bilety teatr Warszawa

Och -Teatr ma 9 lat

Jeden z najlepszych komediowych teatrów w Polsce obchodzi właśnie jubileusz 9 lat istnienia.

Kiedy w 2005 roku Krystyna Janda otwierała Teatr Polonia, nikt pewnie nie przypuszczał, że wkrótce zostanie otwarty Och -Teatr. Pomysł, aby powstała druga scena wziął się z sukcesu Teatru Polonia. Na scenie przy ul Marszałkowskiej powstawały kolejne premiery, które nie było kiedy grać. Robiło się ciasno.

Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury wydzierżawiła na 20 lat od spółki Max Film budynek dawnego kina Ochoty przy ul. Grójeckiej w Warszawie. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co oznacza, że nie można go przebudować. To wymusiło niekonwencjonalne ustawienie sceny, która znajduję się pośrodku sali.

„Osy”/ Fot. Kasia Chmura, mat. prasowe teatru

Po generalnym remoncie zaniedbanego kina, premierą „Wassy Żeleznowej” Gorkiego z Krystyną Jandą w roli głównej, 16 stycznia 2010 roku otwarto Och – Teatr. Do prowadzenia Och – Teatru Krystyna Janda poprosiła córkę Marię Seweryn, która była odpowiedzialna za sprawy organizacyjno – administracyjne.

Scena przy Grójeckiej przejęła część repertuaru Teatru Polonia. Wystawiano tu między innymi kultowy spektakl „Miss Hiv” Macieja Kowalewskiego z Izą Kuną, Marią Seweryn i Ewą Szykulską. Do Och – Teatru przeniesiono również kontrowersyjny spektakl „Darkroom”, którego bohaterami jest gej i słuchacz Radia Maryja. W Och – Teatrze zaczęły się również odbywać koncerty. Występowali tu m.in.: Maria Peszek, Ania Dąbrowska czy Katarzyna Nosowska.

„Koza, albo kim jest Sylwia?”/ Fot. R. Jaworski, mat. prasowe teatru

Jedną z ważniejszych premier tej sceny była sztuka „Koza, albo kim jest Sylwia?” Albee’go, poruszająca ważne problemy społeczne. Na scenie Och – Teatru swoje spektakle zaczął także wystawiać Teatr Montownia. Mogliśmy zobaczyć m.in. ich fantastyczne przedstawienie „Szelmostwa Skapena”, a kilka lat później „Wąsy”. W czerwcu 2010 roku odbyła się premiera nowej wersji monodramu Krystyny Jandy „Biała bluzka”, która okazała się wielkim sukcesem.

„Biała bluzka”/ Fot. R. Jaworski, mat. prasowe teatru

Po otwarciu Och – Teatru, szybko stało się jasne, że trudno będzie zapełnić widownię na 460 osób, grając spektakle poruszające poważne problemy społeczne. Takie spektakle zbiorą stu procentową frekwencję tylko na kilku przedstawieniach, a utrzymanie tak olbrzymiej sceny kosztuję i nie można sobie pozwolić na „dokładanie” do spektaklu. Przedstawienia muszą na siebie zarabiać.

„Przedstawienie świąteczne…”/ Fot. O. Grochowska, mat.prasowe teatru

Dodatkowo wiosną 2011 roku doszło do osłabienia kondycji finansowej teatrów, spowodowanej zewnętrznymi czynnikami i nieuczciwymi pracownikami Fundacji Krystyny Jandy. Postanowiono sprofilować sceny. W teatrze Polonia grać „trudniejsze” tytuły, a w Och – Teatrze wystawiać spektakle muzyczne, farsy i komedie, które tak są uwielbiane przez publiczność teatralną.

„Trzeba zabić starszą panią”/ Fot. M. Zielska, mat. prasowe teatru

Wiosną 2011 roku odbyła się premiera musicalu „The Rocky Horror Show” Richarda O’Briena w reż. Tomasza Dutkiewicza. Spektakl zaskarbił sobie sympatię publiczności. Szybko okazało się jednak, że przedstawienie trzeba zdjąć z afisza, bo jest za drogi w eksploatacji. Niezwykłą premierą Och – Teatru był spektakl „Czas nas uczy pogody” Krzysztofa Materny, do udziału w którym zaproszono znakomicie śpiewających seniorów. Grupa 65 + zaśpiewała na scenie przy Grójeckiej największe polskie przeboje.

To w Och Teatrze swój reżyserski debiut miał Cezary Żak, który wyreżyserował kryminalną komedię „Trzeba zabić starszą panią” z Barbarą Krafftówną, Wojciechem Pokorą i Marcinem Trońskim w rolach głównych. Przedstawienie stało się wielkim sukcesem. Do dziś znajduję się w repertuarze tej sceny.

„Mayday”/ Fot. R. Jaworski, mat. prasowe teatru

Porządna scena komediowa musi mieć w swoim repertuarze komediowy klasyk. Takim jest bez wątpienia „Mayday” R. Cooneya. Grane w Och Teatrze z Arturem Barcisiem i Rafałem Rutkowskim to jedno z najśmieszniejszych spektakli w Warszawie i jeden z największych sukcesów frekwencyjnych tej sceny (zagrano ponad 290 spektakli). Jeśli jeszcze nie byliście, to zobaczcie koniecznie. Odbyła się również premiera drugiej części „Mayday”, która także rozbawia do łez.

Zobacz także: „Mayday” w Och Teatrze: Finezyjny Cooney

Latem 2013 roku odbył się dalszy remont teatru i otwarto „kawiarnianą” scenę, gdzie prezentowane są małe formy sceniczne. To tutaj swój „One mąż show” wystawił Szymon Majewski, a Krzysztof Dauszkiewicz gra swój program kabaretowy.

Fot. mat. prasowe teatru

Jednak siłą Och – Teatru są wspaniałe spektakle komediowe. Jest tu miejsce zarówno na groteską („Bal Manekinów”), satyrę („Wąsy”), farsę („Przedstawienie świąteczne”, „Weekend z R.”), klasykę polskiej komedii („Zemsta”).

Tylko w Och – Teatrze można zobaczyć na jednej scenie tylu znakomitych aktorów i podziwiać ich komediowy talent. Zachwyca Zbigniew Zamachowski jako Dobry Wojak Szwejk, Cezary Żak w „Weekendzie z R.” i w „Casa Valentina”, mistrz teatralnej metamorfozy Jan Peszek w „Kto nas odwiedzi”, Iza Dąbrowska w „Prapremierze dreszczowca”, Katarzyna Gniewkowska i Mirosław Kropielnicki w „Pomocy domowej”, czy grający znakomicie geja Rafał Mohr w „Weekendzie z R.”.

„Weekend z R.”/ Fot. K. Wolf, mat. prasowe teatru

Na scenie przy Grójeckiej możemy również zobaczyć Magdę Cielecką, Maję Ostaszewską, Macieja Stuhra, Krystynę Tkacz, Krzysztofa Dracza, Marcina Dorocińskiego czy Macieja Zakościelnego.

Zobacz także: „Pomoc domowa” w Och Teatrze: Och! Janda

Na scenie Och – Teatru oczywiście błyszczy komediowym talentem także Krystyna Janda. Jej ostatnia rola w „Pomocy domowej” to aktorski majstersztyk. A sam spektakl to dwie godziny śmiechu. Przedstawieniu „Pomoc domowa” wróżę długie lata grania. Aktorkę na scenie przy Grójeckiej możemy również oglądać w nowej wersji „Marii Callas”. Jej rola w tym spektaklu została uznana zgodnie przez krytyków teatralnych za wybitną.

„Pomoc domowa”/ Fot. K. Chmura Cegiełkowska, mat. prasowe teatru

Dziewięć lat istnienia Och -Teatru to blisko 50 premier i 3.5 tysiąca spektakli, w których występuję plejada polskich aktorów. Za chwilę w Och – Teatrze kolejne teatralne smakołyki. W marcu premiera „Stowarzyszenia umarłych poetów”, w maju kryminał „Osiem kobiet”, jesienią nowy spektakl muzyczny. W Och Cafe z kolei premiera nowego monodramu Szymona Majewskiego.

Maciej Łukomski

Fot: mat. prasowe teatru

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.