Martynika: Wyspa intensywnych kolorów

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Martynika nazywana jest przez tubylców „Madinina”, czyli wyspa kwiatów ze względu na bogactwo tropikalnych roślin. W powietrzu unosi się zapach bugenwilli, magnolii, anturium czy hibiskusa. Wyspa fascynuje swoją różnorodnością i pięknem krajobrazu.

Martynika została odkryta w 1502 roku przez Krzysztofa Kolumba podczas jego podróży do Ameryki. Wkrótce na wyspie pojawili się pierwsi francuscy osadnicy, którzy zajęli się uprawą trzciny cukrowej, z której wyrabiano rum. Leżąca 8 tysięcy km od Francji, skąpana w tropikalnym słońcu Martynika to departament zamorski Francji, gdzie żyje 354 tysiące mieszkańców. W większości są to potomkowie Afrykańczyków i Hindusów.

Martynika jest częścią Małych Antyli. To niewielka wulkaniczna wyspa między Oceanem Atlantyckim a Morzem Karaibskim. Prawdziwą naturę wyspy można odkryć pływając kajakiem po rzekach bądź jeżdżąc na rowerze po równikowych lasach. Plaże Martyniki, przy których rosną palmy kokosowe, zachwycają dziką naturą i pięknem krajobrazu.Fale i ciepła woda sprawiają, że kąpiel staje się nieziemską frajdą.

Martynika to widoki, których nie da się opisać słowami. Ta malownicza wyspa jest doskonałym miejscem dla miłośników nurkowania, którzy cenią piękno raf koralowych i dla amatorów pieszych wędrówek, którzy mają szansę podziwiać bogactwo roślin i zwierząt.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Na wyspie żyją m.in. gekony, iguany, jaszczurki, jadowite węże, kolorowe ptaszniki. Nad głowami turystów szybują kolibry i inne mieniące się kolorami tęczy ptaki. Wrażenie na turystach robią plantacje ananasów, ogrody bananowców i liczne wodospady zatopione w bujnej zieleni Martyniki. Dla wielu turystów kąpiel w wodospadzie to okazja do odpoczynku przed kolejnym etapem pieszych wędrówek. Warto odwiedzić Diamentową Skałę o wysokości 175 metrów, znajdującą się 4 km od plaży, która daje schronienie wielu ptakom.

Stolicą wyspy jest Fort de France. To urocze miasto zachwyca wąskimi uliczkami przy których stoją małe domy z balkonami i Katedrą św. Ludwika, w której wnętrzu znajdują się piękne witraże i zabytkowe organy. Niezwykłym miejscem jest Saint Pierre, miasto znajduje się u stóp wulkanu Montagne Pelee. Miasto uległo całkowitemu zniszczeniu 8 maja 1902 roku, kiedy w wyniku erupcji wulkanu zmarło 30 tysięcy mieszkańców, na których spadła gorąca chmura popiołu i gazów. Wybuch przeżył tylko Louis Arguste Cyparis, który odbywał karę w miejscowym więzieniu. Jego podziemna cela miała grube ściany. Po latach miasto zostało odbudowane.

Dziś historia tamtej tragedii przedstawiona jest w miejscowym muzeum, gdzie można zobaczyć m.in. zwęglone potrawy i zniekształcony nie do poznania słoik. Martynika to także urocza wioska rybaków Le Vauclin z małymi drewnianymi domkami i pięknymi plażami oraz La Savane de Petrifications – jest to rozległy obszar, gdzie znajdują się skamieniałe pnie drzew. Warto odwiedzić Sainte – Anne, miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych wyspy. W pobliżu kurortu znajdują się słynne plaże Les Salines z malowniczymi widokami, które pozwalają nasycić wszystkie zmysły.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Kuchnia Martyniki łączy bogactwo smaków kreolskiej kuchni. Warto zacząć posiłek od koktajlu Ti’ punch, którego jednym ze składników jest rum. Przysmakiem wyspy są kulki z dorsza, kiełbasa Boudin, Colombo z koźliny czy dania z kurczaka. Mieszkańcy słonecznego raju uwielbiają również grillowane ryby, które zaraz po złowieniu wrzucane są na ruszt. Najczęściej są to grillowane langusty z duża ilością curry. Na deser przyrządza się desery z tropikalnych owoców i ciasto ananasowe.

Najlepiej sprzedającymi owocami na Martynice są banany, awokado, papaja, ananasy i …jabłka. Martynika to wyspa intensywnych kolorów: błękit oceanu, soczysta zieleń przyrody, czerń piasku, bajkowe czerwone zachody słońca i niespotykana nigdzie indziej paleta kolorów zamieszkujących wyspę zwierząt. Martynika to uczta dla miłośników niezwykłych widoków i amatorów wakacyjnego luzu ze szczyptą szaleństwa.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.