bilety teatr Warszawa

Hongkong – stolica świata

Fot. pixabay.com

Hongkong urzeka paletą kolorów, zachwyca niezwykłą architekturą, dostarcza wielu wrażeń. Wizyta w tym mieście na długo zapada w pamięć.

Hongkong to miasto, które nigdy nie zasypia. Dostarcza intensywnych wrażeń o każdej porze dnia i nocy. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy mawiają, że jedna minuta w Nowym Yorku, znaczy tyle co sekunda w Hongkongu.

W latach 1842 – 1997 Hongkong był kolonią brytyjską. Od 1997 roku to specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Hongkong zajmuje półwysep Koulun oraz liczne przybrzeżne wyspy. Położony nad Morzem Południowochińskim Honkong, stał się jednym z największych portów morskich świata oraz jednym z największych centrów finansowych na świecie. Potęga gospodarcza Hongkongu została zbudowana na wieloletnim rozwijaniu wymiany towarowej z Chińską Republiką Ludową i światowymi rynkami. Wysoko rozwinięty jest tutaj przemysł odzieżowy, elektroniczny i optyczny.

Fot. pixabay.com

HONGKONG – MIASTO DRAPACZY CHMUR

Miasto, gdzie mieszka siedem milionów mieszkańców (dla porównania Warszawa ma dwa miliony mieszkańców)), słynie z drapaczy chmur, w których znajdują się siedziby największych światowych banków, hotele i mieszkania.

W Hongkongu jest ponad 112 wieżowców powyżej 180 metrów. Najsłynniejszymi budowlami Hongkongu są: 118 piętrowy International Commerce Centre Centre – najwyższy budynek w mieście (48 metrów), Central Plaza (w budynku o wysokości 116 metrów znajduje się najwyżej położony kościół na świecie), budynek Bank of China Art (367 metrów), oraz 70-piętrowy Hong Kong Exhibition and Convention Centre.

Zobacz: Singapur: W mieście Lwa

Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest wjazd na wzgórze Victorii, skąd można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Hongkongu. Warto na wzgórze wjechać wieczorem, aby zobaczyć rozświetlone wieżowce i tętniącą nocnym życiem metropolię.

Hongkong to miasto kontrastów. Z jednej strony futurystyczne wieżowce, z drugiej bazary i targi, gdzie można kupić przysłowiowe mydło i powidło.

Aby poczuć niezwykły klimat miasta warto odwiedzić słynny nocny targ Temple Street Night Market na którym sprzedawane są ubrania, elektronika, podróbki, obuwie. Polecamy również wybrać się na targ kwiatowy Flower Market, gdzie można kupić kwiaty z różnych zakątków Azji.

Podczas zwiedzania miasta, koniecznie trzeba odwiedzić taoistyczną Świątynię Man Mo – słynącą z wielkich kadzideł rozwieszonych pod sufitem. Świątynia poświęcona jest Bogowi Literatury (Man) i Wojny (Mo), którym studenci w Cesarskich Chinach oddawali cześć, by zdać egzamin urzędnika służby cywilnej.

HONGKONG – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

Naprzeciw wyspy Honkgong leży półwysep Kowloon, który Anglicy przejęli w 1860 roku po zakończeniu wojny opiumowej. Warto go odwiedzić, aby przejść się nadmorską promenadą Tsim Sha Tsui. Z promenady rozciąga się wspaniały widok na dzielnicę Central. Codziennie o 20.00 odbywa się tu pokaz świateł i laserów zwany Symfonią Świateł. Symfonia Świateł to zapierająca dech w piersiach iluminacja trzydziestu wieżowców, podzielona na pięć scen. Na deptaku znajduje się także aleja gwiazd i pomnik Bruca Lee.

Na wyspie Kowloon warto odwiedzić Kowloon Park. Ta oaza zieleni, stworzona na terenie dawnych koszarów wojskowych zachwyca wspaniałymi krzewami i kwiatami. W parku można spotkać ponad 100 gatunków ptaków: tropikalnych gołębi, łabędzi, flamingów, papug. Znajduje się tu również kryte centrum sportowe, i cztery kryte baseny.

Fot. pixabay.com

Pozycją obowiązkową wizyty w Hongkongu jest obejrzenie największego wolno stojącego posągu Buddy na świecie. Posąg ma 34 metry wysokości i waży 250 ton. Budowa Buddy rozpoczęła się w 1990 roku i kosztowała 68 mln USD. Aby dostać się do pomnika trzeba pokonać 268 schodów. Z góry można podziwiać piękną okolicę.

Warto również wybrać się na setne piętro wieżowca International Commerce Centre, skąd z tarasu widokowego SKY 100 można obejrzeć wyjątkową panoramę miasta.

Zobacz: Bali: synonim idealnych wakacji

Niezwykłą atrakcją miasta jest klasztor Dziesięciu Tysięcy Buddów, który znajduje się na wyspie Kowloon. Klasztor został zbudowany w latach 50. XX wieku przez Wielebnego Yuet Kai, który razem ze swoimi uczniami budował świątynie i posągi przez dwadzieścia lat. Do świątyni prowadzi 431 schodków. Wzdłuż ścieżki, która prowadzi przez tropikalne lasy, po obu jej stronach, stoją figury Buddy wielkości człowieka. We wnętrzu świątyni znajduje się trzynaście tysięcy złoconych 12 calowych figurek. Każda z figur jest w innej pozie, o innym wyrazie twarzy.

Hongkong to miasto, które przyciąga turystów swoją niezwykłą urodą, niepowtarzalną atmosferą i intensywnością doznań. Klimat miasta tworzą futurystyczne wieżowce i unikalne zabytki. Warto tutaj przyjechać, aby wszystkimi swoimi zmysłami poczuć magię tego wyjątkowego miasta.

Ewa Skrzypek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.