bilety teatr Warszawa

Lwów – atrakcje niezwykłego miasta

Lwów

Lwów, fot. pixabay.com

Lwów to miasto, które uwodzi zabytkami i atmosferą prowincjonalnego miasteczka. Zachwyca licznymi kościołami należącymi do różnych wyznań, ulicami, w których czuć ducha dawnych lat i wspaniałymi potrawami. Co warto zwiedzić będąc we Lwowie?

Miasto zostało założone w 1250 roku przez króla Rusi Daniela Halickiego, który nazwał miasto Lwowem na cześć swojego syna Lwa. Do wybuchu II wojny światowej Lwów był miastem wieloetnicznym. Zamieszkiwali tu Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi, Niemcy, Rosjanie i Polacy. Dziś w wyniku przesiedleń ludności i zmiany granic, miasto zamieszkują głównie Ukraińcy.

ATRAKCJE LWOWA

Sercem Lwowa jest średniowieczny Rynek otoczony mieniącymi się kolorami 44 kamienicami, w różnych stylach architektonicznych od renesansu, baroku po secesje, wśród których wyróżniają się m.in. renesansowa Kamienica Bandinellich, Czarna Kamienica czy Kamienica Królewska.  To tutaj kiedy odbywały się najważniejsze uroczystości państwowe, dokonywano straceń, odbywały się ceremonie pogrzebowe. Na środku Rynku znajduję się Ratusz. Na jej szczyt prowadzi 350 schodów. Z wysokiej wieży budynku można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

Zobacz: Moskwa – największe atrakcje

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Lwowa, wizytówką miasta jest Opera Lwowska, wybudowana w stylu eklektycznym 1900 roku. Teatr zachwyca bogato zdobionymi wnętrzami. Obfituje w dekoracje malarskie i rzeźbiarskie, które oszałamiają swoim pięknem. Nic w tym dziwnego, bo do ozdabiania gmachu Opery zaproszono wtedy najwybitniejszych twórców ówczesnego Lwowa. W teatrze znajduję się również ozdobna kurtyna, która jest dziełem Henryka Siemiradzkiego.

Koniecznie trzeba się wybrać na spacer Wałami Hetmańskim, dziś Prospektem Wolności. To główna promenada Lwowa, przebiegająca od Placu Mickiewicza do Teatru Wielkiego. To tutaj odbywają się liczne występy i mityngi polityczne. To także popularny trakt spacerowy. W przylegających do traktu kawiarniach można całą dobę cieszyć się życiem i spróbować pysznej kawy.

Opera Lwowska, fot. pixabay.com

Jednym z najpiękniejszych kościołów Lwowa jest Katedra Łacińska, zbudowana z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. We wnętrzu świątyni znajduję się wspaniały barokowy ołtarz. To tutaj znajduję się kopia cudownego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Dookoła katedry biegnie kilka bogato zdobionych kaplic. Jedną z najpiękniejszych jest Kaplica Boimów. Jej fundatorem był bogaty kupiec Jerzy Boim. Wnętrza tej manierystycznej budowli zdobi bogate dekoracje rzeźbiarskie m.in. ze stiuku i czarnego marmuru.

NAJWAŻNIEJSZA ŚWIĄTYNIA LWOWA

Ważną świątynią Lwowa jest również  Sobór św. Jura. Katedra zbudowana w XVIII wieku w stylu rokokowym. Cały zespół, otoczony murem oprócz Soboru obejmuje także m.in. najstarszą dzwonnice Lwowa i budynki kapituły. Kompleks świątynny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. We wnętrzach tego monumentalnego soboru znaleźć można m.in. rokokowe ikonostasy, drewnianą ambonę i marmurowe epitafia. W podziemiach świątyni znajdują się m.in. szczątki księcia Jarosława Ośmiomysła.

Zobacz: Krym: Lubię to!

Odwiedzając Lwów koniecznie trzeba odwiedzić Cmentarz Łyczkowski. Położona we wschodniej części miasta na wzgórzu nekropolia jest miejscem pochówku najważniejszych osobistości świata kultury, sztuki, nauki i polityki Polski i Ukrainy. Na cmentarzu znajduję się wiele zabytkowych grobów, obelisków czy płyt o wysokiej wartości artystycznej. Cmentarz Łyczkowski został założony w 1786 roku. To tutaj pochowano m.in. Marie Konopnicką, Gabrielę Zapolską czy Artura Grottgera.

CO ROBIĆ WE LWOWIE?

Miłośnicy czekolady powinni koniecznie odwiedzić Lwowską Fabrykę Czekolady, zajmującą cztery piętra kamienicy w centrum miasta. Na dwóch z nich znajdują się kawiarnie. Drugie i trzecie zajmują sklepy z czekoladami, gdzie można kupić m.in. czekoladowe praliny i inne czekoladowe wyroby. W kawiarni warto zamówić gorącą czekoladę do picia lub różne koktajle na bazie czekolady.

Z kolei miłośnicy kotów powinni odwiedzić kocią kawiarnię, w której mieszkają koty. Sale zostały specjalnie przystosowane pod mieszkające w kawiarni zwierzęta. Pijąc kawę może do nas podejść jeden z kotów, który mrucząc będzie chciał się głaskać albo po prostu położy się na naszych kolanach i uśnie.

Warto również wpaść do Muzeum Browarnictwa, aby zobaczyć jak powstaje piwo i spróbować wybranych trunków. Browar jest dziełem jezuitów. Obecnie browar jest własnością marki Carlsberg i najstarszym czynnym browarem na terenie dzisiejszej Ukrainy. W muzeum możemy poznać się z historią browarnictwa i poznać proces wytwarzania piwa.

CO ZJEŚĆ WE LWOWIE?

Będąc we Lwowie koniecznie trzeba spróbować lokalnych potraw. Najpopularniejszą zupą jest barszcz ukraiński z dodatkiem solonego boczku, pomidorów, kapusty i fasoli. Warto spróbować solianki ukraińskiej. To zupa gotowana na tłustym wywarze mięsnym z dodatkiem kwasu chlebowego, cytryn i oliwek. Popularną zupą jest również zupa ogórkowa, zupa gulaszowa i kapuśniak zaporoski.

fot. pixabay.com

Pozycją obowiązkową do spróbowania są pierogi w różnych wersjach. Mogą być owocowe, z mięsem bądź kaszą i grzybami, pierogi ruskie, warenyky czy pielmienie. Pierogi najczęściej podawane są z kwaśną śmietaną.

Warto również spróbować placków ziemniaczanych zapiekanych z serem i grzybami lub naleśników przygotowywanych na zaczynie drożdżowym z dodatkiem mięsa, cebuli i ziemniaków. Na deser koniecznie trzeba zamówić syrnyky, czyli racuszki serowe z rodzynkami, piernik z suszonymi śliwkami lub sernik ukraiński. Do picia koniecznie trzeba wziąć kwas chlebowy, lwowskie piwo lub wódkę piercowke z dodatkiem chilli.

Lwów jest piękny o każdej porze roku. Zachwyca wspaniałymi zabytkami i magiczną atmosferą. Warto go odwiedzić i zanurzyć się w niezwykłej atmosferze tego miasta.

Maciej Łukomski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.