Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie: Magia Świąt!

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie to prażone migdały, grzane wino z goździkami, ciasto Christsollen, świąteczne dekoracje, Mikołaje, kolędy. Wizyta na Dresdner Striezelmakt dostarcza wielu wrażeń.

Jarmark Bożonarodzeniowy Dresdner Striezelmakt rozpoczyna się w ostatnim tygodniu listopada i trwa do 24 grudnia. To jeden z najstarszych i największych w Niemczech targów świątecznych. Jego nazwa pochodzi od Strietzel, czyli słynnej  drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Podczas uroczystego otwarcia jarmarku następuje uruchomienie największej na świecie 14-metrowej bożonarodzeniowej piramidy oraz rozkrojenie pachnącej cynamonem strucli Christsollen z bakaliami i skórką pomarańczową. Ciasto zostało pierwszy raz upieczone w 1427 roku przez dworskich piekarzy. W 1730 roku powstał dwutonowy bochen ciasta, który został podzielony między 24 tysiące gości.

Do dziś kulminacyjnym momentem drezdeńskiego Jarmarku jest Stollenfest, podczas którego na Altmarkt wjeżdża gigantyczne, ważące 4  tony ciasto Christsollen, które następnie jest krojone. Kawałkami strucli częstowani są goście jarmarku i turyści. Ciasto można również kupić w formie 2 kg bochenków, pakowanych w blaszane pudełka. Wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym to doskonała okazja, aby kupić choinkowe ozdoby, bombki z ręcznie dmuchanego szkła, cynowe naczynia, czy wyroby garncarskie z Łużyc. Spróbować prażonych migdałów, pieczonych kasztanów, glazurowane karmelem jabłka i napić się grzanego wina z goździkami i cynamonem, którego zapach unosi się w powietrzu. Na terenie Striezelmarkt, w namiotach, odbywają się pokazy teatralne o tematyce świątecznej i występy chórów, które śpiewają kolędy. Spędzając tu czas, każdy poczuję magię świąt.

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie.

Drezdeński Jarmark Bożonarodzeniowy koniecznie trzeba odwiedzić po zmierzchu, kiedy miejsce to rozbłyskuje tysiącem choinkowych lampek. Pod wieczór w morzu świateł można podziwiać największą na świecie Rudawską piramidę schodkową, drewniany łuk z lampionami oraz olbrzymią choinkę. Wizyta na Dresdner Striezelmarkt dostarcza wielu wrażeń. To tutaj można poczuć magię Świąt!! Po wizycie na targu świątecznym koniecznie trzeba zwiedzić miasto.

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Symbolem Drezna, stolicy Saksonii, nazywanej perłą baroku i Florencją Północy jest Pałac Zwinger. To architektoniczne dzieło powstało na rozkaz elektora saskiego Augusta II Mocnego, który urodził się w Dreźnie. Znany, z zamiłowania do luksusu i przepychu król, miał okazję podczas podróży do Francji, zwiedzić Pałac w Wersalu i zapragnął czegoś podobnego dla siebie. Pałac Zwinger bogaty jest w rzeźbione pawilony, bramy i liczne fontanny. Najbardziej znane budowle to Brama Koronna z czterema orłami i koroną Polską oraz Pawilon oraz zegar kurantowy z miśnieńskiej porcelany. Dziś w Pałacu Zwinger mieści się m.in. Muzeum Porcelany, w której znajduje się kolekcja historycznych wyrobów porcelanowych z Chin, Japonii i wyrobów z Miśni oraz Galeria Obrazów Starych Mistrzów, w której mieszczą się bogate zbiory dzieł malarstwa europejskiego z okresu od XV do XVIII wieku m.in. obrazy takich malarzy jak: Rembrandt, Tycjan, Rubens czy Albrecht Dürer.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

W krajobrazie miasta wyróżnia się Kościół Marii Panny. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej. Największy na świecie obok katedry w Strasburgu budynek wzniesiony z piaskowca, jego kopuła to najokazalsza tego typu konstrukcja wykonana z kamienia wśród kościołów leżących na północ od Alp.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Dreźnie jest ściana z „Orszakiem książęcym”, powstałym z okazji 800-lecia dynastii Wettinów. Wykonany został z 25 000 kafelków miśnieńskiej porcelany i ma 101,90 metrów długości, 10,51 metrów wysokości oraz powierzchnię przekraczającą 1000 m². W Orszaku idą 94 postacie. Pośród nich jest 35 władców Saksonii, naukowcy, artyści, rzemieślnicy, żołnierze, dzieci i chłopi.

Będąc w mieście, warto pospacerować po Tarasach  Brühla, przylegającym do Łaby, podziwiać staromiejską zabudowę oraz odwiedzić Altstadt, czyli drezdeńskie Stare Miasto, zbudowane niemal w całości z szarego łabskiego piaskowca.

Odwiedzając Drezno, koniecznie trzeba zrobić zakupy w słynnym sklepie z wyrobami mleczarskimi „Pfunds Molkerei”. Sklep został założony w 1880 roku, jego ściany wyłożone są malowanymi kaflami Villeroy & Bocha. Pokrywają one podłogi, ściany, sufit i zdobienia. Miejsce w 1998 trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa jako najpiękniejsza mleczarnia świata. Można tu kupić m.in. wyśmienite sery.

Drezno to idealne miejsce na przedświąteczny wypad. Miasto kusi swoją urodą na każdym kroku. A po zmierzchu zachwyca magią świątecznych jarmarków. Podczas wizyty na jednym z takich świątecznych targów, można choć na chwilę poczuć się jak małe dziecko, które zachwyca się mieniącą kolorami choinką, Mikołajem i wszystkim tym, co sprawia, że Boże Narodzenie każdego roku jest tak wyjątkowe.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o