bilety teatr Warszawa

Egipt – wakacje w królestwie piramid i faraonów

Egipt – wakacje w tym kraju zapamiętuje się na długo. fot. pixabay.com

Egipt zachwyca starożytnymi budowlami, piramidami i pięknem przyrody. Wakacje w Egipcie to afrykańskie słońce, intrygujące miejsca, szmaragdowe morze i pustynne krajobrazy. Co warto zobaczyć w tym niezwykłym kraju, gdzie przeszłość styka się z teraźniejszością?

Egipt to jedna z najbardziej fascynujących cywilizacji antycznych. Kraj ten kojarzymy z takich filmów, jak „Faraon”, „Dolina Królów”, „Kleopatra” czy „Lawrence z Arabii”. Położony w Afryce i częściowo w Azji, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w delcie rzeki Nil, i bezpośredniej bliskości Morza Czerwonego, Egipt fascynuje swoją niezwykłą historią, zabytkami i egzotyczną przyrodą. Nic więc dziwnego, że jego wyjątkowa atmosfera i luksusowe kurorty, przyciągają co roku 15 milionów turystów.

Egipt, fot. pixabay. com

MIASTA EGIPTU

Kair to stolica, największe miasto Egiptu i centrum świata arabskiego. W tym najgęściej zaludnionym mieście Egiptu, zbudowanym na brzegu Nilu, znajduje się słynne na cały świat Muzeum Egipskie, w którym mieści się kolekcja 160 tysięcy eksponatów. Ogromne wrażenie robią mumie, posągi faraonów, papirusy, czy kolekcja portretów fajumskich. Koniecznie odwiedźcie, pachnący kurkumą i kminkiem bazar Khan al-Khalili, gdzie można kupić olejki, shishe, orientalne przyprawy i pamiątki.

Egipt

Kair, fot. pixabay. com

Wakacje w Egipcie to intensywne doznania. Przeżyjemy je również na przedmieściach Kairu, gdzie znajdują się słynne i tajemnicze Piramidy w Gizie, będące wizytówką Egiptu. To kompleks historycznych budowli na który składają się dwie największe piramidy – piramida Cheopsa i piramida Chefrena.

Piramida Cheopsa to jeden z siedmiu cudów świata. Ważąca 6 milionów ton, budowla z podstawą o boku 230 m i o wysokości 147 metrów składa się z 2, 3 miliona bloków kamiennych. Zbudowana 2560 lat p.n.e, przez 100 tysięcy budowniczych, zachwyca precyzją wykonania. Jej wnętrza to zespół korytarzy i komór, w których znajduje się m.in. granitowy sarkofag w Komorze Króla. Co ciekawe, gdyby dzisiaj budowano piramidę Cheopsa, koszt budowy wyniósłby około 5 miliardów dolarów.

Egipt

Na terenie kompleksu piramid w Gizie znajduje się również słynny posąg Wielkiego Sfinksa, przedstawiający prawdopodobnie wizerunek władcy Egiptu, Chefrena. Ta niezwykła, 72 metrowa rzeźba, która od 1979 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa Unesco, rozpala wszystkie zmysły i budzi pokorę.

Zobacz: Kenia: W królestwie zwierząt

Drugim co do wielkości miastem w Egipcie jest Aleksandria. Nazywane „Perłą Morza Śródziemnego”, rządzone kiedyś przez Kleopatrę miasto – to wyjątkowa mieszanka grecko – rzymskich zabytków, ciekawych muzeów i współczesnego budownictwa. Co warto zobaczyć w Aleksandrii?

Jedną z największych atrakcji miasta jest futurystyczny gmach Nowej Biblioteki Aleksandryjskiej i grobowce Kom es Szukafa, które są połączeniem tradycji egipskich, greckich i rzymskich. Miłośnicy nurkowania mogą podziwiać w morzu ruiny słynnej latarni morskiej w Aleksandrii, która rozpadła się w wyniku trzęsienia ziemi.

LUKSOR – HISTORYCZNE MIASTO EGIPTU

Miasto Luksor położone jest w południowej części starożytnych Teb we wschodnim brzegu Nilu. Niegdyś starożytne Teby. Nazywane największym muzeum świata na świeżym powietrzu, zachwyca niezwykłą ilością atrakcji turystycznych – starożytnych świątyń, krypt i posagów. Zwiedzanie Luksoru może zając nawet kilka dni.

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc, turystyczną legendą jest Dolina Królów. Dolina Królów to kompleks grobowców wykutych w skale, składających się z ciągu licznych korytarzy i sal.

Dolina Królów jest miejscem spoczynku królów Egiptu z dynastii XVIII–XX. Nekropolia liczy 64 grobowce oraz 20 nieukończonych budowli. Sama dolina to położone obok siebie Dolina Wschodnia i Dolina Zachodnia.

fot. pixabay.com

Jednym z najbardziej znanych grobowców jest Grobowiec Tutanchamona. Ten unikalny zabytek odkryty w 1922 roku przez Howarda Cartera. Grobowiec zachwyca bogatym wyposażeniem – m.in., trzema złotymi łożami, złotym łożem, posągami i wspaniałymi malowidłami ściennymi. Jednym z najcenniejszych odkrytych przedmiotów jest złota maska na twarzy mumii zdobiona fajansem, barwionym szkłem i kwarcem, którą można obecnie podziwiać w Muzeum Egipskim w Kairze.

Egipt

Światynia Hatszepsut, fot. pixabay.com

ZWIEDZANIE EGIPTU – ŚWIĄTYNIE

Zbudowana w XV wieku p.n.e, poświęcona Amonowi-Ra, bogowi słońca, Świątynia Hatszepsut, to położona u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari, sakralna budowla składająca się trzech ułożonych kaskadowo tarasów z 28 metrowymi kolumnami. W świątyni z zachwycają reliefy przedstawiające sceny związane z wierzeniami i codziennym życiem starożytnego Egiptu.

Na Zachodnim Brzegu Luksoru, na uwagę zasługują również Kolosy Memnona – posągi Amenhotepa III wykute z bloków skalnych kwarcytu o wysokości ponad 15 metrów oraz Dolina Królowych, gdzie pochowano żony władców Egiptu. Największą atrakcją tego miejsca jest grób Nefertari, ukochanej żony Ramzesa II.

Zobacz: Tunezja – największe atrakcje. Co warto zobaczyć?

Na wschodnim brzegu Luksoru koniecznie trzeba zobaczyć Zespół Świątyń w Karnaku na którą składają się trzy główne świątynie i kilka mniejszych budowli, budowanych 2000 lat.

fot. pixabay.com

Największą budowlą sakralną tego kompleksu jest Świątynia Amona, do której prowadzi Aleja Sfinksów. Aleja Sfinksów to 40 sfinksów o głowach barana. Przed każdym ze sfinksów, między jego łapami, znajduje się posąg faraona.

HURGHADA – KURORT NAD MORZEM CZERWONYM

Leżąca we wschodniej części Egiptu na wybrzeżu Morza Czerwonego, Hurghada to jeden z najpopularniejszych kurortów, do którego co roku przyjeżdża 6 milionów turystów.

W dzień, turyści z całego świata, kąpią się w szmaragdowym morzu, opalają się na piaszczystych plażach i nurkują, aby podziwiać bajeczne i kolorowe rafy koralowe, a wieczorami bawią się i cieszą życiem w licznych klubach, barach i restauracjach. Hurghada to synonim udanych wakacji. Można tu uprawiać sporty wodne, odwiedzić aquapark, albo wybrać się na rejs łodzią ze szklanym dnem, aby podziwiać rafę koralową.

fot. pixabay.com

Innym znanym kurortem Egiptu jest Sharm El Sheikh, gdzie panuje wakacyjny luz i dobra zabawa. Miasto jest ważnym ośrodkiem nurkowym. W czasie nurkowania można podziwiać 250 raf i niezwykły podwodny świat, gdzie żyje 1000 gatunków ryb.

Na gości odwiedzających Sharm El Sheikh czekają luksusowe hotele, spa, sklepy, bary, restauracje, pola golfowe. W mieście warto odwiedzić słynny bazar w Old Market i spędzić wieczór w nocnym klubie.

fot. pixabay. com

Z miasta organizowane są wycieczki, m.in. na Górę Synaj, gdzie biblijny Mojżesz otrzymał dziesięć przykazań. Z Góry Synaj można podziwiać wspaniały wschód słońca.

Zobacz: Ibiza się bawi

EGIPT – ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Co warto zobaczyć w Egipcie? Na pewno Wyspę File. Starożytna Wyspa File była ośrodkiem kultu bogini Izydy, egipskiej bogini płodności. Na jej cześć wybudowano wtedy imponujący kompleks świątynny, który obecnie znany jest jako Świątynia File. Po wybudowaniu tamy na Nilu, wyspa uległa zalaniu. Dzięki inicjatywie Unesco, kompleks świątyń został przeniesiony na wyspę Agilkia, której nazwę zmieniono na wyspę File.

egipt

Egipt, fot. pixabay. com

Abu Simbel to słynne na cały świat, imponujące rozmiarami świątynie skalne wzniesione na rozkaz faraona Ramzesa II w XII wieku p.n.e.

Miały one ukazywać potęgę starożytnego Egiptu przybyszom z Nubii. Wejścia świątyni strzegą cztery olbrzymie posągi Ramzesa II. Zagrożone zalaniem świątynie, zostały przeniesione w bezpieczne miejsce, i dziś zachwycają turystów swoim pięknem.

Zobacz: Moskwa – największe atrakcje

CO ZWIEDZIĆ W EGIPCIE?

Będąc w Egipcie, koniecznie trzeba wybrać się na pustynię. Na terytorium Egiptu znajduje się część największej pustyni świata – Sahary.

Jednym z najpiękniejszych pustyń jest Biała Pustynia, która charakteryzuje się masywnymi kredowymi rzeźbami wyrzeźbionych przez wiatr o niespotykanych formach przypominających grzyby i zwierzęta.

Sahara, fot. pixabay. com

Wielu wrażeń dostarcza wizyta na Pustyni Arabskiej, która zajmuje obszar między Nilem a Morzem Czerwonym. Jej krajobraz stanowi przede wszystkim sieć suchych uedów porośniętych skąpą roślinnością kserofilną. Na pustyni organizowane jest safari na quadach lub jeepach.

Egipt to również malownicza Dolina Nilu. Warto wybrać się statkiem wycieczkowym w rejs po Nilu, aby podziwiać roślinność brzegów Doliny Nilu i wspaniałe krajobrazy Egiptu.

Od wieków Egipt rozpalał zmysły, fascynował malarzy, reżyserów i poetów. Wizyta w tym niezwykłym kraju, to beztroskie chwile spędzone w królestwie starożytnych budowli. Niepowtarzalne wakacje, które pozostają w pamięci na długo.

Kinga Lorska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.