bilety teatr Warszawa

31. urodziny musicalu „Metro”

Musical „Metro”, W. Pelpiński

30 stycznia minie 31 lat od premiery legendarnego musicalu „Metro”, która odbyła się na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego. Z okazji jubileuszu, przedstawiamy garść ciekawostek związanych z tym kultowym spektaklem.

CZY WIECIE, ŻE…

W eliminacjach do premierowej obsady „Metro” wzięło udział 1000 kandydatów.

CZY WIECIE, ŻE...

Od dnia premiery w rolę Anki wcieliło się dwanaście aktorek, m.in.: Katarzyna Groniec, Edyta Górniak, Iwona Zasuwa, Beata Wyrąbkiewicz, Katarzyna Skrzynecka, Zofia Nowakowska, Natasza Urbańska, Natalia Kujawa i Katarzyna Granecka.

Musical Metro

Jerzy Grzechnik jako Jan w musicalu „Metro”, fot. W. Pepliński

Rolę Jana od dnia premiery zagrało dziewięcioro aktorów, m.in.: Robert Janowski, Rafał Drozd, Dariusz Kordek, Jan Traczyk, Janusz Józefowicz, Jerzy Grzechnik, Paweł Podgórski i Jakub Józefowicz.

CZY WIECIE, ŻE…

Piosenka „Litania” została napisana przez Janusza Stokłosę specjalnie na warunki głosowe Edyty Górniak.

CZY WIECIE, ŻE…

Rolę Maksa i Filipa w premierowej obsadzie zagrali Olaf Lubaszenko i Bogusław Linda. Wkrótce do zespołu dołączył również Mariusz Czajka, który rolę Maksa gra do dziś. Aktor wystąpił w ok. 2100 spektaklach „Metra”.

metro

„Metro”, Fot. W. Pepliński

CZY WIECIE, ŻE…

Z premierowej obsady, najdłużej z musicalem związana była Magdalena Depczyk i Monika Ambroziak. Magdalena Depczyk z musicalem „Metro” nieprzerwanie związana była do 2017 roku, i zagrała w ok. 2100 spektakli. Monika Ambroziak występowała w „Metrze” przez 25 lat (ok. 2000 spektakli).

Z obecnej obsady, z musicalem najdłużej związany jest Mariusz Czajka i Artur Chamski, który do obsady spektaklu dołączył w 2001 roku.

Zobacz: Monika Ambroziak: Jak dziś wygląda życie Andżeli z filmu „Chłopaki nie płaczą

CZY WIECIE, ŻE…

„Metro” było pierwszym polskim spektaklem, w którym użyto na tak dużą skalę laserów i ultrafioletu. Światło ultrafioletowe używał wcześniej Andrzej Strzelecki w przedstawieniu „Cabaretro”.

fot. materiały prasowe Teatru Studio Buffo

CZY WIECIE, ŻE…

W musicalu „Metro” wykorzystywane są lasery firmy „Laser Media” z Los Angeles. Z usług tej firmy korzystał m.in. Michael Jackson i zespół Pink Floyd. Na pomysł ich wykorzystywania wpadł Janusz Józefowicz, a ich kupno sfinansował producent przedstawienia Wiktor Kubiak. O pomoc w ich kupnie, Kubiak poprosił Danutę Bilińską, absolwentkę fizyki uniwersyteckiej, którą poznał w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Od tamtej pory do dnia dzisiejszego, Danuta Bilińska obsługuje lasery będąc na każdym (!) spektaklu musicalu „Metro”.

Metro salto

Salto podczas musicalu „Metro”, fot. W. Pepliński

CZY WIECIE, ŻE…

Jednym z popisowych numerów choreograficznych jest salto ze ściany, wykonywane w suicie o pieniądzach w drugim akcie. Przez wiele lat, ten niebezpieczny numer w czasie spektaklu wykonywał Krzysztof Adamski, który w dniu premiery „Metra”, był pierwszym człowiekiem w Polsce, wykonującym w spektaklu salto ze ściany.

Zobacz: Musical „Metro” ma 30 lat. Jak występy w „Metrze” wspominają artyści związani z tym spektaklem?

CZY WIECIE, ŻE…

30 stycznia 2022 roku o godz. 19 odbędzie się 2373 spektakl musicalu „Metro”. Żadne przedstawienie muzyczne w polskim teatrze nie osiągnęło do tej pory takiej ilości przedstawień. Przeciętnie jeden tytuł dramatyczny w polskich teatrach osiąga liczbę 80 – 150 wystawień. Spektakle muzyczne osiągają liczbę ok. 300 pokazów.

CZY WIECIE, ŻE…

Teatr Studio Buffo nie posiada własnych magazynów scenografii. Dekoracje z musicalu są przechowywane w magazynach w Warszawie. Po każdym secie musicalu, ciężką, ważącą 2 tony scenografię „Metra” trzeba rozmontować, przenieść i załadować do ciężarówek.

CZY WIECIE, ŻE…

W musicalu „Metro” przez 31 lat występowało wiele osób znanych dziś z polskiego show – biznesu, m.in.: Robert Janowski, Doda, Katarzyna Skrzynecka, Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Cezary Pazura, Michał Milowicz, Barbara Melzer, Natasza Urbańska, Adam Fidusiewicz, Ewelina Flinta, Dariusz Kordek, Magdalena Wójcik, prezenterka Marzena Rogalska, Violetta Brzezińska czy Agnieszka Włodarczyk.

CZY WIECIE, ŻE...

„Metro” swoją budową przypomina produkcje amerykańskie, takie jak „The Chorus Line” Marvina Hamlischa i „Hair” Galta MacDermota. Polski musical podziela ich charakterystyczną budowę, w której schematyczna, prosta akcja jest jedynie pretekstem do wprowadzania luźno powiązanych z sobą utworów i układów choreograficznych, stanowiących właściwy nośnik przekazu treści utworu. W piosenkach zarysowane są proste rysy biograficzne bohaterów, powody ich nastoletniego buntu, nadzieje i marzenia.

Zobacz: „Metro” – musical, który został stworzony z marzeń

CZY WIECIE, ŻE...

W premierowej obsadzie musicalu, najmłodsza artystka miała 17 lat. Była to uczennica szkoły baletowej Beata Pawlik. Najstarszy był 34 letni wówczas tancerz Michał Chamera (nie licząc ról Maxa i Filipa).

Musical „Metro”, fot. W. Pepliński

CZY WIECIE, ŻE...

Od premiery „Metra” do połowy lat 90. całość muzyki na spektaklach była realizowana na żywo. Szerokie spektrum brzmienia uzyskano dzięki czternastoosobowej orkiestrze: kwartet smyczkowy, trąbka, saksofon, puzon, gitara, gitara basowa, perkusja i instrumenty perkusyjne, trzech pianistów grających na siedmiu instrumentach klawiszowych oraz dyrygent. W orkiestrze przez te lata grali artyści znani na polskiej jazzowej i rockowej scenie, m.in.: Mateusz Pospieszalski, Wojtek Staroniewicz, Mi­rosław „Carlos” Kaczmarczyk, Alek Korecki, Wojciech Ruciński, Radosław Maciński, Mariusz „Fazi” Mielczarek, Michał Dąbrówka. Dziś śpiewa się z półblaybacku (muzyka z odtwarzacza, wokal na żywo).

NAJWAŻNIEJSZE DATY ZWIĄZANE Z MUSICALEM „METRO”

30 stycznia 1991 r. – premiera musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

16 kwietnia 1992 r. – premiera musicalu „Metro” w Teatrze Minskoff na Broadwayu.

Październik 1992 r. – „Metro” zostaje zagrane po raz 500.

13 października 1994 r. – 800. spektakl „Metra”.

18 listopada 1996 r. – 900. przedstawienie musicalu „Metro”.

metro

Musical „Metro”, fot. W.Pepliński

4 czerwca 1997 r. – pierwszy spektakl „Metra” w skromniejszej wersji w Teatrze Studio Buffo.

23 października 1999 r. – premiera wersji „Metra” z rosyjską obsadą w Moskwie.

21 listopada 1999 r. – 1000. spektakl musicalu „Metro”.

30 maj 2000 r. – uroczysty koncert z okazji 1000. spektaklu „Metra” na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.

17 stycznia 2002 r. – 1100. przedstawienie „Metra”.

30 stycznia 2010 r. – 1500. spektakl „Metra”.

4 czerwca 2014 r. – charytatywny spektakl „Metro dla Alicji”, z udziałem m.in. premierowej obsady. Dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na leczenie chorej koleżanki z zespołu Alicji Borkowskiej.

30 stycznia 2021 r.  – 30. lecie musicalu „Metro”. Z tej okazji został zagrany spektakl w wersji online, z udziałem artystów związanych z musicalem. W trzydziestą rocznicę premiery przedstawienie zagrano po raz 2304.

20 grudnia 2021 r. – pokaz musicalu „Metro. 30 lat później” w TVP1.

30 stycznia 2022 r. o godz. 19 odbędzie się 2373 spektakl musicalu „Metro”.

Tekst: Maciej Łukomski

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.