Rovaniemi. Z wizytą u św. Mikołaja

Laponia

Laponia to niezwykłe widoki. fot. Pixabay.com

Rovaniemi to skrzypiący pod nogami śnieg, ośnieżone drzewa, dzika przyroda i malownicze zorze polarne.

Laponia to najdalej na północ wysunięty region Finlandii. Ta śnieżna kraina rozciąga się również na terenie Szwecji, Norwegii i Rosji. Laponia to rozległe tereny, jeziora, lasy i nieskażona przyroda. Nazywana jest „krainą reniferów”, bo żyje tu ponad 350 tysięcy tych uroczych zwierząt, które są uważane za największe bogactwo tej krainy. Zwierzęta te są hodowane przez Saamów czyli miejscowych pasterzy. Obecnie mieszka na kole podbiegunowym ok. 70 tysięcy pasterzy. Poza reniferami można tutaj spotkać: łosie, wilki, niedźwiedzie.

To miejsce, gdzie prawie cały rok trwa zima. Temperatury nocą spadają poniżej 50 stopni, a przez  prawie cały rok leży śnieg. Na chętnych czekają tu stoki narciarskie albo rakiety śnieżne, które wkłada się na nogi i wyrusza trasami turystycznymi. Można również jechać na wycieczkę skuterem śnieżnym albo psim zaprzęgiem. Przejażdżka saniami zaprzężonymi w psy husky albo renifery dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Latem, kiedy nie ma śniegu można spacerować szlakami, łowić ryby albo obserwować ptaki.

ROVANIEMI. Z WIZYTĄ U ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Największym miastem Laponii i stolicą regionu jest Rovaniemi. Miasto zostało założone w 1929 roku, na brzegu rzeki Kemi. Dziś to centrum gospodarcze i handlowe fińskiej Laponii. Miasto na całym świecie znane jest z tego, że mieszka tutaj Święty Mikołaj.

Co roku przed Bożym Narodzeniem do urzędu pocztowego w Wiosce św. Mikołaja przychodzi pół miliona listów od dzieci z całego świata. Władze miasta nieustająco podtrzymują legendę, którą spopularyzował w latach 20. XX wieku fiński sprawozdawca radiowy Markus Ratio, który głosił, że wzgórze Korvatunturi o kształcie ucha (nazywane Wzgórzem – Uchem) w Laponii  wysłuchuje świątecznych życzeń maluchów i stąd wyrusza w wigilijny wieczór swoimi saniami św. Mikołaj.

W 1986 roku powstała w Rovaniemi Wioska Świętego Mikołaja. Aby spotkać się z uroczym brodaczem trzeba „odstać swoje” w długiej kolejce. Mikołaj siedzi na wielkim drewnianym krześle w Biurze Świętego Mikołaja. Turyści mogą z nim porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Za „drobną” opłatą uroczy starzec może odwiedzić również Wasze dzieci w hotelu i wręczyć im prezenty. To nie jedyne atrakcje tej niezwykłej wioski.

rovaniemi

fot. Pixabay.com

Na terenie kompleksu znajduję się również Poczta Św. Mikołaja. Wszystkie listy stąd nadawane otrzymują specjalny stempel z wizerunkiem Mikołaja. Na poczcie turystów nie obsługują zwykli urzędnicy tylko elfy… W Wiosce Świętego Mikołaja działa również Szkoła Elfów, w której dzieci uczą się jeździć na łyżwach lub przygotowywać zabawki dla Św. Mikołaja. Dużą atrakcją kompleksu są konstrukcje z lodu i linia koła podbiegunowego, która przebiega przez wioskę. Dla tych, którzy chcą tutaj nocować mogą zamieszkać w hotelu igloo.

Zobacz: Lodowe hotele

ROVANIEMI – DLA AMATORÓW MOCNYCH WRAŻEŃ

Z kolei za polarnym kręgiem znajduję się obszar Sariselka. W tej okolicy znajduję się Hotel Kakslauttanen składający się z przeszklonych igloo i drewnianych chat. Wszystkie chaty wyposażone są w sauny i kuchnie. Leżąc w łóżku możemy przez przeszklony dach obserwować gwiaździste niebo albo zorze polarne, które można tutaj obserwować dwa razy do roku. Atrakcją ośrodka jest również największa lodowa restauracja na świecie, w której drinki popija się z kieliszków zrobionych z lodu.

Laponia hotel

Hotel lodowy, Laponia, fot. Pixabay.com

Innym ciekawym miejscem jest Śniegowy Zamek, który od 1996 roku co roku w zimie jest budowany w Kemi, w północnej części Finlandii. Wiosną zamek topnieje, aby kolejnej zimy znów został zbudowany. W tej olbrzymiej rozmiarów śniegowej budowli znajduje się restauracja, gdzie siedzi się przy lodowych stołach, kaplica i sypialnie, w których temperatura wynosi… – 10 stopni.

Zobacz: Jarmarki świąteczne w Niemczech: Magia Świąt

Dla tych, którym nocleg nie będzie odpowiadał, mogą udać się do Szweckiej części Laponii, gdzie znajduję się słynny Ice hotel – Lodowy hotel. Wewnątrz hotelu znajdują się łóżka z lodu (na których można nocować), hol ozdobiony jest lodowymi kolumnami, a w barze drinki serwowane są w szklankach zrobionych z lodu.

Laponia, renifer

fot. Pixabay.com

Będąc w Laponii koniecznie trzeba spróbować miejscowych potraw: zupy z łososia z porem i ziemniakami, zupę z krabów czy zupę grzybową. Popularna potrawą jest poronkäristys – usmażone mięso renifera z tłuczonymi ziemniakami, ogórkiem konserwowym i konfiturą z borówki brusznicy. Na stole króluję chleb żytni, chleb jęczmienny albo bułki zwane reissumies.

Maciej Łukomski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.