bilety teatr Warszawa

Kazimierz Dolny – atrakcje miasta

Kazimierz Dolny - widok z góry trzech krzyży

Kazimierz Dolny to miasto wyjątkowe.

Kazimierz Dolny uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Magiczna atmosfera tego miejsca ściąga co roku wielu artystów, aktorów, malarzy i fotografów. Renesansowe zabytki sąsiadują z malowniczą przyrodą.

W Kazimierzu panuje spokój, który pozwala nabrać dystansu do życia i zrelaksować się. Tutaj czas płynie leniwie. Mieszkańcy miasta przesiadują na ławkach, w swoich ogrodach, celebrując codzienność, albo na rynku, obserwując turystów.

Kazimierz Dolny jest stosunkowo niewielkim miastem, położonym na na zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej, w obrębie Płaskowyżu Nałęczowskiego, w Małopolskim Przełomie Wisły, na prawym jej brzegu. Życie miasta skupia się na niewielkim rynku, pośrodku którego stoi stara, drewniana studnia.

CO WARTO ZOBACZYĆ W KAZIMIERZU DOLNYM?

Założenie pierwszej osady na tych terenach zawdzięczamy Kazimierzowi Sprawiedliwemu, który w 1181 roku podarował zakonowi Norbetanek wzgórze Wietrzna Góra. Norbertanki zmieniły nazwę osady na Kazimierz (imię darczyńcy).

W XIV wieku Kazimierz Wielki, przyznał osadzie prawa miejskie. Najważniejszym zabytkiem Kazimierza jest kościół farny, który góruje nad miastem. Wnętrza świątyni zachwycają bogatymi zdobieniami, ołtarzem głównym w stylu barokowym i amboną z 1615 r. z rokokowym zwieńczeniem oraz organami z XVII wieku. Spod fary możemy dojść stromymi schodami na Górę Trzech Krzyży, która jest jednym z najpopularniejszych punktów widokowych. Roztacza się z niej wspaniały widok na miasto i dolinę Wisły. Na wzniesieniu znajdują się trzy krzyże, upamiętniające morową zarazę, jaka nawiedziła Kazimierz w XVIII wieku.

Warto odwiedzić również ruiny zamku, który w XV wieku wzniósł Kazimierz Wielki, a potem wdrapać się stromymi schodami na Basztę i podziwiać przepiękną panoramę miasta. Tu, gdzie obecnie znajduje się kościół Reformatów, kiedyś było to miejsce kultu. W skalnej szczelinie składano ofiary w postaci Czarnego Koguta. Dziś to zwierzę jest symbolem miasta.

ATRAKCJE KAZIMIERZA DOLNEGO: SŁYNNE KOGUTY

Obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki jest wizyta w cukierni Sarzyńskich, gdzie od prawie 30 lat sprzedawane są maślane koguty.Turyści kupują je na pamiątkę pobytu w mieście.

Ozdobą miasta są kamienne spichlerze, wzniesione z miękkiego, łatwego w obróbce miejscowego wapienia oraz Kamienica braci Przybyłów, która otrzymała bogatą płaskorzeźbioną dekorację elewacji oraz wspaniale rozbudowane i bogate attyki. Kazimierz Dolny to nie tylko wspaniałe, renesansowe zabytki, ale także knajpiane życie, którego apogeum przypada na lata PRL -u. To wtedy do Kazimierza przyjeżdżali znani artyści i piosenkarze, bawiąc się do rana w miejscowych lokalach. Na ulicach miasta, można było spotkać Kalinę Jędrusik, Andrzeja Łapickiego czy Marylę Rodowicz. Co warto zjeść w Kazimierzu Dolnym?

Kultowym miejscem w mieście jest żydowska knajpa „U Fryzjera”, która znajduje się w sąsiedztwie kazimierskiego rynku. W menu m.in. holiszki, śledzie siekane po żydowsku, kreplach, humus z ciecierzycy czy gęsie wątróbki w koniaku z prażonymi migdałami. Najlepiej wpaść do restauracji gdy gra klezmerska kapela. Można wtedy poczuć atmosferę sprzed 400 lat, kiedy Kazimierz Dolny, dzięki wydanemu dekretowi przez Jana III Sobieskiego, zamieszkiwali głównie Żydzi.

SŁYNNE LOKALE KAZIMIERZA DOLNEGO

Miłośnicy herbaty, koniecznie powinni odwiedzić herbaciarnie „U Dziwisza”. Lokal szybko stał się miejscem kultowym, nie tylko ze względu na olbrzymi wybór herbat ( które także można kupić), ale przede wszystkim na panującą tam atmosferę. W herbaciarni są wygodne fotele, meble z antykwariatu, świeże kwiaty w wazonach, a na ścianach wiszą lustra w pięknych ramach.

Maślany kogut - symbol miasta

Atrakcją turystyczną Kazimierza Dolnego są maślane koguty.

Kilka metrów dalej znajduje się „Cafe Faktoria”, gdzie można napić się 40 rodzajów kawy albo spróbować gorącej czekolady z prawdziwej miazgi czekolady. Kafeteria prowadzona jest przez Łukasza Lubickiego, który będąc na Bliskim Wschodzie, zapoznał się ze sztuką prażenia kawy. Świat tego aromatycznego napoju tak go wciągnął, że postanowił w swoim rodzinnym mieście otworzyć kawiarnię, w której wypalane są najwyższej jakości arabiki, niemalże ze wszystkich zakątków świata. W ofercie kawiarni są również domowej roboty nalewki z pigwy, porzeczki czy berberysu.

Zobacz: Atrakcje województwa Lubelskiego. Miejsca, które warto zobaczyć

Godnym uwagi jest wizyta w restauracji „Dwa Księżyce”, która istnieje od 2000 roku. Restauracja jest częścią kompleksu hotelowego. Przy blasku świec i akompaniamencie pianina, można zjeść potrawy kuchni staropolskiej.

Kazimierz to także miasto artystów. Mieszka tu i tworzy wielu malarzy. Podobno na jednego mieszkańca miasta przypada największa liczba galerii w Europie. I rzeczywiście, spacerując po miasteczku można dostrzec, że w co drugim budynku znajduje się galeria obrazów. Najsłynniejszym mieszkańcem miasta była pisarka Maria Kuncewiczowa, która ostatnie lata życia spędziła w Kazimierzu nad Wisłą. Tu wraz z mężem wybudowała dom na wzgórzu, tu mieszkała i tutaj zmarła. Pisarka pokochała Kazimierz Dolny. Miasto stało się bohaterem jej zbioru opowiadań „Dwa Księżyce”, w którym opisuje codzienne życie miasta i jej mieszkańców. Po śmierci małżeństwa, wnętrza domu Kuncewiczów, udostępniono zwiedzającym.

CO ROBIĆ W KAZIMIERZU DOLNYM?

Kazimierz Dolny stał się także bohaterem wielu filmów. To tu kręcono sceny do takich obrazów, jak: „Podróż za jeden uśmiech”, „Dybuk” czy „Dwa Księżyce”.

Senne na co dzień miasteczko ożywa w letnie weekendy, kiedy zjeżdżają się tłumy turystów i na początku sierpnia, kiedy odbywa się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Przez kilka dni Kazimierz Dolny, staje się wtedy filmową stolicą Polski. W ramach festiwalu, odbywają się projekcje filmowe i spotkania z wybitnymi reżyserami, operatorami filmowymi i aktorami, koncerty oraz spektakle. W tym roku gościem festiwalu będzie m.in. Jerzy Skolimowski i Margarethe von Trotta – słynna niemiecka reżyserka oraz aktor Adam Woronowicz. Filmy z jego udziałem będą mieli okazję obejrzeć widzowie festiwalu. W mieście odbywa się także m.in. Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej, Letnie Wieczory Muzyczne w kościele farnym oraz Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, powinni wybrać się na spacer wąwozami lessowymi, które otaczają miasteczko.

Kazimierz Dolny. Góra trech Krzyzy.

Kazimierz Dolny

W okolicach Kazimierza rozciąga się najdłuższa sieć wąwozów w Polsce o długości 5 kilometrów. Warto wpaść do Kazimierza Dolnego, chociaż na kilka godzin, wypić kawę na rynku, zachwycić się zdobieniami kamienic i pospacerować bulwarem nad Wisłą albo brukowanymi uliczkami miasteczka, pnącymi się ku górze, obejrzeć przydomowe ogródki mieszkańców, w których kwitną malwy i mieczyki. I poczuć magię miasta.

Adam Bień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.