bilety teatr Warszawa

Madryt – atrakcje stolicy Hiszpanii

Atrakcje Madrytu

Madryt, fot. pixabay.com

Madryt to miasto magiczne. Wspaniałe zabytki i muzea, legendarne stadiony piłkarskie oraz liczne kluby nocne i restauracje, sprawią, że pobyt w tym wyjątkowym mieście będzie niezapomniany.

Madryt to największe miasto Hiszpanii, położone w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego i jedno z najbogatszych miast Europy. Ta najwyżej położona stolica Europy (600 m n.p.m.) słynie z bogatych zbiorów malarstwa europejskiego, wspaniałych parków i ogrodów oraz dwóch klubów piłkarskich – Realu i Atletico. Nic więc dziwnego, że co roku miasto odwiedza osiem milionów turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają zobaczyć skąpane w słońcu zabytki i atrakcje Madrytu.

MADRYT – ATRAKCJE MIASTA

Sercem Madrytu jest Puerta del Sol (brama słońca). Ten jeden z najważniejszych placów miasta, tętniący życiem całą dobę, w XV wieku był jedną z bram wjazdowych do stolicy Hiszpanii. Plac uważany jest za centrum Madrytu i Hiszpanii. Od tego punktu zaczyna się mierzyć odległość na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych miast hiszpańskich. Na placu znajduje się, uznawany za symbol miasta, posąg niedźwiedzia z drzewem truskawkowym i dziewięciometrowy pomnik Karola III siedzącego na koniu.

Atrakcje Madrytu

Pomnik Karola III, fot. pixabay.com

To tutaj odbywa się miejski sylwester, a nadejście Nowego Roku oznajmia zabytkowy zegar z 1866 roku. Od lat tradycją jest zjedzenie w noc sylwestrową dwanaście winogron w rytm uderzeń dzwonu zegara, aby zapewnić sobie szczęście w nowym roku. Na placu znajduje się również kultowa, neonowa reklama Tio Pepe z 1936 roku, która została wpisana do rejestru zabytków.

Atrakcją Madrytu jest przepełniona kolorami Plaza Mayor. To plac otoczony trzypiętrowymi budynkami z 243 balkonami umieszczonymi od jego wewnętrznej strony. Budowa tego ogromnego terenu rozpoczęła się w XVII wieku na rozkaz króla Filipa III, którego statua na koniu jest jedną z atrakcji tego miejsca. Na Plaza Mayor w przeszłości odbywały się corridy, publiczne egzekucje czy koronacje królów. Dziś to miejsce jest atrakcją turystyczną. Pod jego arkadami znajdują się sklepy i przytulne kawiarnie, gdzie można usiąść i celebrować chwile przy pachnącej kawie.

Na długo zapada w pamięć wizyta na Gran Vía. To najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, popularne miejsce spotkań mieszkańców i turystów. W jej okolicy znajduje się pełno kin, teatrów, sklepów i restauracji. U zbiegu ulic Calle Alcalá i Gran Vía znajduje się architektoniczna wizytówka Madrytu, reprezentacyjny budynek Metropolis, którego cechą charakterystyczną jest kopuła udekorowana zdobieniami i figurą rzymskiej bogini Wiktorii. Piękno zbudowanego w 1911 roku budynku można podziwiać nocą, kiedy oświetlony jest 205 projektorami świetlnymi.

Gran Via

Gran Via, fot. pixabay. com

Na końcu ulicy znajduje się Plac Hiszpański z rzeźbami Miguela Cervantesa i bohaterami jego najsłynniejszej powieści Don Kichota i Sancha Panzy. Charakterystycznym budynkiem na placu Hiszpańskim jest zbudowany w latach 40. XX wieku 26 piętrowy wieżowiec, który w chwili budowy był największym budynkiem Madrytu.

Niedaleko Placu Hiszpańskiego, położony w malowniczej scenerii, w otoczeniu stawów i ogrodu, znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych zabytków Madrytu. Świątynia Debod z II wieku p.n.e. przez wieki stała w Egipcie. W 1960 roku rozpoczęto w jej miejscu budowanie tamy. Władze Egiptu podjęły decyzję o podarowaniu obiektu Hiszpanii. Świątynia Debod to kilka sal, kaplic, westybul. Z jej tarasu rozciąga się niezwykły widok na park Casa de Campo. Na terenie parku o powierzchni 1700 hektarów znajduje się kolejka górska, zoo i sztuczne jezioro po którym można pływać łódkami. Nie brakuje również w parku klimatycznych restauracji i kawiarni.

Zobacz: Buenos Aires – miasto tanga, piłki nożnej i kawiarni

Barokowy Pałac Królewski – siedziba króla Hiszpanii, to jedna z największych atrakcji Madrytu. Zbudowany w XVIII wieku przez Filipa V Burbona zachwyca bogato zdobionymi komnatami w stylu rokoko i klasycystycznym. W środku pałacu można podziwiać obrazy Goi, Velázqueza, El Greco, Rubensa i Caravaggia, zabytkowe meble czy porcelanę. Pałac otaczają ogrody Sabbatiniego, które zniewalają swoim urokiem.

Madryt

Pałac Królewski w Madrycie, fot. pixabay.com

Z Pałacem Królewskim sąsiaduje La Almudena – katedra madrycka ukończona w 1992 roku, a rok później poświęcona przez Jana Pawła II. Katedra została zbudowana w stylu neoklasycystycznym. W jej wnętrzu można podziwiać ołtarze poświęcone współczesnym świętym i przepiękne witraże.

MADRYT – MIASTO SZTUKI I OGRODÓW

Atrakcje Madrytu przyprawiają o zawrót głowy. W stolicy Hiszpanii znajduje się jedno z najważniejszych muzeów świata – Muzeum Prado, założone w 1785 roku przez króla Ferdynanda II. W obiekcie, którego dyrektorem kiedyś był sam Picasso, można podziwiać zbiory grafik, monet, rzeźb i obrazów (ok. 36 tysięcy eksponatów). Część ekspozycji poświęcona została sztuce hiszpańskiej od średniowiecza do modernizmu.

Muzeum najbardziej znane jest jednak z kolekcji wielkich dzieł malarzy, takich jak: Goya, Bosh, El Greco, Velázquez, Tycjan, Van Dyck czy Rembrandt. Obejrzenie tak znanych obrazów, jak: „Dawid i Goliat” Caravaggio, „Panny dworskie” Velázqueza, „Rozstrzelanie powstańców madryckich” Goi czy „Portret szlachcica z ręką złożoną na piersi” El Greca, na długo zapada w pamięć. Przed wejściem do budynku stoją pomniki dwóch malarzy hiszpańskich Diego Velázqueza i Francisco Goyi.

Madryt

Muzeum Prado, fot. pixabay.com

Zobacz: 8 muzeów w Europie, które przynajmniej raz w życiu musisz odwiedzić

Rajem dla wielbicieli sztuki z pewnością będzie wizyta w Muzeum Narodowym Thyssen-Bornemisza, w którym zgromadzono obrazy z kolekcji barona Heinricha Thyssena-Bornemiszy i jego syna. W obiekcie można podziwiać dzieła Dürera, Rafaela, Tycjana, Rubensa, Rembrandta, Caravaggio, Manet, Renoir, Cézanne czy Van Gogh. Na uwagę zasługuje kolekcja malarstwa północnoamerykańskiego z XIX wieku.

Miłośnicy sztuki współczesnej powinni obejrzeć kolekcję dzieł w Muzeum Narodowym Królowej Zofii, zwanego również Centrum Sztuki Królowej Zofii, mieszczącego się w dawnym gmachu szpitala. W muzeum znajdują się sale poświęcone twórczości Salvadora Dalego, Pabla Picassa, Maxa Ernsta i Joana Miró. Na drugim piętrze obiektu można podziwiać przełomowe dzieło – „Guernica” Pabla Picassa.

Niedaleko muzeów znajduje się Park Retiro, który ma 120 hektarów powierzchni. Porasta w nim ponad 16 tysięcy drzew. W parku, który kiedyś pełnił funkcję królewskich ogrodów, mieści się półkolista kolumnada z pomnikiem Alfonsa XII, stojąca nad stawem, a po drugiej stronie znajduje się olśniewający urodą, zbudowany ze szkła, stali i ceramiki Pałac Kryształowy. Jedną z atrakcji parku jest Drzewo Montezumy, które liczy sobie dwa tysiące lat i kolekcja 4000 róż. Park, będący doskonałym miejscem wypoczynku mieszkańców Madrytu, sąsiaduje z prestiżową dzielnicą miasta – Los Jerónimos.

Madryt, fot. pixabay.com

Niezwykłą atrakcją Madrytu na skalę światową jest zbudowany ze stali i szkła dworzec kolejowy Atocha. Ten największy dworzec kolejowy w Madrycie, skąd odjeżdżają pociągi do największych miast Hiszpanii, uważany jest za arcydzieło architektury kolejowej. W jego holu głównym urządzono ogród tropikalny. Rośnie tu kilka tysięcy gatunków roślin i palm z całego świata. Jest również oczko wodne, w której żyją żółwie czerwonolice.

Zobacz: Barcelona – zabytki, zwiedzanie. Tętniąca życiem metropolia

MADRYT – MIASTO FUTBOLU I FIESTY

Miłośnicy futbolu, z pewnością, odwiedzą słynny stadion piłkarski drużyny Realu Madryt, Santiago Bernabéu, które może pomieścić 80. tysięcy widzów. Stadion powstał z inicjatywy prezesa Realu Madryt, Santiago Bernabéu, który w 1944 roku podjął decyzję o budowie dużego stadionu piłkarskiego, który pozwoliłby na zwiększenie dochodów klubu Realu Madryt. Stadion został otwarty trzy lata później.

Na stadionie rozgrywane były najważniejsze mecze w historii Realu Madryt oraz hiszpańskiej reprezentacji piłki nożnej (między innymi mecze Pucharu Europy, Ligi Mistrzów, Mistrzostwa Europy). Stadion, kiedy nie odbywają się mecze, można zwiedzać z przewodnikiem. Bilet wstępu kosztuje ok. 30 euro. Przewodnik oprowadza po zakamarkach stadionu, opowiada ciekawostki o legendarnych piłkarzach, którzy tutaj grali. Fani futbolu mają okazję zwiedzić szatnię piłkarzy, salę prasową, mini muzeum, lożę VIP. To także jedyna okazja, żeby stanąć na murawie na której grali Zidane, Casillas, Beckham, Ramos czy Cristiano Ronaldo.

Madryt atrakcje

Stadion Bernabeu, fot. pixabay.com

Jedną z atrakcji Madrytu, unikalnym miejscem w stolicy Hiszpanii jest najstarszy targ w mieście El Rastro, gdzie ponad 1000 ulicznych sprzedawców oferuje ubrania, bibeloty, książki, płyty, pamiątki. Nie można również pominąć wizyty w istniejącej od 120 lat Chocolateria San Gines, gdzie podaje się słynne churros z czekoladą.

W Madrycie znajduje się również najstarsza restauracja na świecie wpisana do księgi Guinessa. Sobrino de Botín otwarto w 1725 roku przy ulicy calle de Cuchilleros 17. W menu restauracji znajdują się dania kuchni kastylijskiej i madryckiej. Legenda mówi że pracował w niej Goya. Częstym gościem lokalu był tu słynny pisarz Ernest Hemingway.

Po obejrzeniu miasta warto usiąść w miejscowych knajpach i spróbować katalońskiego wina musującego cava albo aromatycznego czerwonego wina i delektować się chwilą. Warto również odwiedzić jeden z miejscowych klubów, bądź zjeść kolację oglądając pokazy ognistego tańca flamenco. Madryt uwielbia nocne życie. Po zmierzchu miejscowe bary i dyskoteki tętnią życiem do białego rana. Do najsłynniejszych madryckich klubów zaliczyć możemy Pacha, Kapital, El Sol czy Palacio Gaviria.

Madryt jak przystało na światową stolicę, oczarowuje niepowtarzalną atmosferą i wspaniałymi zabytkami. To miasto wciąż na topie, które oferuje wiele atrakcji. Urzeka kolorami, wyluzowanym stylem życia i przyciąga miłośników dobrej zabawy. Warto do niego wpaść, aby poczuć rytm miasta.

Rafał Stanowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.