bilety teatr Warszawa

Ciechocinek – atrakcje miasta

 

Park Zdrojowy

Ciechocinek, Park Zdrojowy

Ciechocinek to powietrze pachnące solanką, soczysta zieleń, dywany kwiatów, tramwaje konne, secesyjne budowle i wiele atrakcji.

Ciechocinek to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Swoja sławę zawdzięcza źródłom solankowym, które wykorzystywane są tutaj do leczenia wielu schorzeń. W Ciechocinku leczy się choroby  reumatyczne, kobiece, układu oddechowego czy krążenia. Nic więc dziwnego, że do tego słynnego uzdrowiska, położonego w Kotlinie Toruńskiej, przyjeżdża co roku ok. 80 tysięcy kuracjuszy.

Uzdrowisko powstało dzięki staraniom Konstantego Leona Wolickiego i ministra skarbu Królestwa Polskiego Ksawerego Druckiego – Lubeckiego. W 1824 roku wybudowano tutaj warzelnie soli z tężniami solankowymi. Od 1836 roku zaczęto solankę wykorzystywać do celów leczniczych. Te datę uważa się za narodziny uzdrowiska Ciechocinek. W mieście zaczęły powstawać liczne sanatoria i budynki, w których odbywają się zabiegi rehabilitacyjne.

Ciechocinek

Ciechocinek, Fontanna „Grzybek”

ATRAKCJE CIECHOCINKA

Centralnym punktem uzdrowiska jest fontanna „Grzybek” z której wyrzucana jest solanka, zasilająca również tężnie. Fontanna pełni też funkcję leczniczą. Woda solankowa z fontanny jest rozpylana w  powietrzu. Dzięki temu kuracjusze mogą „nawdychać się” aromatycznego aerozolu, siedząc na ławkach, które ustawiono wokół „Grzybka” i cieszyć się chwilą.

Zobacz: Jeziora w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć

W północnej części uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy, który został założony w 1876 roku, według projektu Hipolita Cybulskiego. 19 ha park zachwyca interesującym starodrzewem. Występują tu m.in. kłęk kanadyjski, miłorząb dwuklapowy czy skrzydłorzech kaukaski. Znajduje się tu jeden pomnik przyrody – dąb szypułkowy o wysokości 22 metry i obwodzie 390 cm. W miejscowym stawie pływają kaczki, a obok spacerujących kuracjuszy chodzą pawie. To tutaj można zachwycać się magią przyrody.

Ciechocinek

Park Zdrojowy w Ciechocinku

W Parku Zdrojowym stoi drewniany pawilon, w którym znajduje się pijalnia wód mineralnych i słynna restauracja „Bristol”. Za pijalnią znajduje się muszla koncertowa w stylu zakopiańskim z 1909 roku, w której odbywają się  liczne imprezy m.in. wybory Miss Krystynki, w którym mogą startować panie o imieniu Krystyna.

Zobacz: 10 niezwykłych atrakcji Torunia

W Ciechocinku koncerty i imprezy odbywają się także w Teatrze Letnim, który znajduje się w XIX-wiecznym budynku. Teatr usytuowany jest przy ulicy Mikołaja Kopernika. Zbudowany został w stylu secesji szwajcarskiej w 1891 roku. Widownia ma 240 miejsc siedzących i 8 lóż. W Teatrze Letnim występowały największe gwiazdy: Nina Andrycz, Adolf Dymsza, Mieczysław Fogg czy chór Dana. To tutaj kręcono sceny do serialu telewizyjnego „Strachy”, w którym wystąpili Izabella Trojanowska i Emil Karewicz.

Ciechocinek

Teatr Letni w Ciechocinku

CIECHOCINEK: CIEKAWE MIEJSCA

Ciechocinek słynie nie tylko z walorów uzdrowiskowych, ale także z przepięknych dywanów kwiatowych. Co roku sadzi się tutaj ok. 250 tysięcy kwiatów, które zdobią miejscowe parki i skwery. Jedną z największych atrakcji miasta jest Zegar Kwiatowy. Kwietnik wykonany jest w kształcie tarczy zegara. Pokazujący aktualny czas wskazówki napędzane są mechanizmem elektrycznym. Zegar Kwiatowy powstał w 1934 roku.

Ciechocinek

Zegar kwiatowy w Ciechocinku

Symbolem miasta jest zabytkowy zespół trzech drewnianych tężni, w których odparowuje się solankę, wzniesiono w XIX wieku. Tężnie, których ściany wyłożone są tarniną zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Zbudowane w latach 1824-1828 unikatowe konstrukcje mają blisko 2 kilometrów długości. Wizyta na tężniach, gdzie tworzy się bogaty w jod mikroklimat, to obowiązkowy punkt pobytu w Ciechocinku. Pomiędzy tężniami mieści się Park Zdrowia, w którym znajdował się w latach 1932 -2001 basen solankowy. Niestety, kąpielisko zostało zamknięte.

Ciechocinek

Tężnia w Ciechocinku

Latem warto pospacerować po Parterach Hellwiga. To ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Nieszawskiej, który w 1934 roku zaprojektował Zygmunt Hellwig. Teren ten, na całej długości zdobią malownicze kobierce kwiatowe. Znajduję się tutaj również fontanna, gdzie wieczorem odbywają się tu pokazy światła. Wtedy fontanna świeci w różnych kolorach. Partery Hellwiga to ulubione miejsce spacerów kuracjuszy.

Ciechocinek kobierce kwiatów

Ciechocinek

Wieczorami w okolicznych knajpach odbywają się dancingi, bez których żadne szanujące uzdrowisko nie może się obyć. Kuracjusze zapominają o swoich dolegliwościach i tańczą na parkiecie, śpiewają, piją alkohol, romansują. Dancingi kończą się o 22, kiedy rozpoczyna się cisza nocna.

Zobacz: Kołobrzeg – atrakcje miasta. Co warto zobaczyć?

Pełna spacerujących kuracjuszy jest również słynny deptak w Ciechocinku – ulica Armii Krajowej, o którym układano piosenki. Życie tętni również w słynnej restauracji „Zdrojowa”, mieszczącej się w budynku dawnego „Casino Europa”, będącego w okresie międzywojennym ważnym miejscem spotkań miejscowych elit.

Ciechocinek

Ciechocinek

Ciechocinek to doskonałe miejsce, aby posiedzieć w miejscowych kawiarniach, spacerować malowniczymi trasami, podziwiać malownicze dywany kwiatowe i cieszyć się życiem, nawet jak się jest seniorem i wszystko boli…

Adrian Guz

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.