bilety teatr Warszawa

Łazienki Królewskie w Warszawie – turystyczna legenda

Łazienki

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie latem zachwycają klombami z kwiatami i zielenią, zimą bajkową scenerią. Przez cały rok unikatowymi w skali europejskiej zabytkami. Wizyta w tym parku, to obowiązkowy punkt wycieczek, które odwiedzają stolicę, ukochane miejsce spacerów i joggingu warszawiaków. Modne miejsce, w którym wypada bywać. Wymarzone miejsce na romantyczne spacery.

Piękne zabytki, soczysta zieleń, fascynująca przeszłość. Łazienki Królewskie zachwycają każdego, kto odwiedzi ten jeden z najpiękniejszych parków Polski.

Łazienki Królewskie, dwa razy większe od Watykanu, to część wielkiego kompleksu zabytkowych parków. W średniowieczu były własnością książąt mazowieckich, którzy trzymali tu zwierzęta przeznaczone na polowania. Później park stał się własnością królów polskich. Ogród zawdzięcza nazwę łazience wzniesionej tutaj przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

W XVIII wieku tereny przy Al. Ujazdowskich, stały się własnością Stanisława Augusta Poniatowskiego, który stworzył tutaj krajobrazowo – geometryczny ogród królewski zaprojektowany przez królewskich projektantów.

W 1817 roku Łazienki Królewskie, stały się siedzibą carów rosyjskich. W latach 20. XX wieku był własnością Państwowych Zbiorów Sztuki. Podczas wojny Niemcy zrabowali sprzęty i podpalili wnętrza znajdujących się tutaj budowli, m.in. pomieszczenia kąpielowe. Wielką rolę w rozwoju parku odegrał Dominik Merlini, włoski architekt działający w Polsce, który stworzył w latach 1774 – 1777 Biały Domek, gdzie król podejmował swoje faworyty.

łazienki królewskie

Dziełem Merliniego jest także Stara Oranżeria, w której mieści się Teatr Stanisławowski, będący jednym z nielicznych w świecie teatrów dworskich. W Starej Oranżerii znajduje się Królewska Galeria Rzeźby. Jest to nie jedyny teatr znajdujący się w parku. Niedaleko Pałacu na Wodzie znajduję się Teatr na Wyspie, wyposażony w stałą dekorację imitującą starożytne ruiny. Latem na scenie odbywają się koncerty i spektakle. Inspiracją dla architekta amfiteatru, Jana Chrystiana Kamsetzera, były ruiny Forum Romanum.

łazienki krówlewskie

Fot. pixabay.com

Łazienki Królewskie bezsprzecznie najpiękniejsze są wiosną i latem, kiedy kwitną kwiaty na licznych klombach, a trawa cieszy oko soczystą zielenią. Spragnieni cienia i chłodu spacerowicze mogą schronić się na ławce wśród wiekowych drzew i delektować się życiem parku, obserwując przyrodę. Łazienki Królewskie zachwycają malowniczymi zakątkami, wspaniałą przyrodą i zwierzętami. Jedną z największych atrakcji parku są wiewiórki oraz pawie, które swoimi kolorowymi piórami zachwycają dużych i małych.

łazienki królewskie

Olbrzymią atrakcją są również Koncerty Chopinowskie, które odbywają się w niedzielne wakacyjne, skąpane słońcem popołudnia, pod secesyjnym pomnikiem Fryderyka Chopina z 1908 roku, dłuta wybitnego rzeźbiarza i kompozytora Wacława Szymanowskiego.

Podczas wizyty w Łazienkach, warto zwiedzić Pałac na Wyspie, który należy do najwybitniejszych dzieł architektury polskiej. Przebudowany z XVII – wiecznej łazienki marszałka Lubomirskiego, Pałac zachwyca swoimi wnętrzami, m.in. salą balową z 1788 roku, według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, galerią obrazów z kolekcji Stanisława Augusta, salą Salomona.

Pałac, wzorowany jest na włoskich rozwiązaniach, jak Villa Borghese, czy Villa Albani. W Sali Jadalnej król urządzał, w latach 1771 -1782, słynne obiady czwartkowe na które zapraszał uczonych i artystów. Zimą goście spotykali się w Zamku Królewskim i byli to tylko mężczyźni. Na spotkaniach w zamku panowała swobodna atmosfera, gdzie czytano nieprzyzwoite wiersze.

Łazienki Królewskie

Odwiedzając Łazienki Królewskie, można podziwiać bujną przyrodę, aż w czterech rodzajach ogrodów. Ogród Królewski z XIII wieku, w pobliżu Pałacu na Wyspie, zachwyca układem promienistych ścieżek ze strzyżonymi szpalerami. Ogród Romantyczny z XIX wieku to ogród ze stawem z malowniczą linią brzegową. W okolicach Pomnika Chopina znajduje się Ogród Modernistyczny z XX wieku. Niedaleko Pałacu na Wyspie znajduje się z kolei Ogród Chiński, z Pawilonem Chińskim, Altaną Chińską, kamiennym mostkiem i stawem.

Warto również odwiedzić Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie można obejrzeć pięć wystaw, prezentujących tradycje myśliwskie, oraz zwierzęta z polskich pól i lasów.

łazienki królewskie

Dla tych, którzy lubią rozkosze podniebienia, warto zajrzeć do kawiarni „Trou Madame”, która mieści się w Nowej Kordegardzie, gdzie można wypić przepyszną kawę i zjeść rozpływające się w ustach gofry.

Na drugim końcu parku znajduję się restauracja „ Belvedere”, która została otwarta w 1991 roku. Jest jedną z najbardziej ekskluzywnych restauracji stolicy. Miejsce to jest od ponad 10 lat rekomendowane przez Michelin Guide. W przeszklonym budynku oranżerii, ze stolikami pośród egzotycznych drzew można zjeść m.in.: pierś z bażanta, jesiotra, czy deser z pędów bambusa.

W 2014 wnętrza zostały poddane remontowi. Za nowy wygląd restauracji odpowiedzialny jest scenograf Opery Narodowej Boris Kudlicka. Spacer w parku koniecznie trzeba zakończyć w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie znajduje się kolekcja pamiątek związanych z polowaniem i myśliwskiej broni palnej oraz trofea m.in. dzika z Rychcic.

łazienki królewskie

Wizyta w Łazienkach Królewskich, z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Ten wspaniały park, o fascynującej przeszłości, to turystyczna legenda, modne miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, chociaż raz w życiu, aby zachwycić się zniewalającej urody przyrodą oraz wspaniałymi zabytkami.

Adam Krawczyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.