Ferie nad Bałtykiem – dlaczego warto jechać zimą nad morze?

Źródło: Shutterstock

Cisza, spokój, niskie ceny – a przy tym doskonałe, nasycone jodem powietrze. Zimowy relaks nad morzem ładuje baterie i sprzyja zdrowiu. Nie brakuje tu rozrywek dla każdego, niezależnie od wieku. Dlaczego warto wybrać się na ferie właśnie nad Bałtyk? Redakcja Magazynu Travelist opowiada o największych zaletach zimowego wyjazdu na wybrzeże.

Odetchniesz pełną piersią: czyste powietrze i dużo jodu

Gdy dni są krótkie i zimne, łatwiej o przemęczenie i gorszy nastrój. Codzienny pęd życia nie ułatwia relaksu, a smog, który w miastach jest istotnym problemem, również nie pozostaje bez wpływu na nas. To właśnie dlatego zima jest idealnym momentem, aby zmienić swoje otoczenie. O tej porze roku nad morzem jest największe stężenie jodu w powietrzu. To dobroczynny pierwiastek, który jest niezbędny do prawidłowego działania układu nerwowego czy pracy tarczycy. Już same spacery na plaży będą niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Dzieci będą mogły zahartować swój organizm i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. To świetna odmiana w stosunku do codzienności w mieście.

Odpoczniesz od tłumów: puste plaże i promenady

Zimą większość turystów kieruje się w stronę gór, dlatego nad morzem odnajdą się wówczas ci, którzy nie przepadają za zatłoczonymi kurortami i gwarem przepełnionych restauracji. To raj zarówno dla introwertyków, jak i tych, którzy żyją szybko i intensywnie, dlatego potrzebują solidnej regeneracji. Jest cicho, nie ma kolejek i można naprawdę odpocząć. A to świetne warunki, by odkrywać nadmorskie regiony w nieco mniej znanej, ale równie autentycznej odsłonie! Można wybrać się całą rodziną na wycieczkę po mniejszych nadmorskich miejscowościach i wspólnie poznawać północną Polskę.

Źródło: Shutterstock

Skorzysta także… Twoja kieszeń: tanie hotele i atrakcje

Można tu liczyć również na znacznie niższe ceny niż w popularnych górskich kurortach. A co za tym idzie, także na większy wybór. Warto korzystać z tych atrakcji, które w wysokim sezonie są droższe. To świetna okazja do zdecydowania się na pobyt w dobrym hotelu, SPA i relaksujące zabiegi czy całodziennego szaleństwa w aquaparku. W połączeniu z ciszą, spokojem i orzeźwiającym powietrzem pełnym jodu może to stworzyć idealne warunki do mentalnego i fizycznego resetu.

Źródło: Shutterstock

Zaznasz prawdziwego morsowania!

O zdrowotnych korzyściach z morsowania słyszał już chyba każdy. Polskie morze to świetne miejsce, by zanurzyć się w lodowatej wodzie! Bałtyk co roku zimą przyciąga wielu fanów morsowania. To również okazja, aby poznać ludzi, którzy mają tę samą pasję. Kto wie, może będzie to początek przyjaźni?

Nacieszysz oko: niespotykane zimowe krajobrazy

To coś, czego nie można doświadczyć w sezonie. Osoby przyzwyczajone do widoku plaż pełnych ludzi i parawanów, czeka miła odmiana. Zimą morze jest piękniejsze: ośnieżone wydmy, zamarznięte fale przy brzegu zachwycą niejedną osobę wrażliwą na piękno przyrody. To świetna sceneria do zdjęć, dlatego fani fotografii poczują się tu jak w raju. Dzieciom spodoba się szaleństwo na pokrytej śniegiem plaży i lepienie bałwana zamiast klasycznych zamków z piasku. Miła odmiana, prawda? Co więcej – zamarznięta plaża daje świetne warunki do spacerowania po piasku nawet z dziecięcym wózkiem!

Źródło: Shutterstock

Znajdziesz skarb: zbieranie bursztynów

Wiele nadmorskich atrakcji jest dostępnych przez cały rok, a jedną z nich jest szukanie bursztynów. Nie każdy wie, ale to właśnie zimą – a w zasadzie od grudnia do kwietnia – jest najlepszy czas na ich poszukiwanie. Morze wyrzuca je na brzeg po intensywnych sztormach. Takie zbieranie może być świetną atrakcją dla całej rodziny.

Nie musisz rezygnować z szusowania: narty nad Bałtykiem

Nad morzem można też… jeździć na nartach. Tak, dokładnie! Stoki narciarskie znajdują się m.in. w Sopocie, Jarosławcu, Wieżycy, Kotlince Szymbark czy Rybnie. Możliwości jest wiele – dla tych, którzy chcą pogodzić chęć długich spacerów po plaży z rodzinnym szusowaniem, to doskonała opcja. Nadmorskie stoki nie należą do najtrudniejszych, dlatego będą w sam raz dla młodszych dzieci, które w tym zimowym sporcie stawiają dopiero swoje pierwsze kroki. Młodsze z kolei mogą świetnie bawić się, zjeżdżając na popularnych jabłuszkach. Mając więcej alternatyw ciekawego i różnorodnego spędzania czasu, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że pociechy będą się nudzić. A powszechnie wiadomo – zadowolone dzieci to wypoczęci rodzice!

Źródło: Zielona brama Przywidz

Spróbujesz lokalnych potraw

Wyjazd nad morze to także świetna okazja do odkrywania specjałów kuchni. Istnieje wiele mało znanych potraw, jak chociażby brukwianka, czyli zupa z brukwi żółtej na wędzonej gęsinie, tort ze szprotek, miodowe pierniczki… Zima to idealny czas na odkrywanie nowych smaków i kulinarnych inspiracji. Warto całą rodziną wybrać się do restauracji oferujących bardzo lokalne, tradycyjne dania i poznać ten region od zupełnie nowej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.