bilety teatr Warszawa

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy. Od 18 września w kinach

Kadr z filmu „25 lat niewinności…”, Fot. R. Pałka, mat. prasowe dystrybutora

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – debiut reżyserski Jana Holoubka – to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady więzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. Trzykrotnie próbował popełnić samobójstwo. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Kadr z filmu „25 lat niewinności…”, Fot. R. Pałka, mat. prasowe dystrybutora

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Scenariusz do filmu napisał Andrzej Golda. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza w roli matki Tomka, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka, Bartosz Bielenia i Dariusz Chojnacki.

Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Film powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny. ”

„Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi” – mówi Tomasz Komenda.

Kadr z filmu „25 lat niewinności…”, Fot. R. Pałka, mat. prasowe dystrybutora

„Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje – mówi Piotr Trojan, odtwórca roli Tomasza Komendy.

„To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans” – mówi Jan Holoubek, reżyser.

Zaufanie twórcom i powierzenie w ich ręce swojej historii im nie było jednak łatwe dla Tomka Komendy. 18 lat życia w zamknięciu odebrało mu wiarę w ludzi.

„Po rozmowach z rodziną stwierdziliśmy, że lepiej, żeby powstał ten film, żeby opinia zobaczyła, co ze mną się działo, jak to wszystko wyglądało” – wspomina Tomasz Komenda. Ten film to swego rodzaju świadectwo, ale nie win, a prawdy, która jak podkreśla Komenda, jest „NAJWAŻNIEJSZA”.

Przed produkcją stanęło bardzo wymagające zadanie: przedstawienie wydarzeń, dziejących się na przestrzeni 20 lat, w różnych lokalizacjach, w trakcie różnych pór roku, w różnych stanach emocjonalnych postaci.

Kadr z filmu „25 lat niewinności…”, Fot. R. Pałka, mat. prasowe dystrybutora

Ze względu na rozmach produkcyjny ekipa musiała pracować na najwyższych obrotach. Tempo pracy dyktowała sama historia, która rozgrywa się przez 20 lat, w wielu lokalizacjach, z wieloma epizodami i różnymi, pojawiającymi się na przestrzeni lat, postaciami.

„Praca nad filmem, który przedstawia tak długi czas akcji była superekscytująca. Ale była też i wyzwaniem, szczególnie dla scenografii: samochody, fryzury, ubrania musiały być dopasowane do każdego okresu akcji. A dodatkowo mieliśmy trudne zadanie, żeby pokazać przemianę fizyczną Tomka Komendy, czyli Piotrka Trojana. I zdecydowaliśmy się na przerwę w zdjęciach na kilka tygodni, żeby mógł zmienić się fizycznie, schudnąć”, mówi Holoubek.

Dodatkowym wyzwaniem była charakteryzacja. Raz po raz akcja przenosi widza z 1996r. do 2003, z 2003 do 2006, z 1996 do 2018 i na odwrót, mając w obrazie wciąż tych samych aktorów. Szczególnie wymagające dla pionu charakteryzacji było postarzanie obsady. „Zaczęłam pracę nad tym filmem w maju, wtedy robiłam pierwsze odlewy twarzy aktorów, po to by je przygotować na wrzesień”, mówi charakteryzatorka Liliana Gałązka.

„Lilka Gałązka i Mirela Zawiszewska wykonały niesamowitą pracę, żeby na twarzach aktorów było widać upływ czasu. Aktorzy się starzeją fantastycznie”, podkreśla Holoubek. „Akcja filmu dzieje się na przestrzeni 20 lat. To jest bardzo dużo. Całą rodzinę musieliśmy odmłodzić i postarzyć – od 1997 roku do 2018 roku.

Film w kinach od 18 września.

2 odpowiedzi na “„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy. Od 18 września w kinach”

  1. Magda pisze:

    25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy Oglądaj już Online na : ➡️ bit.ly/25latniewinnosci

  2. filmycda pisze:

    25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy Oglądaj już Online na : ➡️ https://bit.ly/25latniewinnosci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.