bilety teatr Warszawa

Bieszczady – największe atrakcje

biesczady

Bieszczady, fot. pixabay.com

Bieszczady to urzekające kolorami połoniny, niezwykła fauna i flora, malownicze Jezioro Solińskie i unikalne obiekty budownictwa drewnianego.

POŁONINY

Najbardziej charakterystycznym elementem bieszczadzkiego krajobrazu są połoniny. To długie pasma łąk położone na górskich grzbietach ponad górna granicą lasu. Latem zachwycają soczystą zielenią, jesienią łaki przeobrażają się w kolory brunatno – rude. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc  w Bieszczadach jest Połonina Wetlińska. Wędrówkę warto zacząć od szczytu Smerek, dalej przez Przełęcz Orłowicza, grań Szarego Berda i wejście na Osadzki Wierch (1253 m).

Zobacz: Jeziora w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć

JEZIORO SOLIŃSKIE

W pobliżu miejscowości Solina w Bieszczadach znajduje się jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. Jezioro Solińskie to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny, utworzony w latach 60. XX wieku, przez zalanie terenów kilku wsi. Jezioro Solińskie, zwłaszcza latem, jest dużą atrakcją turystyczną. Po jeziorze można żeglować, pływać na wodnym rowerze czy kajaku lub wybrać się na rejs po jeziorze statkami bieszczadzkiej floty. Wolny czas można też spędzić opalając się. Przy Jeziorze Solińskim usytuowane są ośrodki turystyczne: Polańczyk, Myczkowce, Solina z bogatą ofertą hotelową, gastronomiczną, polami namiotowymi i kempingami.

Solina

Bieszczady – Jezioro Solińskie, fot. pixabay. com

DREWNIANE CERKWIE

Drewniane cerkwie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bieszczad. Na terenie regionu znajduje się kilkanaście tego typu obiektów. Jedną z najpiękniejszych jest Cerkiew w Równi, która została wzniesiona w XVIII wieku. Trzy jej części pokryte są kopułami i gontem. Wokół świątyni biegnie daszek okapowy. Niestety, nie zachowały się wyposażenie wnętrza.

Zobacz: Nie tylko spacery, co czeka nas w Tatrach latem?

Wspaniałą świątynią, która została wpisana w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Paraskewy w Kwiatoniu, wybudowana w XVII wieku. W jej wnętrzu znajduje się polichromia z 1811 roku i ikonostas autorstwa Michała Bogdańskiego z 1904 roku.

Warto również odwiedzić Cerkiew w Smolniku, która stoi na wzgórzu pośród starodzrzewiu. Należy do unikalnych w Polsce cerkwi typu bojkowskiego. Obok znajduje się dawny cmentarz przycerkiewny z kilkoma nagrobkami.

cerkiew

Bieszczady – Cerkiew, fot. pixabay.com

SANOK

U stóp Bieszczad znajduje się Sanok. W mieście znajduje się Muzeum Historyczne, w którym zgromadzono największa w Europie kolekcję ponad 700 ikon z XV-XIX wieku pochodzących z bieszczadzkich i podkarpackich cerkwi. W muzeum znajduje się również największy zbiór prac Zdzisława Beksińskiego, urodzonego w Sanoku wybitnego artysty. Kolekcja składa się z grafik, fotografii, obrazów, rzeźb. Będąc w mieście warto również odwiedzić Zamek Królewski z XVI wieku i Cerkiew św. Dymitra.

Zobacz: Zakopane: Największe atrakcje miasta

BIESZCZADZKI PARK NARODOWY

Bieszczadzki Park Narodowy to największy park narodowy w polskich górach. Jego największą atrakcją są malownicze połoniny, gdzie rośnie wiele rzadkich roślin wysokogórskich, m.in. 800 gatunków roślin naczyniowych, 500 gatunków porostów, 1000 gatunków grzybów. W parku można spotkać stada jeleni karpackich, wilków, rysie i żubry. To także ostoja ciekawych gatunków ptaków: puchaczy, orlików krzykliwych i trzmielojadów. Park zachwyca jesienią, kiedy przyroda mieni się paletą wielu kolorów. Na terenie parku znajduje się sieć szlaków turystycznych o długość 130 kilometrów.

Bieszczady

Bieszczady, fot. pixabay.com

LESKO

Położone na wzgórzach miasto, uchodzące za Bramę do Bieszczad ma kilka ciekawych zabytków. Warto odwiedzić Zamek Kmitów z 1507 roku, Starą Synagogę z cmentarzem żydowskim i miejscowy Kościół farny pw. Nawiedzenia NMP z ok. 1539

BIESZCZADZKA KOLEJKA LEŚNA

Bieszczadzka kolejka leśna to kolej wąskotorowa o szerokości toru 750 mm, będąca najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce. Kolejka powstała pod koniec XIX wieku jako kolej Nowy Łupków – Cisna. Do 1994 roku używana była do transportu drewna do kombinatu w Rzepedzi i przewozu osób. Od 1997 roku funkcjonuje jako atrakcja turystyczna.W składzie znajdują się odkryte wagony, z których można podziwiać piękno Bieszczad.

Michał Waś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.