bilety teatr Warszawa

Galapagos: Fascynujący świat fauny i flory

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Wycieczka na Galapagos to niezwykłe doświadczenie. To podróż do świata niezwykłej fauny i flory, dziewiczych, nienaruszonych przez człowieka terenów.

Wyspy odkrył przypadkowo w 1535 roku biskup Panamy, który był w drodze statkiem do Peru. Statek zaczął dryfować i prądy morskie wyrzuciły obiekt na Galapagos. Załodze zaczęło brakować wody, więc ruszyli w głąb wyspy. Zamiast wody spotkali tam żółwie, foki, legwany i ptaki.

Galapagos to archipelag pochodzenia wulkanicznego. To 19 niedużych wysp położonych na Pacyfiku, 1000 km od brzegów Ekwadoru. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Aby móc zwiedzać wyspy trzeba uzyskać specjalne pozwolenie i może ono odbywać się tylko z przewodnikiem figurującym w rejestrze parku narodowego. Najważniejszą wyspą archipelagu jest Santa Cruz, z miastem Puerto Ayora. To tutaj mieści się siedziba władz parku Narodowego i Stacja badawcza im. Karola Darwina. Pobyt na Galapagos zainspirował tego słynnego badacza do stworzenia teorii selekcji naturalnej.

Archipelag na Oceanie Spokojnym to bogactwo niezwykłych gatunków fauny i flory. Około 30 % gatunków roślin tam występujących to gatunki endemiczne. Na wyspach można wyróżnić 6 stref roślinnych. Galapagos porastają namorzyny, storczyki, passiflory, kaktusy, bromelie. W górach występują paprocie i turzyce. Magnesem przyciągającym turystów jest jednak niezwykły świat zwierząt. Symbolem wysp są żółwie słoniowe od której nazwę wziął cały archipelag. Na nadmorskich skałach wygrzewają się legwany morskie, których żyje tutaj ok 8 tysięcy.

Jest to jednak gatunek zagrożony. Żywią się głównie wodorostami, nurkując po nie w wodzie. Ponieważ podczas żerowania zwierzęta połykają dużo solonej wody, pozbywają się jej kichając przez kilka minut. Na lądzie można spotkać legwany lądowe, które szukają schronienia w cieniu skał. Ulubieńcami turystów są lwy morskie, które kształtem przypominają foki. Żywią się głównie sardynkami. Ich populacja na przestrzeni ostatnich 30 lat zmniejszyła się o 60 % .

Wyspy Galapagos są domem około 59 gatunków różnych ptaków. Połowa z nich to gatunki endemiczne. Niezwykłym ptakiem jest głuptak niebieskonogi, który żywi się rybami, nurkuje po nie czasem z dużej wysokości. Interesującym gatunkiem są fregaty. Samce tych ptaków nadymają swoje czerwone gardła, żeby zaimponować samicy. Na wyspie można spotkać pelikany, flamingi i pingwiny. W wodach wokół archipelagu żyją jaszczurki, manty, delfiny i rekiny wielorybie. Największym zagrożeniem wysp są sprowadzone tutaj przez człowieka szczury, świnie i kozy. Te ostatnie zjadają wszystko – również zagrożone wyginięciem gatunki roślin oraz zabierając naturalne pożywienie wielu gatunków żółwi czy ptaków. Kozy próbowano wytępić. Niestety zawsze zostawało kilka, które co chwila się rozmnażały.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.