bilety teatr Warszawa

Co zwiedzić w Warszawie? 10 najlepszych atrakcji

Co zwiedzić w Warszawie? – Warszawa, fot. pixabay.com

Co zwiedzić w Warszawie? Wybraliśmy 15 najlepszych atrakcji stolicy Polski, których odwiedzając to miasto, nie można przegapić.

1. PAŁAC KULTURY I NAUKI

Pałac Kultury i Nauki to symbol stolicy, najbardziej rozpoznawalny budynek Warszawy. Koniecznie wjedźcie na 30. piętro i zobaczcie przepiękną panoramę miasta. Latem, taras widokowy czynny jest również w godzinach wieczornych. Zwariujecie ze szczęścia, kiedy zobaczycie oświetloną Warszawę z takiej wysokości. W Pałacu znajduje się Teatr 6. Piętro prowadzony przez Michała Żebrowskiego, modne knajpy oraz kino.

Pałac Kultury i Nauki

2. TRAKT KRÓLEWSKI

Trakt Królewski to najbardziej reprezentacyjna ulica Warszawy. Biegnie od Pałacu w Wilanowie do Placu Zamkowego. Po drodze znajdują się m.in. Łazienki Królewskie, liczne kościoły, Pałac Prezydencki i ważne budynki. My, polecamy spacer od Placu na Rozdrożu do Placu Zamkowego. Trakt Królewski zachwyca o każdej porze roku. Latem, tętni życiem w okolicznych knajpach. Zimą bajkowymi iluminacjami świątecznymi

Trakt Królewski

Trakt Królewski, fot. pixabay.com

3. MUZEUM ŁAZIENKI KRÓLEWSKI

Łazienki Królewskie to przepiękny park w sercu Warszawy. Letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zachwyca urokliwymi zakątkami, klombami kwiatowymi i wspaniałymi zabytkami. Atrakcją parku są pawie spacerujące wśród turystów. Zwiedzając Łazienki Królewskie, koniecznie trzeba zwiedzić Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnie, i wziąć udział w koncercie Chopinowskim, który odbywa się pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

Zobacz: Łazienki Królewskie w Warszawie – turystyczna legenda

4. STARE MIASTO I ZAMEK KRÓLEWSKI

Zamek Królewski to dawna siedziba polskich władców. Wnętrza zachwycają bogactwem wystroju. Niesamowite wrażenie robi Sala Balowa, Pokój Marmurowy, czy Sala Rycerska. W Zamku wisi pełno wspaniałych obrazów, m.in. Rembrandta, Cranacha i Canaletto.

Koniecznie trzeba odwiedzić Rynek Starego i Nowego Miasta – również po zmroku. Zobaczyć barbakan, pomnik Syreny, odwiedzić Katedrę Św. Jana i liczne kościoły. Pospacerować wąskimi uliczkami i zachwycić się kolorowymi kamienicami na Rynku Starego Miasta. Nie przegapcie wizyty na Gnojnej Górze, skąd roztacza się wspaniały widok na miasto i zejdźcie do Multimedialnego Parku Fontann, gdzie odbywają się w weekendy pokazy „światło i dźwięk”.

Stare Miasto

Stare Miasto, fot. pixabay.com

5. WARSZAWSKIE MUZEA

Koniecznie odwiedźcie Muzeum Narodowe, gdzie można zobaczyć kolekcję ponad 830 tysięcy eksponatów od antyku do współczesności. To tutaj można obejrzeć „Bitwę pod Grunwaldem” i płótna znanych polskich i światowych malarzy. Warto zobaczyć Muzeum Neonów, gdzie można zobaczyć wiele kultowych napisów, które ozdabiały kiedyś polskie budynki i ulice. Miłośnicy mocnych alkoholi powinni odwiedzić Muzeum Polskiej Wódki. Niezapomnianą przygodą będzie wizyta w Muzeum Życia PRL -u. Będąc w stolicy, nie wolno przegapić wizyty w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Powstania Warszawskiego.

6. PAŁAC W WILANOWIE

Pałac w Wilanowie to dawna rezydencja Króla Jana III Sobieskiego. Ta barokowa perła Warszawy zachwyca wspaniałymi wnętrzami, w których znajdują się bogato zdobione meble, sztuka złotnicza, rzeźby, a na ścianach wiszą wspaniale obrazy. Po obejrzeniu wnętrz pałacu, warto odwiedzić stylowy ogród, który ma charakter francuskiego parku geometrycznego. Ogród pełen jest kolorowych kwiatów, fontann i rzeźb.

Palac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie, fot. pixabay.com

Zobacz: Sandomierz – miasto na weekend

7. BULWARY NAD WISŁĄ

Bulwary nad Wisłą to popularny, zwłaszcza latem, trakt spacerowy warszawiaków. Spacerując wzdłuż brzegów rzeki, można usiąść w jednej z modnych knajp, spędzić wieczór na przycumowanym do brzegu statku, na którym odbywają się imprezy, podziwiać oświetlone warszawskie mosty, iluminację Stadionu Narodowego, albo wziąć udział w zajęciach sportowych. Nieopodal bulwarów znajduje się Centrum Nauki Kopernik. Wizyta w nim to niezapomniane przeżycie.

8. OGRÓD SASKI

Ogród Saski to jeden z najpiękniejszych ogrodów stolicy. Centralnym punktem parku jest Fontanna Marconiego. Spacerując po ogrodzie, można zobaczyć barokowe rzeźby, pomniki, zegar słoneczny, wodozbiór i cenny drzewostan. Obok Ogrodu Saskiego znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Smoleński oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa, który posiada największą scenę świata. Warto wybrać się na wycieczkę za kulisy teatru, i zobaczyć ogrom sceny, teatralne pracownie i magazyny.

Zobacz: Teatr Wielki od kulis: Na największej scenie świata

Ogród Saski

9. INNE ATRAKCJE

Zwiedzając miasto, warto odwiedzić warszawskie zoo, gdzie można podziwiać wiele gatunków zwierząt, zwiedzić Stadion Narodowy, Stadion Miejski Legii Warszawa. Miłośnicy przyrody powinni wybrać się do Ogrodu Botanicznego.

Warto odwiedzić najstarszy cmentarz katolicki Warszawy, pełen zabytkowych mogił. Pochowano tu setki zasłużonych i znanych Polaków. Spoczywają tu m.in.: rodzice Chopina, Krzysztof Kieślowski, Irena Jarocka, Wojciech Młynarski, Hanka Bielicka, czy Czesław Niemen.

Warszawa nocą

10. A WIECZOREM…

Odwiedźcie jeden z kultowych klubów Warszawy. Zagłębia klubowe, pełne knajp i dyskotek, znajdują się na ul. Mazowieckiej i Żurawiej oraz przy Nowym Świecie. Gwarantowana dobra zabawa. Ciekawym doświadczeniem będzie wizyta w „The View”. Imprezy w tym ekskluzywnym klubie odbywają się na dachu wieżowca. Z 30 piętra można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę oświetlonej Warszawy.

Zobacz: Na co iść do teatru w Warszawie? Nasze propozycje

Wieczorem warto również odwiedzić jeden z 30 warszawskich teatrów. W Teatrze Muzycznym Roma i Buffo zobaczycie słynne musicale, w Teatrze Komedia, Och- Teatr i Capitol znakomite farsy i komedie, a w Teatrze Narodowym, Współczesnym, czy Polonia, poważniejsze sztuki. W spektaklach grają popularni i znani aktorzy, m.in.: Artur Barciś, Krystyna Janda, Danuta Stenka, Katarzyna Skrzynecka, Janusz Gajos, Michał Żebrowski, czy Borys Szyc.

Maciej Łukomski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.