bilety teatr Warszawa

Dubaj, miasto zbudowane z marzeń

Dubaj

Dubaj, fot. pixabay.com

40 lat temu była tu pustynia. Dziś znajduje się tu Dubaj – tętniąca życiem nowoczesna metropolia. Dubaj to synonim przepychu i bogactwa. To tu znajduję się największy budynek świata, najbardziej luksusowy hotel na świecie, największa na świecie sztuczna wyspa i największe centrum handlowe.

Dubaj w przeciągu kilku lat przekształcił się z małej rybackiej wioski w nowoczesną metropolię. Obecnie miasto jest ważnym portem i ośrodkiem turystycznym. Co roku, Dubaj odwiedza 30 milionów turystów, którzy przyjeżdżają by podziwiać futurystyczne wieżowce i spędzać czas na piaszczystych plażach. W latach 1995 -2006 nastąpił w mieście wielki boom budowlany, który uczynił z Dubaju jedno z najszybciej rozwijających się metropolii świata. Rozwój aglomeracji jest zasługą rządzących Dubajem Szejków, którzy chcieli tak zmienić dochody miasta, by zarabiało na siebie, gdy  skończą się złoża ropy naftowej. Zyski ze sprzedaży ropy naftowej zostaną zastąpione wpływami z turystyki i sprzedaży mieszkań. To właśnie wtedy powstały w mieście takie obiekty, jak: Burj Khalifa, Burj Al -Arab czy Emirates Towers.

dubaj

Dubaj, fot.pixabay.com

Zobacz: Tunezja – największe atrakcje. Co warto zobaczyć?

CIEKAWE MIEJSCA DUBAJU

Najsłynniejszą budowlą Dubaju jest 320 metrowy hotel Burj Al – Arab, w kształcie żagla. Wybudowany na sztucznej wyspie 60 – piętrowy budynek, jest najbardziej luksusowym i najwyższym hotelem świata, symbolem Dubaju. Do dyspozycji gości jest 202 luksusowych apartamentów, kompleks spa, baseny z generatorem sztucznych fal dla amatorów windsurfingu, lądowisko helikopterów, biblioteka i restauracja na jednym z ostatnich pięter hotelu. Elementy wyposażenia pokryte są 22 – karatowym złotem.

Gości zachwycają marmurowe schody, żyrandole z prawdziwych kryształów i atrium, w którego środku zmieściła by się Statua Wolności. Główna atrakcją hotelu jest podwodna restauracja The Palm, w której znajduję się dwupiętrowe akwarium z rafą koralową. W menu hotelowej restauracji: japońskie truskawki, trufle z prawdziwymi listkami złota i blok lodowy w kształcie rafy koralowej.

W apartamentach, znajdują się sterowane elektrycznie zasłony, obrotowe łóżka i najnowocześniejszy sprzęt TV. Każdy z gości ma osobistego lokaja, który jest do dyspozycji 24 godziny na dobę, prywatny samochód (do wyboru ferrari lub rolls royce) i kierowcę. Tydzień pobytu kosztuję 100 tysięcy dolarów.

Zobacz: Singapur: W mieście Lwa

W Dubaju znajduję się najwyższy budynek świata, 829 -metrowy Burj Khalifa, przypominający kształtem kwiat pustyni. Budowla posiada wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych. 160 piętrowy wieżowiec stoi na 250 palach wbitych kilkadziesiąt metrów pod ziemią i specjalnej płycie fundamentowej. To chroni konstrukcję przed ewentualnym osiadaniem się (miasto zbudowane jest na pustyni) i zapewnia stabilność budynku. W Burj Khalifa znajdują się biurowce, 700 apartamentowców i hotel, którego wnętrza zaprojektował Armani. W podziemiach znajduję się garaż na 3 tysiące samochodów i windy, które trasę na szczyt wieżowca pokonują w 30 sek. Na ostatnim piętrze budowli znajduję się taras widokowy. Najwyższy budynek świata zużywa tyle energii, co całe miasto.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Niezwykłym obiektem jest Palm Islands – to zespół 3 sztucznych wysp, w kształcie palmy, usypywanych od 2001 roku, u wybrzeży zatoki miasta. Na ich powierzchni znajdują się kompleksy hotelowe, ekskluzywne sklepy i luksusowe domy letniskowe. Właścicielami rezydencji na wyspie są m.in. David Beckham i Bono.

Zobacz: Hongkong – stolica świata

Na terenie Dubaju znajduje się dzielnica Dubaj Marina – kompleks 200 wieżowców usytuowanych nad brzegiem Zatoki Perskiej. To dzielnica z przystanią jachtową, klubami i kawiarniami, w których skupia się nocne życie miasta. Do 2025 roku planowane jest wybudowanie kolejnych 100 wieżowców.

WYJĄTKOWE BUDOWLE DUBAJU

Wrażenie robi również największe centrum handlowe świata Dubaj Mall, zajmujące powierzchnię 470 tysięcy metrów kwadratowych. Co roku, to centrum rozrywki odwiedza 54 mln klientów, którzy mogą zrobić zakupy w 1200 sklepach. Oprócz znanych marek, znajdują się tu butiki z ubraniami szytymi na miarę. Po zakupach można spędzić czas na lodowisku albo obejrzeć film, w 22 – salowym multipleksie. Niezwykłym projektem jest archipelag 300 sztucznych wysp usypanych kilka kilometrów od miasta. Wyspy widziane z lotu ptaka przypominają mapę świata.

Dubaj to miasto, które cały czas się rozwija. Obecnie trwają prace nad największym kompleksem hotelowym świata z 6.5 tysiącami pokoi czy Buisness Bay, która ma być dzielnicą biznesową miasta. Będzie się składać z 500 wieżowców wybudowanych wokół sztucznego jeziora. Trwa także rozbudowa metra sterowanego elektronicznie, którego wagony jeżdżą bez maszynisty.

Nowe projekty miasta – to także kompleks Perła Dubaju – 11 wieżowców połączonych napowietrznym mostem, centrum filmowe czy największy na świecie park rozrywki Dubailand, w którym mają się znaleźć kopie najsłynniejszych budowli świata m.in. Statua Wolności czy Wieży Eiffla, w skali 1:1, pola golfowe, stadion piłkarski, obserwatorium astronomiczne czy kompleks basenów. Obiekt ma być oddany do użytku w 2020 roku i ma kosztować 70 miliardów dolarów. Kończy się także budowa Dubai City Sport.

Piotr Bratjowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.