bilety teatr Warszawa

Modern Talking – historia zespołu bez happy endu

fot. pixabay.com

Modern Talking to jedna z najpopularniejszych grup muzycznych lat 80., która swoimi hitami podbiła europejskie dyskoteki. „You’re My heart, You’re My Soul”, „Cheri, Cheri Lady”, „Brother Louie”, „Geronimo’s Cadillac” te piosenki zna z pewnością każdy, kto bywał na imprezach w latach 80. i 90. Po wielkim sukcesie jaki odniosła grupa, drogi jej członków – Dietera Bohlena i Thomasa Andersa rozeszły się na zawsze.

Dieter Bohlen od małego chciał być muzykiem. Jego ojciec budowlaniec myślał, że syn pójdzie w jego ślady. Ale pasją Dietera była muzyka. Swój pierwszy utwór napisał będąc na studiach ekonomicznych w Getyndze. W czasie studiów koncertował z amatorskimi zespołami grając jazz rocka.

W międzyczasie Dieter tworzył kolejne piosenki, które wysyłał do wytwórni płytowych, ale nikt się nimi nie zainteresował. Kiedy Bohlen otrzymał dyplom uczelni, odezwała się do niego jedna z hamburskich wytwórni płytowych i zaproponowała współpracę. Dieter rozpoczął pisanie piosenek dla znanych w tamtym czasie niemieckich wykonawców. Płyty z jego utworami świetnie się sprzedawały, a piosenki jego autorstwa zajmowały wysokie miejsca na listach przebojów.

POCZĄTKI MODERN TALKING

W 1983 roku Dieter chciał wyprodukować niemiecką wersję piosenki „Pick Up The Phone” FR Davida, ale nie mógł znaleźć do jej zaśpiewania odpowiedniego wokalisty. Jeden z muzyków polecił mu Thomasa Andersena, który już od kilka lat zajmował się muzyką. W młodości brał udział w konkursach wokalnych. Po jednym z konkursów młodych talentów, Thomas otrzymał propozycję podpisania kontraktu z jedną z wytwórni muzycznych i zaczął wydawać kolejne single.

Dieter i Thomas podczas pracy nad piosenką „Pick Up The Phone” polubili się i zaczęli ze sobą współpracować, wydając kilka piosenek. Do kilku z nich powstały nawet teledyski.

W 1984 roku Dieter wyjechał na urlop na Majorkę podczas którego napisał utwór „You’re My Heart, You’re My Soul”. Po powrocie z wypoczynku Dieter zaproponował Thomasowi współpracę. Mieli zacząć występować jako duet, a „You’re my heart…” miał być ich debiutanckim singlem. Duet postanowili nazwać Modern Talking. Piosenka została wydana na płycie w styczniu 1984 roku, ale…nie odniosła sukcesu.

Dopiero, kiedy kilka dni później Modern Talking wystąpił w kilku programach telewizyjnych, gdzie zaśpiewali swój debiutancki singiel, na którego punkcie w kilka godzin zwariowało pół Europy.

Zobacz: „Słodkiego, miłego życia” zespołu Kombi. Historia kultowych piosenek

W 1985 roku wyszła debiutancka płyta zespołu na której znalazły się dwa międzynarodowe przeboje: „You’re My Heart, You’re My Soul” i „You Can Win If You Want”. Album odniósł olbrzymi sukces, a duet którego znakiem rozpoznawczym było śpiewanie falsetem refrenu, stał się popularny na całym świecie.

We wrześniu 1985 roku grupa wydała trzeci singiel „Cheri, Cheri Lady”, który grano w latach 80. na każdej dyskotece w Europie.

Wydawane w kolejnych latach przez duet single utrzymane w stylu euro disco z mocnym brzmieniem syntezatora, zdobywały pierwsze miejsca na szczytach list przebojów. „Brother Louie”, „Atlantis Is Calling (S.O.S. for Love)”, „Geronimo’s Cadillac”, „Jet Airliner” to największe hity jakie wylansował w tamtym czasie zespół Modern Talking.

MODERN TALKING – ZESPÓŁ EURO DISCO

Tłumy na koncertach, uwielbienie fanek, kolejne platynowe płyty, pierwsze miejsca na listach przebojów w 35 krajach, to była codzienność słynnego duetu w połowie lat 80. I choć odnosili sukces zawodowy, to prywatnie coraz mniej się dogadywali. Dieter zarzucał Thomasowi, że ten coraz mniej pracuje na sukces zespołu.

Przysłowiowym gwoździem do trumny była zaborcza Nora Anders, żona Thomasa Andersena, która zaczęła się wtrącać w sprawy zespołu. Przyjęła rolę jego menadżerki, bez pozwolenia reszty członków zespołu zwalniała ludzi, wtrącała się w stylizacje Thomasa i była zazdrosna o fanki.

W pewnym momencie Dieter podjął decyzję o odejściu z Modern Talking, ale zespół był związany kontraktem z wytwórnią płytową i był zobowiązany do wydania jeszcze dwóch płyt. Po wydaniu dwóch krążków, w 1987 roku zespół Modern Talking został rozwiązany. Grupa w ciągu kilku lat działalności sprzedała 67 milionów płyt i wylansowała kilka ponadczasowych przebojów.

POWRÓT ZESPOŁU MODERN TALKING

Po zakończeniu współpracy Dieter Bohlen założył zespół Blue System, który wydal kilkanaście płyt. Komponował również piosenki dla takich wykonawców jak Bonnie Tyler i Chris Norman.

To dzięki Dieterowi zaistniała w świecie muzycznym C. C. Catch, którą muzyk wypatrzył na koncercie w Hamburgu, a potem napisał dla niej między innymi takie przeboje jak: „Cause You Are Young” i „Strangers by Night”.

Z kolei Thomas Anders rozpoczął karierę solową, wydając kolejne płyty, które nie odniosły większego sukcesu. Pod koniec lat 80. przeniósł się z żoną do Stanów Zjednoczonych, ale po paru latach wrócił do Niemiec. Życie osobiste też zaczęło się sypać. Pod koniec lat 90. Thomas rozwiódł się z zaborczą Norą.

Po jedenastoletniej przerwie Dieter i Thomas postanowili reaktywować Modern Talking i wydali swój stary singiel „You’re My Heart, You’re My Soul” w odświeżonej wersji. Zespół znów był na topie. Przez pięć lat grupa wydała sześć albumów na której znalazły się dancowe piosenki i stare hity w nowych wersjach.

Zobacz: Królowie Disco lat 80.: Sandra, Modern Talking, Fancy, Sabrina. Jak wygląda dziś ich życie?

Jednak coraz gorzej sprzedające się płyty i pogarszające się stosunki między Thomasem i Dieterem, którzy nie potrafili się porozumieć w kwestii podziału zysków z koncertów, na których Thomas Anders występował samodzielnie i zaangażowanie Dieter Bohlena w „Idola”, doprowadziły do ponownego rozwiązania zespołu.

21 czerwca 2003 roku w jednym z berlińskim parków odbył się pożegnalny koncert grupy. Dwa miesiące później Modern Talking wypuścili płytę ze swoimi największymi przebojami.

KARIERY SOLOWE CZŁONKÓW MODERN TALKING

Po rozpadzie duetu Dieter Bohlen wydał autobiografię, w której stwierdził, że Thomas był trudnym współpracownikiem, który kreował się na lidera zespołu.

Od czasu rozpadu grupy w 2003 roku Dieter Bohlen był jurorem m.in. w niemieckich edycjach programu „Idol” i „Mam Talent”. Muzyk współpracuje z wieloma artystami jako producent płyt i autor piosenek. W 2019 roku wydał solowy album. Dieter Bohlen ma sześcioro dzieci.

68 – letni dziś Dieter nie musi się martwić o sprawy finansowe. Co roku na jego konto wpływa kilka milionów euro z tytułu tantiem za odtwarzanie piosenek Modern Talking w rozgłośniach radiowych na całym świecie oraz ze sprzedaży płyt. Po burzliwym życiu uczuciowym w 2006 roku związał się z Fatmą Cariną Walz z którą jest do dziś.

Thomas Anders po rozwiązaniu grupy w 2003 roku skupił się na karierze solowej. Muzyk wydał kilkanaście solowych albumów, ale nie odniosły one spektakularnego sukcesu. Od lat Thomas Anders występuje na koncertach, na których śpiewa głównie przeboje Modern Talking.

W 2000 roku wziął ślub z Claudią Hess. Dwa lata później para doczekała się syna Alexandra. To jedyne dziecko Thomasa. 25 grudnia 2020 roku odbyła się premiera singla „Cosmic Rider”, zapowiadająca nowy album 59 – letniego dziś muzyka.

W jednym z wywiadów Thomas Anders przyznał – „Nigdy nie byliśmy z Dieterem przyjaciółmi, a jedynie partnerami scenicznymi”…

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.