bilety teatr Warszawa

Kenia: W królestwie zwierząt

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Kenia to malownicze parki narodowe, bujna przyroda, niezwykłe zwierzęta i plemiona, które żyją tak jak ich przodkowie.

Kenia to położone we wschodniej Afryce państwo nad Oceanem Indyjskim, zachwyca przede wszystkim unikatową dla tego kontynentu roślinnością i dzikimi zwierzętami. Bogactwo fauny i flory można podziwiać w kilkunastu parkach narodowych, które znajdują się na terenach Kenii. Wizyta w jednym z tych rezerwatów przyrody pozostaje na długo w pamięci. Kenia to malownicze widoki, górujące nad głową ptaki, oślepiające twarz słońce, cisza przerywana odgłosami ssaków i uroda zwierząt. To musi wywołać uśmiech na twarzy.

KRÓLESTWO ZWIERZĄT

Najstarszym rezerwatem, który powstał na tych terenach jest Park Narodowy Kenia Tsavo, podzielony na dwie części: Tsavo East i Tsavo West. Te zielone tereny słyną z olbrzymich baobabów, które wyglądają jakby ktoś posadził drzewo do góry nogami, palm daktylowych i akacji, których liście są przysmakiem żyraf. Największą atrakcją parku są jednak olbrzymie stada dzikich zwierząt. W rezerwacie można spotkać m.in. żyrafy, gazele, impale, zebry, antylopy i lwy, które opalają się na gałęziach drzew. Lwy z Tsavo zyskały sławę dzięki filmowi „Duch i mrok”, który opowiada o zdarzeniu z początku XX wieku, kiedy zwierzęta zaatakowały robotników linii kolejowej z Mombasy do Nairobi.

Kenia to liczne ptactwo. Można spotkać bawoliki, oryksy, koziołki górskie, które potrafią stać na skale kilka godzin bez ruchu oraz sekretarza, który polując chodzi. Zwierzę żywi się jaszczurkami, wężami zabijając je uderzeniem dzioba. Przed ukąszeniem węży chronią go łuski na nogach.
Królami Parku Tsavo są jednak olbrzymie majestatyczne stada słoni. Całe dnie spędzają na skubaniu trawy, tarzaniu się w piachu i piciu wody. Te ważące kilka ton zwierzęta nie boją się ludzi i chętnie pozują do zdjęć. Niebezpieczne robią się wtedy, kiedy w pobliżu są małe słonie. Zbliżanie się wtedy do zwierząt może się źle skończyć. Słonie, pomimo sympatycznego wyglądu, są bowiem jednymi z najbardziej agresywnych ssaków świata. Przekonał się o tym w 2001 roku, jeden z francuskich lekkoatletów, który próbował zrobić zdjęcie małym słoniątkom. Sportowiec został zaatakowany przez słonia i zginął na miejscu.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

W Kenia Tsavo West można spotkać czerwone słonie. Swoją niesamowitą barwę zawdzięczają obsypywaniu się ziemią o rdzawych kolorach, w celu schłodzenia się. Jednym z najpiękniejszych zakątków parku są źródła Mizima. Można tutaj spotkać czyhające na ofiarę krokodyle oraz hipopotamy, które żywią się trawą. Na drzewach mieszkają małpy i pawiany, które czekają na jedzenie od turystów.
W parku żyją też stada gepardów, dzikich świń, elandów, duikerów i żyraf, które jako jedne z niewielu nie muszą się bać ataku drapieżników. Lwy doskonale wiedzą, że nie dadzą rady temu jednemu z najwyższych zwierząt świata. Łupem dla lwów i krokodylów, stają się tylko wtedy, kiedy schylają się do wodopoju. Lew może wtedy z łatwością zwierzę przewrócić i wbić zęby w szyję, dzięki czemu żyrafy (a także inne zaatakowane zwierzęta) natychmiast się duszą. Na terenie parku mieszka także najbardziej znane plemię Afryki -Masajowie, którzy przyzwyczaili się do odwiedzin ich wioski, turystów. Pozwalają nawet zrobić sobie wspólne zdjęcie.

FASCYNUJĄCY ŚWIAT AFRYKI

Warto odwiedzić rezerwat narodowy Maasai Mara, który został utworzony w 1961 roku. Pośród skąpanej w słońcu roślinności, żyją tutaj słonie, zebry, czarne nosorożce, gnu, szakale, ridboki i topi. Równinę porastają olbrzymie trawy, kępy krotonu, w których żyją kobry czarnoszyje i trzy gatunki czarnych mamb, które rozwścieczone celują strumieniem jadu prosto w oczy. W lipcu i sierpniu odbywa się tutaj wielka migracja stad antylop, gnu, bawołów, które wyruszają do oddalonej 1000 km równiny Serengeti, w poszukiwaniu pożywienia. Obserwowanie wędrujących zwierząt pozostawia niezapomniane wspomnienia i wywołuję niepohamowaną radość.

U podnóża Kilimandżaro, przy granicy z Tanzanią, w miejscu dawnego jeziora, znajduje się Park Amboseli z rozległymi równinami, bagnami, gdzie powietrze pachnie kwiatami i suchą ziemią. Założony w 1974 roku park, słynie z bogactwa ptaków. Można tutaj spotkać m.in. pelikany, kormorany, zimorodki, strusie. czaple i sępy, które krążą nad pustynią, żeby w chwilę znaleźć się na karku gryzonia, którego chcą upolować. Tereny zielone zamieszkują lamparty, lwy czy szakale. Przy bagnach żyją jaszczurki, żółwie i puff adder -śmiercionośne węże Afryki, które nieruchomo leżą w ukryciu i zlewają się z otoczeniem.

W wielkim rowie Afrykańskim znajduje się Park Narodowy Jeziora Nakuru. Przy jeziorze żyje 2 mln. flamingów i pelikanów. Do wodopoju po zmierzchu, przychodzą ważące półtony marabuty, żyrafy, gazele Granta, antylopy diki diki. W pobliżu rośnie las wilkomleczy, dziwaczne drzewa podobne do kaktusów. Do wszystkich parków Kenii organizowane są kilkuosobowe safari, które odbywa się w 8 osobowym minibusie. Podczas zwiedzania rezerwatów z samochodu nie wolno wysiadać, bo groźne zwierzęta czają się tutaj na każdym kroku.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Stolicą Kenii jest Nairobi, miasto pełne bujnej roślinności: pachnących eukaliptusów, grewille, palisandrów i akacji. W mieście można zobaczyć Muzeum Narodowe, w której znajduje się bogata ekspozycja zoologiczna i meczet Jamia Mosque zbudowany w stylu architektury indyjskiej. Drugim, co do wielkości miastem w Kenii jest Mombasa, położona w północno wschodniej części kraju. Miasto założone w XI wieku przez arabskich handlarzy, dziś to przede wszystkim siedziba luksusowych hoteli i restauracji. Warto tutaj zobaczyć port, gdzie przy nabrzeżu portowym działa targ rybny i Fort Jesus -twierdzę z 1593 roku, wybudowaną przez Portugalczyków.

120 kilometrów na północ od Mombasy, u wybrzeży oceanu, znajduje się Malinda – tętniące życiem miasto z przepiękną starówką. W okolicy znajduje się Morski Rezerwat Malindi, który chroni rafę północną. W głębiach oceanu żyją m.in. sumiki morskie, hajduki, mureny i ośmiornice. Dla tych, który mało atrakcji na kenijskiej sawannie, mogą wybrać się do małego hotelu Giraffe Manor, w Karen, dzielnicy Nairobi, gdzie w hotelowym ogrodzie mieszkają żyrafy, które potrafią zaglądać gościom do okien lub wyjadać pożywienie ze stołu w kuchni.

SMAKI KENII

Podstawą kuchni kenijskiej są warzywa strączkowe, słodkie ziemniaki, marchew oraz kukurydza. Będąc w Kenii, warto spróbować narodowej potrawy – Ugali, dania robionego z mąki kukurydzianej, w formie klusek. Podawane jest z sosem warzywnym lub pędami bambusa. Ulubioną przystawką Kenijczyków jest matoke -tłuczone banany, podawane do obiadu. W restauracjach serwowane jest mięso ze strusia, krokodyla czy baranie udźce. Na targu warto kupić rozpływające się w ustach papaje, ananasy, passiflory czy mango. Do kolacji koniecznie wino z papai lub piwo Tusker. A potem warto wybrać się na nocne safari, kiedy do życia budzą się gepardy, lwy czy gnu. I ruszyć w pełną przygód wyprawę, aby obserwować nieskażone przemysłem bogactwo kenijskiej fauny i flory. Poczuć na własnej skórze magię afrykańskiej przyrody i posłuchać dźwięków buszu, w którym pod osłoną nocy toczy się walka o przetrwanie. Na śmierć i życie…

Ewa Stępień

POLECAMY:

Rzym: W wiecznym mieście

Elżbieta Dzikowska: Wszystko co najpiękniejsze jest jeszcze przede mną

Legendarne lokale PRL-u: kawa w szklance, wuzetka i śledzik

Czeska Praga: Magiczne miasto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.