Jarmark Świąteczny w Dreźnie: Magia Świąt!

Jarmark Świąteczny

Jarmark Świąteczny w Dreźnie to prażone migdały, grzane wino z goździkami, ciasto Christsollen, świąteczne dekoracje, Mikołaje, kolędy. Wizyta na Dresdner Striezelmakt dostarcza wielu wrażeń.

Jarmark Świateczny Dresdner Striezelmakt rozpoczyna się w ostatnim tygodniu listopada i trwa do 24 grudnia. To jeden z najstarszych i największych w Niemczech targów świątecznych. Jego nazwa pochodzi od Strietzel, czyli słynnej  drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej.

Podczas uroczystego otwarcia jarmarku następuje uruchomienie największej na świecie 14-metrowej bożonarodzeniowej piramidy oraz rozkrojenie pachnącej cynamonem strucli Christsollen z bakaliami i skórką pomarańczową. Ciasto zostało pierwszy raz upieczone w 1427 roku przez dworskich piekarzy. W 1730 roku powstał dwutonowy bochen ciasta, który został podzielony między 24 tysiące gości.

Fot. pixabay.com

Do dziś kulminacyjnym momentem drezdeńskiego Jarmarku Świątecznego jest Stollenfest, podczas którego na Altmarkt wjeżdża gigantyczne, ważące 4  tony ciasto Christsollen, które następnie jest krojone. Kawałkami strucli częstowani są goście jarmarku i turyści. Ciasto można również kupić w formie 2 kg bochenków, pakowanych w blaszane pudełka.

Wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym to doskonała okazja, aby kupić choinkowe ozdoby, bombki z ręcznie dmuchanego szkła, cynowe naczynia, czy wyroby garncarskie z Łużyc. Spróbować prażonych migdałów, pieczonych kasztanów, glazurowane karmelem jabłka i napić się grzanego wina z goździkami i cynamonem, którego zapach unosi się w powietrzu.

Na terenie Striezelmarkt, w namiotach, odbywają się pokazy teatralne o tematyce świątecznej i występy chórów, które śpiewają kolędy. Spędzając czas na Jarmarku Świątecznym, każdy poczuję magię świąt.

Drezdeński Jarmark Świąteczny koniecznie trzeba odwiedzić po zmierzchu, kiedy miejsce to rozbłyskuje tysiącem choinkowych lampek. Pod wieczór w morzu świateł można podziwiać największą na świecie Rudawską piramidę schodkową, drewniany łuk z lampionami oraz olbrzymią choinkę. Wizyta na Dresdner Striezelmarkt dostarcza wielu wrażeń. To tutaj można poczuć magię Świąt!! Po wizycie na targu świątecznym koniecznie trzeba zwiedzić miasto.

Jarmark świąteczny

Fot. pixabay.com

Symbolem Drezna, stolicy Saksonii, nazywanej perłą baroku i Florencją Północy jest Pałac Zwinger. To architektoniczne dzieło powstało na rozkaz elektora saskiego Augusta II Mocnego, który urodził się w Dreźnie. Znany, z zamiłowania do luksusu i przepychu król, miał okazję podczas podróży do Francji, zwiedzić Pałac w Wersalu i zapragnął czegoś podobnego dla siebie. Pałac Zwinger bogaty jest w rzeźbione pawilony, bramy i liczne fontanny. Najbardziej znane budowle to Brama Koronna z czterema orłami i koroną Polską oraz Pawilon oraz zegar kurantowy z miśnieńskiej porcelany.

Dziś w Pałacu Zwinger mieści się m.in. Muzeum Porcelany, w której znajduje się kolekcja historycznych wyrobów porcelanowych z Chin, Japonii i wyrobów z Miśni oraz Galeria Obrazów Starych Mistrzów, w której mieszczą się bogate zbiory dzieł malarstwa europejskiego z okresu od XV do XVIII wieku m.in. obrazy takich malarzy jak: Rembrandt, Tycjan, Rubens czy Albrecht Dürer.

Jarmark świąteczny

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

W krajobrazie miasta wyróżnia się Kościół Marii Panny. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej. Największy na świecie obok katedry w Strasburgu budynek wzniesiony z piaskowca, jego kopuła to najokazalsza tego typu konstrukcja wykonana z kamienia wśród kościołów leżących na północ od Alp.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Dreźnie jest ściana z „Orszakiem książęcym”, powstałym z okazji 800-lecia dynastii Wettinów. Wykonany został z 25 000 kafelków miśnieńskiej porcelany i ma 101,90 metrów długości, 10,51 metrów wysokości oraz powierzchnię przekraczającą 1000 m². W Orszaku idą 94 postacie. Pośród nich jest 35 władców Saksonii, naukowcy, artyści, rzemieślnicy, żołnierze, dzieci i chłopi.

jarmark świąteczny

Fot. pixabay.com

Będąc w mieście, warto pospacerować po Tarasach  Brühla, przylegającym do Łaby, podziwiać staromiejską zabudowę oraz odwiedzić Altstadt, czyli drezdeńskie Stare Miasto, zbudowane niemal w całości z szarego łabskiego piaskowca.

Odwiedzając Drezno, koniecznie trzeba zrobić zakupy w słynnym sklepie z wyrobami mleczarskimi „Pfunds Molkerei”. Sklep został założony w 1880 roku, jego ściany wyłożone są malowanymi kaflami Villeroy & Bocha. Pokrywają one podłogi, ściany, sufit i zdobienia. Miejsce w 1998 trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa jako najpiękniejsza mleczarnia świata. Można tu kupić m.in. wyśmienite sery.

Drezno to idealne miejsce na przedświąteczny wypad. Miasto kusi swoją urodą na każdym kroku. A po zmierzchu zachwyca magią świątecznych jarmarków. Podczas wizyty na jednym z jarmarków świątecznych, można choć na chwilę poczuć się jak małe dziecko, które zachwyca się mieniącą kolorami choinką, Mikołajem i wszystkim tym, co sprawia, że Boże Narodzenie każdego roku jest tak wyjątkowe.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.