bilety teatr Warszawa

Buenos Aires – miasto tanga, piłki nożnej i kawiarni

buenos aires

Buenos Aires, fot. pixabay.com

Buenos Aires to miasto przepełnione dobrą energią, które działa na wszystkie zmysły. Ojczyzna tanga urzeka kolorami, kosmopolityczną atmosferą i niezwykłymi miejscami.

„Boskie Buenos Aires” śpiewała przed laty o tym wyjątkowym mieście Kora – wokalistka Maanamu. Buenos Aires znaczy tyle co „dobre powietrze”. To jedno z największych miast Ameryki Południowej i największe miasto Argentyny zachwyca wyjątkową atmosferą i wywołuję u przyjezdnych pozytywne emocje. Stolica Argentyny nazywana jest często południowoamerykańskim Paryżem, za sprawą pięknej architektury i stylu. Miasto często uważane jest za miasto typowo europejskie.

Pierwsza osada na miejscu dzisiejszego Buenos Aires została założona w 1536 roku przez hiszpańską ekspedycję poszukującą złota prowadzoną przez Pedro de Mendozę. Jeszcze sto lat temu do Buenos Aires przybywali statkiem emigranci z Europy, szukający tu „lepszego życia”. Jednym z nich był pisarz Witold Gombrowicz, który miesiąc przed wybuchem II wojny światowej wsiadł na pokład liniowca „Chrobry” i przybył do stolicy Argentyny, w której mieszkał 24 lata. W okresie argentyńskim powstały m.in. jego słynne dzieła „Ślub”, „Trans-Atlantyk” i „Pornografia”.

CIEKAWE MIEJSCA BUENOS AIRES

Główną arterią miasta jest Aleja 9 Lipca. Jej nazwa upamiętnia dzień uzyskania niepodległości przez Argentynę – 9 lipca 1816. To jedna z najbardziej ruchliwych i szerokich (ok. 200 metrów) ulic na świecie, przy której znajduje się Obelisk, który został wybudowany w 1936 roku, w 400 rocznicę osiedlenia się pierwszych hiszpańskich osadników w Río de la Pata.

Zobacz: Las Vegas –  miasto zabawy i grzechu. Co warto zobaczyć?

Wizyta w dzielnicy artystów i intelektualistów San Telmo dostarcza wiele wrażeń. Dzielnica pełna galerii sztuki, antykwariatów, klimatycznych kawiarni i kolonialnej zabudowy ma wyjątkowy klimat.

Buenos Aires główna ulica

Buenos Aires, fot. pixabay.com

W dzień nieco senne miejsce, ożywa wieczorem. Wtedy w miejscowych knajpach odbywają się pokazy tanga dla turystów, a życie nocne trwa tu do białego rana. W niedzielne wieczory na ocienionym kasztanowcami Plazza Dorrego turyści i mieszkańcy przychodzą potańczyć milonga (nocne tango).  Widok staruszków tańczących słynny taniec na Plazza Dorrego, nikogo nie dziwi. Tango to taniec, który narodził się na początku XX wieku w Buenos Aires. Dziś pokazy tanga, odbywają się w niemal w każdym zakątku miasta.

LA BOCA – SŁYNNA DZIELNICA BUENOS AIRES

La Boca to jedna z 47 dzielnic stolicy Argentyny. W tej portowej dzielnicy Buenos Aires znajduje się jeden z najsłynniejszych obiektów miasta stadion klubu piłkarskiego Boca Juniors – La Bombonera, który może pomieścić 49 tysięcy kibiców. Tutaj pierwsze mecze rozgrywał, urodzony w Buenos Aires, piłkarz Diego Maradona, który w miejscowej drużynie grał przez pięć sezonów.

LA bOCA DZIELNICA KOLOROWYCH DOMKÓW

La Boca, fot. pixabay.com

Wizytówką La Boca jest niewielka uliczka El Caminito. Niegdyś zaniedbana część dzielnicy, przyciąga dziś rzeszę turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Przy tej słynnej ulicy stoją kamienice obite blachą, których fasady pomalowano na intensywne kolory – róż, zieleń czy żółć.

Na pomysł, aby tak pomalować domy, wpadł w latach 50. XX wieku mieszkający niedaleko malarz argentyński Benito Quinquela Martin, który postanowił wykorzystać resztki farb z miejscowej stoczni i pokryć domy kolorowymi farbami. Malarz do współpracy zaprosił również innych artystów, którzy ozdobili budynki rzeźbami i malowidłami na muralach. Tradycja malowania domów w kolorach tęczy przetrwała tutaj do dziś.

Zobacz: Malediwy: Uroki raju

El caminito

El Caminito, fot. pixabay.com

Obecnie La Boca to niebezpieczna dzielnica kontrastów, którą zamieszkują głównie imigranci z Paragwaju, Boliwii i Afryki. Z jednej strony stoją ich biedne domy, z drugiej znajdują się tu drogie sklepy i popularne szkoły tanga.

CO WARTO JESZCZE ZOBACZYĆ W BUENOS AIRES?

Na pewno Plaza de Mayo. Plaza de Mayo to główny i najstarszy plac miasta, miejsce wielu wydarzeń historycznych, a także demonstracji. Plac jest miejscem, gdzie znajduje się wiele ważnych instytucji Argentyny, m.in. Casa Rosada  – dom prezydenta, którego fasadę pomalowano na różowo i bank centralny. Przy placu znajduje się neoklasycystyczna Katedra Metropolitarna, w której przez wiele lat mszę odprawiał Franciszek zanim został papieżem.

Warto odwiedzić miejscowy Cmentarz Recoleta, gdzie pochowana jest m.in. Eva Peron, znana jako Evita – małżonka prezydenta Argentyny, Juana Perona. Na tej słynnej nekropolii pochowano znanych polityków, naukowców i artystów Argentyny. Grobowce na cmentarzu sięgają nawet pierwszego piętra. Co ciekawe, wykupienie tu kwatery to olbrzymi wydatek na który stać tylko najzamożniejsze osoby. O prawo do wiecznego spoczynku ubiegają się argentyńscy milionerzy.

Zobacz: Nowy York: Miasto, które nigdy nie zasypia

Teatr colon

Teatro Colon, fot. pixabay.com

Na długo zapada w pamięć wizyta w Teatro Colon. Teatr znajduje się od 1908 roku w siedmiopiętrowym gmachu przy Avenida 9 de Julio. Wnętrza tego jednego z największych teatrów na świecie zachwycają. Halę wejściową zdobi ogromna kopuła ozdobiona witrażem. Foyer opery zostało udekorowane czterema rodzajami marmuru. Sala teatralna ma kształt podkowy z widownią, która może pomieścić 300 osób. Na tej operowej scenie występował, m.in. Krzysztof Penderecki i Igor Strawiński.

BUENOS AIRES – MIASTO MUZEÓW I KAWIARNI

Na śniadanie warto wybrać się do najsłynniejszej kawiarni w mieście Cafe Tortoni przy Avenida de Mayo, w której regularnie bywał Witold Gombrowicz. Warto tu przyjść rano, aby wypić cafe con leche i zjeść medialunas – ciastko podobne do croissanta, a potem ruszyć w miasto, aby upajać się atmosferą Buenos Aires.

Po zwiedzaniu miasta, chwilę wytchnienia od zestawu wrażeń jakie oferuję Buenos Aires, znajdziemy w parku Bosques de Palermo. Na obszarze 400 ha znajdziemy trzy sztuczne jeziora, ogród różany, ścieżki rowerowe i zapierającą dech w piersiach przyrodę.

Mieszkańcy Buenos Aires uwielbiają czytać książki. W mieście, gdzie swoją słynną książkę „Gra w klasy” wydał Julio Cortazar, pełno jest bibliotek, kiosków z prasą i książkami oraz księgarni. Najsłynniejszą księgarnią w mieście jest El Ateneo. Ta jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie mieści się w dawnym teatrze. Regały z książkami ustawiono na balkonach dla publiczności, a na scenie ustawiono stoliki dla czytelników.

Miłośnicy sztuki koniecznie powinni odwiedzić Państwowe Muzeum Sztuk Pięknych. W muzeum można obejrzeć bogatą kolekcję obrazów malarzy argentyńskich oraz obrazy starych mistrzów m.in. dzieła Goi, Moneta, El Greca czy Picassa.

Tętniące wielkomiejskim życiem miasto gwarantuję wiele atrakcji. Buenos Aires przepełnione jest dobrą energią i intensywnymi kolorami. Wprawia w zachwyt każdego, kto odwiedzi to wyjątkowe miasto, którego rytm wyznaczają kroki tanga.

Paweł Tojan

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.