bilety teatr Warszawa

Filmowa Łódź

Miś uszatek

Filmowa Łódź. Miś Uszatek

ŁÓDŹ jest miastem, które bardzo mocno związane jest z historią polskiej kinematografii. To tu w 1889 r. bracia Krzemińscy założyli pierwsze stałe kino na ziemiach polskich. To w Łodzi mieści się jedna z najsłynniejszych szkół filmowych na świecie i jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Łódź służyła jako plener filmowy dla ponad 150 filmów m.in. „Zakazane Piosenki” , „Vabank” czy „Kroll”.

MUZEUM ANIMACJI

W pomieszczeniach wytwórni Semafor mieści się Muzeum Animacji, jedna z najciekawszych placówek kulturalnych Łodzi. W muzeum zostały zgromadzone oryginalne lalki i elementy scenografii z kultowych dobranocek, które powstały w latach 70-tych i 80 -tych w wytwórni studio małych form filmowych Se-ma -for. Na wystawie można obejrzeć m.in. lalki Misia Uszatka, Pingwina Pik -Pok czy Misia Colargola, plany filmowe m.in. nagrodzonego statuetką Oscara, filmu animowanego „Piotruś i Wilk” oraz zabytkowe kamery.

WYTWÓRNIA FILMÓW FABULARNYCH

Filmowa Łódź to także jedna z najsłynniejszych wytwórni filmów fabularnych. To kolebka powojennej kinematografii polskiej. W największej wytwórni filmowej w kraju, powstały takie filmy, jak: „Zakazane piosenki”, „Kanał” , „Lalka” czy „Kingsajz”. W siedzibie wytwórni zrealizowano pierwszy polski film barwny Przygoda na Mariensztacie z 1953 roku. Po likwidacji placówki w 1998 roku, w magazynach zachowało się 300 tysięcy kostiumów i rekwizytów z najważniejszych polskich produkcji m.in. „Krzyżacy”, „Kingsajz”, „Stawka większa niż życie”. Dziś w siedzibie przy ulicy Łąkowej, mieszczą się prywatne firmy świadczące usługi na potrzeby filmu i reklamy.

ALEJA GWIAZD

Na pomysł stworzenia alei wzorowanej na hollywoodzkiej, wpadł w 1996 roku aktor Jan Machulski. Na wysokości Hotelu Grand, przy ulicy Piotrkowskiej, w chodniku wmurowano mosiężne płyty z nazwiskami reżyserów, kompozytorów, operatorów filmowych i aktorów m.in. Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Andrzeja Seweryna, Wojciecha Kilara oraz Krystyny Jandy.

Aleja gwiazd

Filmowa Łódź. Aleja Gwiazd

MUZEUM KINEMATOGRAFII

Filmowa Łódź to także Muzeum Kinematografii. To jedyne muzeum o takim profilu w Polsce. Początkowo funkcjonowało jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej Muzeum Historii Miasta Łodzi, a od 1986 roku jako niezależna placówka. W zbiorach muzeum, znajduję się kolekcja plakatów filmowych z lat 20 -tych, zabytkowe projektory i kamery, fotosy oraz kolekcja lalek, które „zagrały” w filmach dla dzieci. Jedną z największych atrakcji muzeum jest działający fotoplastykon i plan filmowy ze „Starej Baśni”, filmu w reżyserii Jerzego Hofmanna. Na dziedzińcu muzeum można obejrzeć fragmenty scenografii z filmu „Kingsajz”.

PAŁAC POZNAŃSKICH

To w jego wnętrzach powstały najsłynniejsze sceny z polskich filmów m.in. scena balu z Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy. W części budynku mieści się Muzeum Historii Miasta Łodzi. W jednej z sal, znajduję się oryginalny Oscar, który otrzymał w 1969 roku Artur Rubinstein, za główną role w filmie „Kocham życie”.

ŁÓDZKA FILMÓWKA

Przy ulicy Targowej 61/63, mieści się słynna Łódzka Szkoła Filmowa, jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie. Jej absolwentami są m.in. Stanisław Bareja, Filip Bajon, Roman Polański, Andrzej Wajda, Borys Lankosz, Artur Barciś, Barbara Brylska, Janusz Gajos czy Edyta Olszówka. Większość pomieszczeń jest niedostępna dla zwiedzających, ale warto wejść do budynku, żeby zobaczyć m.in. bibliotekę, w której został zgromadzony unikalny księgozbiór poświęcony sztuce filmowej.

KINO CAPITOL

Jedno z najsłynniejszych kin w Łodzi, powstało w miejscu dawnej fabryki w 1927 roku jako kino „Imperial”. To w jego wnętrzach w 1990 roku kręcono film „Ucieczka z kina Wolność”, w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. W 2006 roku kino zostało zlikwidowane.

ŁÓDŹ BAJKOWA

Łódź bajkowa to projekt, w ramach którego w różnych częściach miasta powstały pomniki postaci z kultowych dobranocek. Głównym celem idei jest promocja Łodzi i jej dziedzictwa filmowego. W ramach projektu, w latach 2008 – 2013 na ulicach miasta powstały pomniki m.in. Misia Uszatka, Plastusia, Kota Filemona i Bonifacego. W odsłonięciu pomników brał udział Prezydent Łodzi oraz twórcy dobranocek.

SE-MA-FOR.

To jedna z najstarszych wytwórni filmowych w Łodzi. Przez ponad 60 lat wyprodukowano tu 1400 filmów (w tym 800 lalkowych), które zdobyły wiele prestiżowych nagród m.in. dwie statuetki Oscara za film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego z 1983 roku i za Piotrusia i wilka Suzie Templeton. W latach 60 -tych rozpoczęto produkcję seriali lalkowych i animowanych. To tu powstały kultowe bajki: Miś Colargol, Mały pingwin Pik -Pok, Zaczarowany ołówek, Miś Uszatek. W latach 70. i 80. z Semaforem współpracowali m.in. Roman Polański, Filip Bajon czy Krzysztof Krauze. W 1999 roku polski Komitet Kinematografii podjął decyzję o likwidacji państwowego studia Semafor.

EWELINA ŻAK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.