bilety teatr Warszawa

Gdańsk – pod opieką Neptuna

Gdańsk stare miasto

Gdańsk, fot. pixabay.com

Gdańsk to miasto, które ma niepowtarzalny klimat, tysiącletnią historię, wspaniałe zabytki, i niezwykłe położenie. Zbudowane z rozmachem, miasto o wielu twarzach, urzeka każdego, kto je odwiedzi. Współczesny Gdańsk to nowoczesna europejska metropolia, miasto kultury i sztuki, turystyczna legenda.

Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce. O wyjątkowości Gdańska decyduje, nie tylko położenie nad Morzem Bałtyckim, ale jego niezwykła historia, która zawsze była związana z wolnością. Gdańsk od zawsze był miastem wolności. To prawdziwa gdańska tradycja. O te wolność gdańszczanie walczyli od wieków.

Najpierw gdańszczanie długo musieli walczyć o uwolnienie miasta spod krzyżackiego panowania. Udało się to dopiero po blisko 150 latach, w 1454 roku, kiedy zakończył się okres panowania Krzyżaków w Gdańsku. Potem walczono ze Szwedami. Zwycięska okazała się Bitwa pod Oliwą w 1627 roku, kiedy polscy marynarze pokonali Szwedów. Oblężony przez Rosjan i Sasów Gdańsk stanął też w obronie tronu polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego w roku 1734 w walce o sukcesję polską.

To w Gdańsku zapoczątkowano wybuch II wojny światowej. O poranku, 1 września 1939 roku na Westerplatte, salwą z okrętu Schleswig – Holstein, w kierunku polskiej załogi wojskowej, Niemcy rozpoczęli agresję na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. Gdańszczanie walczyli o miasto przez cały okres wojny.

gdańsk

fot. pixabay.com

Ważnym wydarzeniem był grudzień 1970, kiedy rozpoczął się strajk robotników, brutalnie stłumiony przez wojsko i milicję. Falę protestów zakończyło podpisanie porozumień sierpniowych w 1980 roku. Porozumienie gwarantowało powstanie pierwszych niezależnych związków zawodowych. Ważną rolę  w tych wydarzeniach odegrał Lech Wałęsa – pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Wydarzenia te przyjmuje się jako początek obalenia systemu komunistycznego.

Dziś Gdańsk to prężnie rozwijające się miasto, pełne kulturalnych wydarzeń i zabytków, które odwiedza rocznie trzy miliony turystów. Zwiedzanie miasta należy rozpocząć od ulicy Długiej i Długiego Targu, które tworzą Trakt Królewski. To najpiękniejsze ulice Gdańska, tętniące życiem do późnych godzin nocnych. Kiedyś mieszkali tu między innymi zamożni kupcy i burmistrzowie. Każda z kamienic tu stojących zachwyca bogactwem architektonicznego detalu i paletą kolorów. Przy Długim Targu wznoszą się najważniejsze świeckie budowle miasta: Ratusz Główny i Dwór Artusa.

Ratusz Główny Miasta zbudowany w XIV wieku to najcenniejsza budowla świecka dawnego miasta. Na 80 metrowej wieży znajduje się złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Wnętrza ratusza zachwycają swoim bogactwem  – utrzymane są w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Najbardziej okazała jest Wielka Sala Rady zwana również Salą Czerwoną.

Jednym z najbardziej okazałych obiektów w mieście jest Dwór Artusa. W przeszłości był ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i handlowego Gdańska. Był miejscem spotkań kasztelanów, kupców, wojewodów. W jego wnętrzach warto zobaczyć 12 – metrowy renesansowy piec kaflowy ozdobiony malowanymi kaflami.

Gdańsk

Pomnik Neptuna, fot. pixabay.com

Przed Dworem Artusa stoi symbol Gdańska, Fontanna Neptuna. Pomnik został postawiony w 1633 roku. Inicjatorem jego powstania był burmistrz Gdańska Bartłomiej Schachmann. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem. To tutaj większość turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia i łapie wyjątkowe chwile.

Gdańsk urzeka różnorodnością – kolorowe kamienice, pomniki, wyjątkowe muzea, ale miasto słynie również ze wspaniałych świątyń.

Jedną z najpiękniejszych kościołów Gdańska jest górująca nad miastem Bazylika Mariacka, budowana przez 159 lat. To największa gotycka świątynia w Europie, a do niedawna również Polski. W jej wnętrzu można podziwiać między innymi kamienną Pietę z 1410 roku, kopię Sądu Ostatecznego namalowanego w 1472 roku przez Hansa Memlinga, zegar astronomiczny wykonany w latach 1464-1470 przez Hansa Düringera oraz wspaniały ołtarz główny.

Tuż obok znajduje się barokowa Kaplica Królewska. Kaplica powstała w 1678 -1681 roku z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego. Był tymczasową kaplicą katolicką dla wiernych z parafii Kościoła Mariackiego, który wtedy pozostawał w rękach protestantów.

Zobacz: Gdynia – najmłodsze polskie miasto

Warto również zobaczyć Kościół św. Mikołaja – najstarszą świątynię Gdańska, która powstała w XII wieku. Wnętrza kościoła zachwycają bogatym wyposażeniem wczesnobarokowym.

W Gdańsku trudno o nudę. Pobyt tutaj na długo zapada w pamięć. Mnogość miejsc wartych zobaczenia, przyprawia o zawrót głowy. Pobyt w Gdańsku to intensywność doznań, miasto zniewala swoim urokiem. Jego klimat tworzą wyjątkowe zabytki, jak choćby Złota Brama, zbudowana w 1612-1614 roku. Utrzymana jest w stylu manieryzmu niderlandzkiego.

Niezwykłym zabytkiem jest średniowieczny Wielki Młyn na kanale Raduni. Wzniesiony przez krzyżaków w 1350 roku, napędzany był przez 18 kół wodnych.Młyn pozostawał w użyciu aż do końca II wojny światowej. Po wojnie wykorzystywany był jako miejsce, gdzie urządzano wystawy. Potem mieściła się w nim dyskoteka. Działał w niej Pewex i salon gier.

Symbolem miasta jest Żuraw. Ta jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska, kiedyś była największym dźwigiem portowym średniowiecznej Europy. Położony nad Mołtawą dźwig służył do przeładunku towarów. Drewniany dźwig mógł podnosić ładunki ważące nawet cztery tony.

Warto odwiedzić Westerplatte – półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły, symbol wybuchu II wojny światowej, położony w północno wschodniej części miasta. Zobaczyć tu można zachowane wojskowe wartownie, Pomnik Obrońców Wybrzeża czy cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte.

Gdańsk

Gdańsk nocą, fot.pixabay.com

W dzielnicy Oliwa znajduje się wspaniała Katedra Oliwska pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda., Kościół został wzniesiony w XIII wieku jako świątynia cysterska. W jej wnętrzu znajdują się Wielkie Organy Oliwskie zbudowane w latach 1763-1788 na zlecenie opata Jacka Rybińskiego. Wspaniały jest ołtarz św. Trójcy – wybitne dzieło późnorenesansowej sztuki, portrety darczyńców i ołtarz główny. Wokół przyklasztornych zabudowań rozciąga się Park Oliwski. Składa się dwóch części barokowej, francuskiej i angielskiej. W parku znajduje się ogród botaniczny i palmiarnia.

Zobacz: Co warto zobaczyć w Sopocie? Atrakcje miasta

Gdańsk to miasto narodzin „Solidarności”, tryumfu Lecha Wałęsy. Europejskie Centrum Solidarności to powołana w 2007 roku instytucja, której celem jest upowszechnianie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach. W obiekcie można zobaczyć stałą wystawę poświęconą historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej. Podczas zwiedzania ekspozycji zobaczymy m.in. tablicę 21 postulatów, suwnicę na której pracowała Anna Walentynowicz, milicyjnego stara, jakim przewożono opozycjonistów, liczne fotografie, dokumenty i pamiątki.

Molo w Sopocie

Warto wpaść do Gdańska, chociaż na kilka dni, aby poczuć magię miasta, chłonąć jego atmosferę, znad filiżanki pachnącej kawy, pitej w jednej z przytulnych kawiarni na starówce.

Będąc w Gdańsku, koniecznie trzeba odwiedzić inne trójmiejskie miasta. W Sopocie trzeba pospacerować najdłuższym drewnianym molo w Europie i zwiedzić Operę Leśną. W Gdyni, koniecznie zobaczcie Akwarium Gdyńskie i odwiedźcie bulwary nadmorskie.

Ewa Stępień

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.