Co zobaczymy w 2022 roku w polskim teatrze?

Rok 2022 w polskim teatrze zapowiada się imponująco. Nowe spektakle przygotują uznani twórcy i młodzi reżyserzy. Na polskich scenach nie zabraknie nowych premier klasyki, musicali, czy spektakli komediowych.

W lutym w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy odbędzie się premiera „Wujaszka Wani” Czechowa, w reżyserii jednego z najważniejszych współczesnych polskich reżyserów Piotra Cieplaka.

Częstochowska Agencja artystyczna Certus zaprasza w Walentynki na premierę komedii muzycznej „I love you, a teraz się zmień” w reżyserii Mariusza Kiljana. W spektaklu zobaczymy Elżbietę Romanowską, Katarzynę Żak, Rafała Królikowskiego i Roberta Rozmusa. Po premierze przedstawienie będzie grane na terenie całego kraju.

W marcu w łódzkim Teatrze Powszechnym będzie można zobaczyć nowy spektakl Krystiana Lupy –Imagine 2″. Inspiracją dla powstania przedtawienia jest historia kontrkultury lat 60. i 70. oraz życie i twórczość Johna Lennona. Spektakl będzie koprodukcją z warszawskim Teatrem Powszechnym.

Zobacz: Garść ciekawostek o działalności teatru, o których nie wiedzieliście

Po trzynastu latach, w 2022 r., publiczność będzie mogła ponownie obejrzeć „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Reżyser pierwszy raz zrealizował „Borysa Godunowa” w 2008 roku w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Wilnie, a rok później w Operze Narodowej w Warszawie. Nowa wersja przedstawienia będzie miała swoją premierę 8 kwietnia 2022 roku.

Na kwiecień w Teatrze Wielkim planowana jest również premiera baletu „Dracula” na podstawie powieści Brama Strokera, w choreografii Krzysztofa Pastora, z muzyką Wojciecha Kilara. Spektakl powstał na specjalne zamówienie West Australian Ballet i miał swoją światową prapremierę we wrześniu 2018 roku w Perth, gdzie stał się sensacją.

Msza za miasto Arras

Janusz Gajos , fot. Krzysztof Bieliński

Gratką dla fanów Janusza Gajosa będzie kwietniowa premiera w Och -Teatrze. Ten ceniony aktor wyreżyseruje „Ożenek”. W tej znakomitej komedii Gogola, Janusz Gajos przed laty występował w jednej z głównych ról na scenie stołecznego Teatru Powszechnego. W nowej inscenizacji „Ożenku” zobaczymy, m.in. Pawła Domagałę, Krystynę Tkacz, Krzysztofa Stelmaszyka i Julię Wyszyńską. Premiera 23 kwietnia 2022 roku.

Zobacz: Janusz Gajos kończy 80 lat

Wiosną przyszłego roku w Teatrze Narodowym światowa klasyka – tym razem „Maria Stuart” Friedricha Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. W roli głównej zobaczymy Danutę Stenkę.

W maju, w gdyńskim Teatrze Miejskim odbędzie się premiera „Pułapki” Tadeusza Różewicza, w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Dramat ten Babicki reżyserował w 1984 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, ze scenografią Mariana Kołodzieja i muzyką Andrzeja Głowińskiego.

Jacek Mikołajczyk, fot. B. Warzecha

20 maja 2022 roku w Operze Wrocławskiej zaplanowano premierę „Wesela Figara” Mozarta. Te jedną z najchętniej grywanych pozycji w teatrach operowych wyreżyseruje André Heller Lopes.

Na maj, w Teatrze Polonia zaplanowano premierę „Męża i żony” Fredry w reżyserii Krystyny Jandy, a w stołecznym Teatrze Ateneum współczesną sztukę, w której zagrają Agata Kulesza i Przemysław Bluszcz.

W czerwcu w krakowskim Teatrze im. Słowackiego planowana jest premiera „Znachora” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Zobacz: Jacek Mikołajczyk, dyrektor Teatru Syrena: Musical to gatunek, który dobrze wpływa na emocje

We wrześniu w warszawskim Teatrze Syrena odbędzie się premiera „Matyldy” w tłumaczeniu i reżyserii Jacka Mikołajczyka. To brytyjski musical na podstawie powieści dla dzieci Roalda Dahla (autor m.in. „Charliego i fabryki czekolady”). W Cambridge Theatre musical jest grany od 20 lat, na Broadwayu pokazano go 1555 razy; londyńską produkcję nagrodzono siedmioma Olivierami, a nowojorską pięcioma statuetkami Tony.

W październiku 2022 roku w warszawskim Teatrze Ateneum odbędzie się premiera „Alicji w krainie czarów” L. Carolla.

Jesienią 2022 roku na scenie Och – Teatru premiera „Małego księcia” w reżyserii Krystyny Jandy. Pod koniec roku w Teatrze Polonia m.in. premiera monodramu Anny Seniuk w reżyserii jej syna, Grzegorza Małeckiego i nowy spektakl z udziałem Krystyny Jandy.

Redakcja

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.