bilety teatr Warszawa

Monachium – miasto piwa, piłki nożnej i BMW. Ciekawe miejsca

monachium

Monachium, fot. pixabay.com

Monachium to stolica Bawarii. Miasto piwa, piłki nożnej, BMW, wielu wspaniałych muzeów i zabytków. To doskonały kierunek na weekendowy wypad albo dłuższy pobyt. Jedno jest pewne, będąc w tym wyjątkowym niemieckim mieście, na pewno nie będziecie się nudzić.


Położone nad rzeką Isar, w południowej Bawarii Monachium, zostało założone w 1158 roku jako osada przez Henryka Lwa. Z tą niemiecką metropolią związanych jest wiele znanych mieszkańców. To tutaj urodził się Carl von Linde – wynalazca lodówki. W mieście urodzili się i tworzyli kompozytorzy Richard Strauss oraz Richard Wagner – autor słynnych oper „Pierścień Nibelunga” i „Walkiria”. To ze stolicy Bawarii, pochodzi popularny w latach 80. piosenkarz Fancy, znany z przeboju „Flames of love”. Dzisiejsze Monachium to gospodarcza potęga, tętniąca życiem metropolia, z nowoczesnymi osiedlami mieszkaniowymi, drogimi apartamentami i centrum finansowym.

W mieście swoje siedziby mają takie znane koncerny, jak BMW, Allianz, Siemens czy Munich Re. W Monachium znajduje się „Süddeutsche Zeitung”, jedna z najbardziej wpływowych gazet codziennych w Niemczech oraz największa w Niemczech sieć mediowa Pro7-Sat1 Media AG.

Miasto może również poszczycić się światowej sławy uczelniami: Technische Universität München i Ludwig Universtät oraz znanym na całym świecie słynnym klubem piłkarskim Bayern Monachium, w którym gra Robert Lewandowski. W stolicy Bawarii znajduje się również wiele luksusowych sklepów i butików, znanych projektantów mody.

ZABYTKI MONACHIUM

Stolica Bawarii urzeka nie tylko nowoczesnymi budowlami, ale przede wszystkim bogactwem zabytków. Gdy chcemy dobrze poznać Monachium – co warto zwiedzić będąc w mieście?

Z pewnością, Frauenkirche, czyli Kościół NMP zbudowany z cegły na miejscu XIII wiecznej kaplicy. Najbardziej charakterystyczną cechą świątyni są dwie bliźniacze wieże. Jego powierzchnia odpowiada wielkości boiska piłkarskiego. Katedra może pomieścić nawet 20 tysięcy wiernych.

monachium miasto widok

Monachium, fot. pixabay.com

Głównym placem miasta jest Marienplatz. To tutaj znajduje się neogotycki Nowy Ratusz z 43 dzwonami. Na wieży ratuszowej zainstalowany jest mechanizm zegarowy. Codziennie o 11.00 i 12.00 uruchamia miedziane figury, które przy akompaniamencie jednej z dwudziestu melodii odtwarzają sceny ze ślubu Wilhelma V Pobożnego z Renatą von Lothringen oraz taniec bednarzy z 1517 roku.

Obok Marienplatz znajduje się także słynny targ Viktualienmarkt na którym można kupić kwiaty, wiele gatunków owoców, ptasie mięso, sery. Na środku placu znajduje się ogródek piwny i bary, w których można spróbować wiele smacznych, bawarskich przysmaków.

Monachium

Ratusz, fot. pixabay.com

Wyjatkowym miejscem jest Peterskirche – gotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra. Ta najstarsza świątynia miasta zachwyca wspaniałymi rokokowymi wnętrzami. Z XII wiecznej wieży rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama miasta.

MONACHIUM – CIEKAWE MIEJSCA

Z czasów Wittelsbachów, pochodzi pałac w stylu manierystycznym, nazywany Rezydencją, Alter Hof.

Co warto zobaczyć w Monachium? Na pewno, barokowy Pałac Nymphenburg. Do najpiękniejszych miejsc w pałacu należy Sala Lustrzana oraz Galeria Piękności, w której znajdują się portrety najpiękniejszych kobiet.

Zobacz: Wiedeń: Barokowa perła nad Dunajem

Swoim pięknem zachwyca Ogród Angielski, założony w 1788 roku. To największy śródmiejski park na świecie. Na czterech kilometrach kwadratowych znajdziemy zbiorniki wodne, polane na pikniki, czy plaże dla nudystów:). Po ogrodzie można jeździć na rowerze.

Monachium

Ogród Angielski, fot. pixabay.com

Co zwiedzić w Monachium, będąc miłośnikiem sztuki?

Obowiązkowym „must- visit” jest Stara Pinakoteka, założona w 1826 roku przez Ludwika I Bawarskiego. Muzeum ma największy zbiór prac starych mistrzów niemieckich na świecie – znajdują się tam dzieła Hansa Holbeina, Albrechta Durera czy Łukasza Cranacha.

Największym skarbem muzeum jest kolekcja malarstwa flamandzkiego, nideralandzkiego – dzieła Hieronima Bosha, Rembrandta czy Van Dycka. W bogatej kolekcji muzeum, znajdziemy również obrazy Giotta, Tycjana, Botticellego i 62 obrazy Rubensa. Z kolei w Nowej Pinakotece znajdują się zbiory XVIII- i XIX-wiecznego malarstwa i rzeźby. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest Wazon z dwunastoma słonecznikami Van Gogha.

Zobacz: Capri – atrakcje wyspy. Co warto zwiedzić?

Wielbiciele współczesnej grafiki i nowoczesnej architektury powinni odwiedzić Pinakoteke Modernizmu. Można w niej podziwiać m.in dzieła Salvadora Dali, Picassa czy Andy’ego Warhola. Kolekcje sztuki starożytnej możemy z kolei podziwiać w Gliptotece monachijskiej.

park olimpijski

Park Olimpijski, fot. pixabay.com

Co ciekawe, w większości miast najstarszymi obiektami najczęściej są kościoły, ruiny zamków czy pałace. Jednak nie w stolicy Bawarii. Podczas budowania podziemnej linii kolejowej w centrum miasta natrafiono na średniowieczną toaletę. Historykom udało się ustalić, że pochodzi ona z 1260 roku. To właśnie toaleta… jest najstarszym obiektem w mieście.

MUZEA W MONACHIUM

Miłośnicy motoryzacji powinni zobaczyć Muzeum BMW. W podzielonym na siedem sal tematycznych obiekcie, możemy oglądać imponującą kolekcję modeli BMW i limuzyn. W placówce można prześledzić historię rozwoju koncernu BMW.

Stolica Bawarii to także ciekawe tereny i obiekty sportowe. W 1972 roku w Monachium odbywały się zawody podczas Letnich Igrzysk Sportowych. Pozostałością z tamtych czasów jest park olimpijski z takimi obiektami, jak Hala Olimpijska, lodowisko czy Stadion Olimpijski. Atrakcją parku olimpijskiego jest 291 metrowa wieża telekomunikacyjna Olympiaturm. Na wysokości 190 metrów wieży jest punkt widokowy, a na wysokości 182 metrów mieści się obracająca restauracja.

Monachium

Monachium, fot.pixabay.com

Na obrzeżach miasta znajduje się Allianz Arena, stadion należący do Bayernu Monachium. To jeden z największych i najnowocześniejszych stadionów piłkarskich świata, który może pomieścić nawet 70 tysięcy kibiców. Przed stadionem znajduje się największy parking samochodowy Europy.

Obiekt został tak skonstruowany, że jego fasada przybiera kolor czerwony wtedy gdy gra na nim drużyna Bayernu Monachium, niebieski gdy gra drużyna TSV 1860 Monachium i na biało, gdy na boisku wychodzi reprezentacja Niemiec. Do budowy stadionu wykorzystano 2874 wytrzymałych, cienkich foliowych poduszek. W obiekcie mieści się również muzeów Bayernu Monachium.

Z CZEGO SŁYNIE MONACHIUM?

Na pewno ze słynnego festiwalu piwa Oktoberfest , organizowanego od 1810 roku. Po raz pierwszy festyn odbył się w 1810 roku z okazji wesela księcia koronnego Ludwika i księżniczki Teresy von Sachsen-Hildburghausen.

Zobacz: Najbardziej imprezowe miejsca na świecie

Co roku w październiku do miasta przyjeżdżają tłumy wielbicieli złocistego trunku. W trakcie trwania festiwalu wypijanych jest 6 milionów litrów piwa (!), odbywa się wiele imprez towarzyszących.

W 14 dużych namiotach nalewane jest piwo z sześciu monachijskich browarów. Zabawa jest tak udana, że po zakończeniu imprezy organizatorzy znajdują kilka tysięcy zgubionych telefonów, kluczy, portfeli oraz kilkanaście protez zębowych.

Oktoberfest

Oktoberfest, fot. pixabay.com

Będąc w mieście, warto odwiedzić najstarszy browar w mieście – Hofbräuhaus. Legenda głosi, że podobno jest tak stary, że wpadał do niego Kain, zaraz po tym jak zabił Abla, żeby zapić wyrzuty sumienia.

Monachium tętni życiem całą dobę przez cały rok. W mieście organizowane są liczne festyny. Co roku organizowanych jest 40 specjalistycznych targów, które rocznie odwiedza 2 miliony osób. W grudniu odbywa się słynny jarmark bożonarodzeniowy, mieniący się paletą kolorów.

Wieczór w mieście można spędzić w pubach, ogródkach piwnych, knajpach i restauracjach przy kuflu piwa (albo kilku), golonce, flakach, Bratwurst, sznyclu czy zupie chlebowej. A poranek, delektując się pachnącą kawą Dallmayr. Ta słynna na całym świecie marka kawy pochodzi z Monachium – z miasta, które zniewala swoim urokiem. Warto tutaj przyjechać.

Piotr Trojan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.