„Deprawator” w Teatrze Polskim.

Fot: mat. prasowe Teatru Polskiego

„Deprawator” to najnowsza sztuka Macieja Wojtyszki, cenionego reżysera teatralnego i filmowego, autora wielu znakomitych dramatów, granych na prestiżowych scenach w Polsce.

Akcja spektaklu dzieje się w czasie wakacji 1967 roku w Vence pod Niceą, gdzie Czesław Miłosz (Wojciech Malajkat) przebywa na emigracji razem z żoną Janiną (Grażyna Barszczewska). Autor „Zniewolonego umysłu” odwiedza codziennie mieszkającego niedaleko Witolda Gombrowicza (Andrzej Seweryn). Gościem tych spotkań jest również Zbigniew Herbert (Paweł Krucz), Rita Labrosse (Anan Cieślak) i niespełniona aktorka Iza de Neymann (Magdalena Zawadzka). Tematem tych spotkań jest Polska i Polacy…

Dowcipnie i z wielką maestrią napisana sztuka Macieja Wojtyszki została wystawiona w reżyserii autora na scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie. W obsadzie spektaklu znalazła się plejada polskich aktorów, którzy wcielają się w swoje rolę w sposób mistrzowski. Zachwyca Andrzej Seweryn jako zarozumiały Witold Gombrowicz. Znakomita, pełna wdzięku jest w swojej roli Magdalena Zawadzka. Uśmiech na twarzy widzów wywołuję rola Wojciecha Malajkata. Swoją klasą zachwyca Grażyna Barszczewska. Świetna jest muzyka Piotra Mossa i scenografia Piotra Dobrzyckiego.

Spektakl w Teatrze Polskim zrobiony jest w starym dobrym stylu, z aktorstwem najwyższej klasy. Uczta teatralna. Pozycja obowiązkowa.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.