bilety teatr Warszawa

Chorwacja: Wakacje marzeń

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Chorwacja to niepowtarzalne widoki, zlewające się morze z błękitem nieba, wspaniałe parki narodowe i zabytki z listy UNESCO. Chorwacja jest od kilku lat ulubionym kierunkiem wakacji Polaków. Tylko w 2014 roku, wycieczki do Dalmacji wykupiło 4 mln rodaków.

Najczęściej odwiedzanym miastem Chorwacji jest Dubrownik, nazywany perłą Adriatyku. Założycielami Dubrownika byli greccy uciekinierzy, którzy osiedlili się tutaj w VII wieku. Zajęli oni niewielka wyspę Rausa. Wkrótce po drugiej stronie wyspy, oddzielonej kanałem zaczęli się osiedlać Słowianie, którzy swoje siedlisko nazwali Dubrownik. Mieszkańcy obu osad żyli bez konfliktów, co pozwoliło w XII wieku, osady połączyć, zasypując kanał. Dziś w miejscu zasypanego kanału znajduje się główny deptak miasta z kafejkami i butikami. Stare Miasto Dubrownika stanowi unikalny w Europie, w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta, na który składa się 10 baszt i 5 bram. Jest to najdłuższy system fortyfikacyjny na starym kontynencie.

Wewnątrz murów rozciąga się średniowieczny zespół miejski z takimi zabytkami, jak m.in.: Pałac Sponza z VI wieku i gotyckim klasztorem Klarysek z XIV wieku. Warto obejrzeć 3 zabytkowe studnie o okrągłym kształcie zbudowane w latach 1438-1444 przez neapolitańskiego architekta Onforia della Cava. Zgodnie z legendą, umycie rąk pod wszystkimi 16 kranami studni, pozwala spełnić wypowiadane w skrytości ducha życzenie. W mieście warto odwiedzić stary port i zobaczyć dobijające o poranku do brzegu łódki rybaków, wracających z połowu. To doskonała okazja, aby kupić ryby prosto z sieci.

Drugim co do wielkości miastem Dalmacji jest Split, gdzie znajduje się jeden z najwspanialszych, zachowanych do dziś budowli z czasów imperium rzymskiego – Pałac Dioklecjana z VI wieku. Pałac został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Split kiedyś był starożytną, grecką osadą, później stał się rzymskim miastem. Kiedy w latach 295 -305 n.e, cesarz Dioklecjan wybudował tam swoją rezydencję, miasto nabrało znaczenia. Split zachwyca wspaniałymi kościołami, budynkami z czerwonymi dachówkami i przytulnymi kafejkami. Warto odwiedzić miejscową marinę, gdzie cumują piękne jachty i spróbować np. Punjene lignje – faszerowanych kałamarnic albo Juha od gljiva – zupy grzybowej.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Chorwacja to nie tylko wspaniałe zabytki, ale także niezwykła przyroda. Koniecznie trzeba odwiedzić jeziora Plitwickie – ten cud natury, położony w środkowej Dalmacji, słynie z 16 pięknych jezior powiązanych 92 wodospadami.
Wizyta w parku to spotkanie z bujną roślinnością i zwierzętami. Park porastają lasy bukowe, jodła pospolita i klon jawor. Można tutaj spotkać kumaki górskie, zaskrońce, borsuki i nietoperze. Warto podejść do Wielkiego Wodospadu i obserwować, jak woda spada w głąb doliny, z wysokości 78 metrów.
Wspaniałym miejscem są również wodospady na rzece Krka, płynące przez wąwozy krajobrazu krasowego.

Główną atrakcją tego parku jest wodospad Skradinski Buk o wysokości 45 metrów, otoczony bujna roślinnością. Miłośnicy słońca i opalania powinni odwiedzić Riwierę Makarską. Jest to 60 kilometrowy fragment wybrzeża z fantastycznymi plażami i kurortami. Większość plaż jest żwirowa. Chodzenie boso po niej może spowodować skaleczenia. Dlatego też do wody, amatorzy morskich kąpieli wchodzą w gumowych klapkach.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Jednym z najwspanialszych miast Chorwacji jest Zadar, gdzie znajduje się rzymskie forum i kościół św. Donata z IX wieku. Świątynia nie posiada obecnie żadnego wyposażenia i od dawna nie pełni już funkcji religijnych. Miasto znane jest z likieru Maraschino, który powstaje ze sfermentowanego soku wiśni maraski, która jest gorzką odmianą dzikiej wiśni pochodzącej z regionu dalmatyńskiego. Warto także odwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne z bogatymi zbiorami.

Jednak największą atrakcją Zadaru są organy morskie na których grywa wiatr i morze. Morskie organy składają się z 35 polietylenowych rur o różnych długościach i szerokościach ich przekroju osadzonych pod kamiennymi schodami zadarskiej promenady. W każdej z rur znajdują się gwizdki, które odgrywają siedem akordów w pięciu tonacjach. W momencie kiedy fala wtłacza do rur wodę z gwizdków wydobywa się ten magiczny dźwięk.

Będąc w Dalmacji, warto wybrać się na wyspę Korčula. Korčula uważana jest za najbardziej zieloną wyspę w basenie morza Adriatyckiego. Ze względu na niezwykle zróżnicowaną linię brzegową, wyspa stanowi świetne miejsce na beztroskie wczasy. Można tutaj znaleźć wiele wspaniałych plaż, ukrytych pomiędzy skałami. Głównym miastem wyspy jest Korčula. Zabytkowa część Korčuli obejmuje otoczony murami obronnymi obszar Starego Miasta oraz portu, w którym znajdują się dwie okrągłe baszty: Barbarigo i Balbi. Podobno Korčula to miejsce narodzin znanego podróżnika Marco Polo. Jednak badacze nie są do końca tego pewni, pomimo że znajdujący się w Korčuli dom Marco Polo, uznawany jest przez mieszkańców miasta za miejsce, w którym urodził się podróżnik. Budynek z czworokątną wieżą przekształcony jest przez władze miasta w muzeum, poświęcone podróżnikowi.

Chorwacja to także wspaniała kuchnia śródziemnomorska. Większość dań przyrządzanych jest na grillu z dodatkiem ziół i zielonych warzyw. Ulubionym daniem Chorwatów są ryby z dodatkiem czosnku i miodu. Z tych zwierząt morskich przyrządza się zupę rybną gotowaną z ryżem, czosnkiem i pietruszką. Mieszkańcy Dalmacji uwielbiają jeść ostrygi, które gotują na dużym ogniu z posiekaną pietruszką i tartą bułką. Ulubionym mięsem jest cielęcina i jagnięcina, które przyrządza się z dużą ilością posiekanych migdałów i suszonych fig. Popularną wędliną jest Prsut -wędzona szynka suszona na wietrze, serwowana z owczym serem. Na obiad przygotowuje się brudet -gulasz z owoców morza lub pasticade, która powstaje na bazie wołowiny z sosem bogatym w zioła.

Na deser mieszkańcy Chorwacji jedzą Fritule – ciasto drożdżowe z rodzynkami i likierem oraz ciasta z makiem, orzechami bądź dżemem śliwkowym. Do tego białe wino z wodą mineralną. Chorwaci wiedzą, jak smakować życie.

Adam Rau

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.