurach i jeden z najpiękniejszych w Europie. Prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami. niezwykle ciekawa i zróżnicowana trasa prowadzi przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego, także Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Rzeka płynie wśród nieskażonej przyrody, zahaczając o wsie z ciekawą architekturą. Za najpiękniejszą część szlaku uważa się odcinek od Jeziora Krutyńskiego do Ukty.

Piotr Pawlikowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.