Jarmarki świąteczne w Niemczech: Magia Świąt

Jarmark świąteczny

Jarmark Świąteczne w Niemczech, fot. pixabay.com

Powietrze pachnące cynamonem i goździkami, zapierające dech w piersiach, mieniące się paletą kolorów świąteczne dekoracje, które rozpalają wszystkie zmysły. Kolędy, stoiska z przepięknymi bombkami i pysznymi smakołykami, urzekające swoim pięknem świetlne ozdoby. Jarmarki świąteczne w Niemczech to bajkowa atmosfera i spędzone tam beztroskie chwile.

Jarmarki świąteczne w Niemczech mają długa tradycję. Po raz pierwszy targi bożonarodzeniowe świąteczne pojawiły się tam w średniowieczu. Ich nazwa pochodzi od niemieckich słów jahr markt, oznaczających doroczny targ. Pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe (Weihnachtsmarkt), były organizowane po to, aby zrobić zapasy przed zimą. Najstarszy z nich Striezelmarkt odbywa się, od 1434 roku w Dreźnie. Z czasem, jarmarki pojawiły się w innych niemieckich miastach, m.in.: Kolonii, Hamburgu, Norymberdze. Obecnie, w okresie przedświątecznym, w samych Niemczech odbywa się ponad 150 takich kiermaszów.

jarmark świąteczny

Fot. pixabay.com

Jarmark w Dreźnie swoją nazwę wziął od słynnej drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Podczas uroczystego otwarcia jarmarku następuje uruchomienie największej na świecie 14 – metrowej bożonarodzeniowej piramidy oraz krojenie pachnącej cynamonem, ważącej 200 kg, strucli Christsollen z bakaliami i skórką pomarańczową. Ciasto zostało po raz pierwszy upieczone w 1427 roku przez dworskich piekarzy. Znakami rozpoznawczymi drezdeńskiego jarmarku jest 14-metrowa świąteczna piramida i Pflaumentoffel – kominiarz wykonany z suszonych śliwek. Na odwiedzających czeka też domek z piernika i dom bajek oraz bajecznie ozdobione stoiska na których można kupić choinkowe ozdoby, rękodzieło z Rudaw oraz cynowe naczynia.

jarmark świąteczny

Fot. pixabay.com

Jarmarki świąteczne w Berlinie to pieczone kasztany, słodkie pierniki, pachnące przyprawami grzane wino. Te wszystkie atrakcje czekają na gości kilku jarmarków bożonarodzeniowych, które odbywają się w różnych miejscach Berlina. Najpiękniejszy z nich odbywa się na Alexanderplatz. Nad jarmarkiem góruje diabelski młyn. Po zmroku oświetlone stragany wyglądają jak z bajki. W powietrzu unosi się zapach grzanego wina, a dookoła słychać dźwięk kolęd. Na dzieci czeka lodowisko, karuzele i pyszne słodycze. Na kiermaszu można kupić wyroby z czekolady, oryginalne ozdoby choinkowe, ceramikę.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Last Christmas” zespołu Wham!

jarmark świąteczny

Od XIV wieku na Placu Mariackim pod ratuszem w Monachium odbywa się jarmark bożonarodzeniowy Dzieciątka Jezus. Uroczyste otwarcie jarmarku odbywa się w ostatni piątek przed pierwszą niedzielą adwentu. Główną atrakcją tego świątecznego targu jest 30 – metrowa choinka, podarowana przez jedną z bawarskich gmin. Na targu, mieniącym się kolorami, można spotkać Św. Mikołaja i zjeść słynne, pikantne, pieczone bawarskie kiełbaski. Do popicia, korzenny grzaniec. I świat od razu będzie piękniejszy.

jarmark świąteczny

Fot. pixabay.com

Jarmark Dzieciątka Jezus w Norymberdze jest jednym z najbardziej znanych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Targ otwiera Christkind – anioł w złotej sukni, który symbolizuję Dzieciątko Jezus. W jego rolę wciela się młoda dziewczyna, wybierana raz na dwa lata, którą można potem spotkać na świątecznym targu. To świąteczne miasteczko zachwyca niezwykłą atmosferą, a jego magia działa na wszystkie zmysły. Koniecznie spróbujcie grzanego, bawarskiego piwa i bawarskich kiełbasek.

Zobacz: Laponia: Z wizytą u św. Mikołaja

jarmarki świąteczne

W centrum Stuttgartu, od ponad 400 lat odbywa się jarmark bożonarodzeniowy, który zachwyca efektownymi dekoracjami i wspaniałymi atrakcjami. Odwiedzając ten świąteczny targ spróbujcie słynnego keksu – Stuttgarter Hutlzelbrot, posłuchajcie koncertu kolęd i kupcie pyszne miody. Warto zabrać na kiermasz dzieci, bo czekają na nich tu świąteczna ciuchcia i karuzele.

jarmarki świąteczne

Największy na świecie jarmark bożonarodzeniowy odbywa się w Dortmundzie. Na placu Hanzy znajduje się 300 drewnianym budek, w których można kupić drewniane zabawki, ręcznie malowane bombki. prażone migdały, grilowaną szynkę westfalską, bigos i wyroby z czekolady. Koniecznie spróbujcie aromatycznych Lebkuchen, czyli pierników udekorowanych na tysiąc różnych sposobów, pieczonych kasztanów i orzechów w miodzie. Pyszne!

Nad kiermaszem góruje, 45 – metrowa, największa na świecie choinka, wykonana z 1700 jodeł, rozświetlona przez 13 000 światełek. Na jej czubku zawisła 4-metrowa figura anioła. Na dzieci czekają szopki, lodowisko i wyglądające, jak z bajki, oświetlone karuzele.

Ewa Stępień

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.