bilety teatr Warszawa

Historia kultowych piosenek: „Zawsze tam, gdzie Ty” zespołu Lady Pank

Fot. pixabay.com

„Zawsze tam, gdzie Ty” to jeden z najbardziej znanych przebojów legendarnego zespołu Lady Pank. Sprawdziliśmy, jak doszło do powstania tej kultowej piosenki.

Zespół Lady Pank został założony w 1981 roku we Wrocławiu przez młodego prawnika, autora tekstów Andrzeja Mogielnickiego i gitarzystę Jana Borysiewicza. Andrzej Mogielnicki poznał Jana Borysewicza, który grał wówczas w Budce Suflera, w krakowskim Teatrze Stu, gdzie obaj muzycy nagrywali płytę Izabeli Trojanowskiej. Jesienią 1981 roku, w tym samym studio, Andrzej Mogielnicki i Jan Borysewicz nagrali swój pierwszy singiel „Mała Lady Punk”, i postanowili założyć zespół. Od tytułu ich pierwszego przeboju, pochodzi nazwa grupy Lady Pank.

W sierpniu 1982 roku zespół zagrał jeden z pierwszych koncertów w warszawskim klubie Park. Debiutancka płyta zatytułowana „Lady Pank” ukazała się na rynku w 1983 roku i rozeszła się w milionowym nakładzie. Longplay uważany jest za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Na płycie znalazły się piosenki: „Wciąż bardziej obcy”, „Kryzysowa narzeczona”, „Fabryka małp”, czy „Mniej niż zero”, które szybko stały się nr. 1 list przebojów. Zespół szybko stał się popularny. W 1983 roku grupa zagrała 360 koncertów !!

W sierpniu 1990 roku na rynku ukazał się szósty album studyjny grupy zatytułowany „Zawsze tam, gdzie Ty”, nagrany  w studiu S-4 w Warszawie. Na krążku znalazła się piosenka o tym samym tytule. Kompozytorem piosenki jest Jan Borysewicz, który skomponował ją podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Autorem tekstu piosenki jest Jacek Skubikowski, który napisał słowa do wielu polskich przebojów m.in.: „Taniec pingwina na szkle”, „Droga Pani z telewizji”, „Tacy sami”, czy tekst piosenki do serialu „Na dobre i na złe”.

Będąc w Stanach Zjednoczonych Jan Borysiewicz współpracował z piosenkarzem Paulem Borgerem, który był pierwszym wykonawcą piosenki „Zawsze tam, gdzie Ty”. W tym samym czasie Jan Borysewicz współpracował również z Jackiem Skubikowskim, który pisał teksty piosenek do kompozycji Borysewicza.

Pewnego dnia do Jana Borysewicza zadzwonił Jacek Skubikowski, z informacją że znalazł na kasecie magnetofonowej pewien utwór wykonywany przez jakiegoś Amerykanina. Jacek Skubikowski zaproponował rozmówcy, że napisze do piosenki polski tekst, i umieści utwór na swojej autorskiej płycie. Jan Borysewicz zgodził się.

Kilka tygodni później kompozytor „Zawsze tam, gdzie Ty” odwiedził w domu Jacka Skubikowskiego, który dał mu napisany tekst piosenki „Tacy sami” i puścił Borysewiczowi polską wersję piosenki. W takiej wersji utwór trafił na ostatni krążek grupy przed zawieszeniem działalności.

Piosenkę zaśpiewał Janusz Panasiewicz, który dołączył do zespołu w 1982 roku. Utwór szybko stał się nr 1. listy przebojów Radiowej Trójki. Do dzisiaj piosenka jest chętnie grana przez rozgłośnie radiowe w Polsce, a w serwisie Youtube oficjalny teledysk piosenki wyświetlono 27 milionów razy.

Internauci w komentarzach do teledysku podkreślają, że powstał ponadczasowy numer, najpiękniejsza piosenka o miłości. Jeden z internautów przyznaję, że wstydził się porozmawiać z pewną dziewczyną, która mu się podobała. Kupił gitarę, zagrał jej piosenkę „Zawsze tam, gdzie Ty”, i zostali parą, a potem małżeństwem.

Zespół Lady Pank nadal intensywnie koncertuje i wydaje nowe płyty. W ciągu ponad 30 lat działalności legendarna grupa wydała ponad 30 płyt i wylansowała takie przeboje, jak: „Kryzysowa narzeczona”, „Na co komu dziś”, „Zostawcie Titanica”, „Marchewkowe pole”, Tacy sami”.

Maciej Łukomski

http://www.lady-pank.com

Polecamy:

Kawiarnie Paryża, które koniecznie trzeba odwiedzić

Madonna – Królowa muzyki pop. Historia jej drogi na szczyt

Spektakle w Warszawie z 2019 roku, które trzeba zobaczyć

Międzyzdroje: Letnia stolica Polski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.