bilety teatr Warszawa

Malediwy – najpiękniejsze miejsca wyspy

Malediwy palmy

Malediwy, fot. pixabay.com

Malediwy to krystalicznie czysty ocean, malownicze widoki, ciepły klimat, doskonałe miejsce do wypoczynku i bajeczne rafy koralowe.


Archipelag Malediwów to 1192 wyspy położone na oceanie Indyjskim, w pobliżu Indii i Sri Lanki. Legenda mówi, że wyspy Malediwy powstały z 1000 gwiazd, które spadły z nieba do wód oceanu. Republika Malediwów jest najbardziej płaskim i najniżej położonym państwem na kuli ziemskiej. Malediwy, obejmują obszar o powierzchni ok. 90000 km. kw. Są jednym z najbardziej rozproszonych geograficznie krajów na świecie.

Stolicą archipelagu jest Male – niewielka wysepka, która jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Na 3 km kwadratowych żyje 100 tysięcy mieszkańców. Male otoczone jest betonowym falochronem, który ma zapobiec zalaniu miasta.

MALEDIWY – BAJECZNA WYSPA

Stolica wyspy wystaje tylko 1.5 metra nad taflę oceanu. Na skutek globalnego ocieplenia klimatu podnosi się poziom mórz i oceanów. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska alarmują, że w ciągu najbliższych 50 lat wody na kuli ziemskiej mogą się podnieść o metr, co grozi zatopieniem wysp, ale także Wenecji.

Dzięki wpływom z turystyki budowana jest sztuczna wyspa, która ma powstać do 2020 roku, na którą przeniosą się mieszkańcy stolicy archipelagu. Podczas spaceru po Male, warto odwiedzić zbudowany z białego kamienia meczet piątkowy z XVII wieku z przepięknymi wnętrzami oraz port handlowy do którego przypływają statki z importowaną żywnością. Na Malediwach nie ma fabryk, centrów handlowych, wieżowców, ani wielu samochodów (istnieje tylko 88 km utwardzonych dróg). Mieszkańcy archipelagu chodzą na piechotę, a ich życie toczy się wokół połowu ryb i zrywania kokosów. Ludność Malediwów liczy 300 tysięcy osób, są to głównie potomkowie Arabów i Malajów.

Zobacz: Bora Bora: Najpiękniejsze miejsce na Ziemi

Mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa i turystyki. Co roku, archipelag odwiedza 500 tysięcy turystów, którzy mają do wyboru 80 kurortów z luksusowymi hotelami i resortami. Turyści mogą się zakwaterować w domkach – chatach wybudowanych na palach wprost w wodzie. Do dyspozycji gości są korty tenisowe, spa, masaże z ziół, basen z widokiem na ocean, sklepy i restauracje, w których serwuję się głównie dania z owoców morza: krabów, ośmiornic, kałamarnic oraz ryżu i curry – przyprawy dodawanej tutaj do wszystkiego.

KUCHNIA MALEDIWÓW

Popularnym deserem są galaretki i banany. Serwowane drinki oparte są w dużej mierze na bazie rumu. Jeśli ktoś nie przepada za tym gatunkiem napoju wyskokowego i chciałby przywieźć na wyspę swój alkohol, nie zostanie wpuszczony do kraju. Ochrona lotniska nie zgodzi się także na pobyt turystów, którzy przyjechali na wyspę z psami, albo posiadają w bagażu przedmioty kultu religijnego. Służba portu sprawdza nawet czy nie ma zawieszonych na szyjach medalików i krzyżyków.

malediwy

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Malediwy to krystalicznie czyste plaże z drobnym białym piaskiem, malownicze widoki, zawsze ciepły klimat i bajeczne rafy koralowe. By je podziwiać wystarczy założyć maskę i fajkę i zanurzyć głowę.
Amatorzy mocniejszych wrażeń mogą nurkować z profesjonalnym sprzętem i oglądać niezwykły podwodny świat i różnorodność zwierząt morskich.

Zobacz: Galapagos: Fascynujący świat fauny i flory

Rafy Malediwy są domem dla 100 tysięcy gatunków. Nurkując można obserwować mureny, koniki morskie, wieloryby, mieniące się kolorami tęczy ryby, ukwiały, a nawet niegroźne rekiny. Malediwy to raj na ziemi. Warto wybrać się w okolice atolu Raa, gdzie znajduję się jedna z najpiękniejszych raf na świecie – Fish Head lub skorzystać z propozycji wycieczek fakultatywnych organizowanych przez hotele. Jedną z nich jest żeglowanie katamaranem lub rejs podwodnym statkiem, który zanurza się na 50 metrów głębokości w okolice zatopionych wraków.

Malediwy żółw

Malediwy, fot. pixabay.com

CIEKAWE MIEJSCA WYSPY

Atrakcją dla turystów z pewnością są także nie zamieszkałe wyspy, które można zwiedzać na własną rękę i zachwycać się nieskażoną przemysłem przyrodą. Archipelag Malediwy na Oceanie Indyjskim, to bujna tropikalna roślinność: palmy kokosowe, drzewa chlebowe, bananowce i drzewka cytrusowe. Ci którzy spodziewają się tutaj tłumów mogą być srodze zawiedzeni.
Liczba osób przebywających na archipelagu jest limitowana. Obowiązuję również zakaz hałasu. Na wyspie panuje błogi spokój. Słychać tylko szum oceanu i odgłosy ptaków.

Wieczorem turyści wychodzą ze swoich resortów i kładą się na białym piasku, aby podziwiać rozgwieżdżone niebo. Na Malediwach gwiazdy widać najlepiej, bo nie ma tutaj latarni, ani oświetlonych wieżowców. Niestety taka przyjemność sporo kosztuje. Wycieczka na Malediwy to duży wydatek. Tygodniowy pobyt to koszt ok. siedmiu tysięcy. Warto jednak wydać te pieniądze, aby przeżyć wakacje życia.

Maciej Łukomski

2 odpowiedzi na “Malediwy – najpiękniejsze miejsca wyspy”

  1. Ewa pisze:

    Bardzo warto lecieć, ale nie trzeba wydawać 7 tysięcy, można dużo taniej, nie spać w wypasionych hotelach tylko u miejscowych

  2. Janek pisze:

    Bzdury platny artykuł
    Nie warto leciec.na Malediwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.