bilety teatr Warszawa

Piwnym szlakiem po Europie

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Już w czasach pogańskich piwo było ulubionym trunkiem Polaków. Za czasów Państwa Polskiego ten złocisty napój stawał się coraz bardziej popularny. Początkowo piwo mógł wytwarzać każdy. Wystarczyło ważenie zboża z dodatkiem drożdży. Dziś wystarczy pójść do sklepu i po chwili można się cieszyć smakiem tego złocistego trunku. Obecnie piwo jest jednym z najpopularniejszych alkoholi w Polsce. Co roku, w naszym kraju sprzedaje się 5 mln litrów piwa. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się wycieczki piwnym szlakiem.

BROWARY KRAKÓW

Browary Kraków zostały założone w 1840 roku, wg. projektu Von Pieretta. Do 1903 roku stanowiły własność rodziny Johno. W 1904 roku kupił je baron J. Goetz Okocimski. Browar rocznie produkował 36 tysięcy hl piwa. W latach 80 -tych, przebojem browaru stało się piwo Krak Pils. Dziś produkuje się tutaj głównie piwo Jasne Mocne. Rocznie w Browarach Kraków rozlewa się 200 tys. hl tego złocistego napoju.

ŻYWIEC

Browar w Żywcu to jeden z pierwszych i najbardziej znanych w kraju. Został założony w 1885 roku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. To największa tego typu placówka w Polsce. Podczas wizyty w rozlewni piwa można obejrzeć wystawę poświęconą marce Żywiec i dowiedzieć się, jak powstaje ten jeden z najbardziej lubianych na świecie alkoholi.

TYSKIE BROWARY KSIĄŻĘCE

Na terenie browarów Tychy, które są producentem m.in. piwa Tyskie, znajduje się muzeum poświęcone historii tego trunku. Na wystawie można obejrzeć również stare butelki po piwie, kapsle, etykiety, podstawki czy kufle. Istnieje możliwość degustacji alkoholu.

PIWIARNIA U FLEKU

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki w czeskiej Pradze jest wizyta w piwiarni U Fleků. Jest to najsłynniejszy i najstarszy browar restauracyjny w stolicy Czech. Piwiarnia znajduje się w dzielnicy Nowe Miasto przy ulicy Křemencova 11. Browar założył Vít Skřemenec – słodownik, który w 1499 r. zakupił dom i zaczął warzyć w nim piwo. Pub obejmuje 8 sal mogących pomieścić ponad 600 gości oraz obszerny ogród na 500 miejsc. W menu lokalu obszerny wybór czeskich piw oraz lokalne dania.

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

MUZEUM BROWARNICTWA OSTRAVAR

Historia ostrawskiego browaru sięga 1842 r.kiedy to wybudowano pierwszą warzelnię, fermentownię, piwnice i słodownię przy dzisiejszej ulicy Pivovarskiej w centrum Ostrawy. Dziś w starej warzelni zainstalowano interesującą ekspozycję muzeum browarnictwa. Niewątpliwą atrakcją placówki jest szynkwas liczący sobie ponad 60 lat. Chodzi prawdopodobnie o jedyny tego rodzaju eksponat, który dochował się do naszych czasów. Oprócz szynkwasu w muzeum można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych z produkcją piwa, takich jak, beczki, kufle czy szklane naczynia służące do transportu piwa, pochodzące z lat 20. i 30. ub. wieku. Mogą też zainteresować archiwalne zdjęcia i etykietki.

PILZNO

Na zachód od Pragi leży miasto Pilzno, w którym znajduje się założony przez Josefa Grolla w 1842 roku, browar Prazdrój. Podczas zwiedzania placówki można zobaczyć m.in. rozlewnie, gdzie rozlewa się 120 tysięcy litrów piwa Pilsner Urguell na godzinę. Na miejscu można również obejrzeć wystawę poświęconą historii tego złocistego napoju.

MONACHIUM

Na jesieni odbywa się największe piwne święto świata, słynny Oktorberfest. Tradycja świętowania narodziław 1810 roku z okazji ślubu bawarskiego księcia Ludwika, późniejszego króla Bawarii i jego wybranki, księżniczki Therese. Zorganizowano wtedy na łąkach, przed murami miasta wyścigi konne. Ponieważ impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta, dwór królewski zadecydował o powtórzeniu wyścigów rok później o tej samej porze i tak zrodziła się tradycja monachijskiego Oktoberfestu. Co roku na to słynne święto przybywa 6 milionów miłośników piwa, którzy wypijają 5 milionów litrów tego trunku.
Podczas festynu sprzedawana jest golonka, kurczaki i pieczone woły. Odbywają się liczne konkursy i pokazy. Legenda mówi, że śmiałek, który wleje 16 kufli piwa za jednym zamachem, zostanie honorowym obywatelem Monachium.

MUZEUM BROWARNICTWA W DORTMUNDZIE

Muzeum, które zostało otwarte w 2006 roku mieści się w starym browarze. Wśród eksponatów są tradycyjne beczki, etykiety, stalowe wozy do przewozu piwa, podstawki do piwa czy kufle. Wewnątrz muzeum można też zobaczyć ekspozycję browaru Hansa z początków XX wieku.

MUZEUM PIWA WE LWOWIE

W 2005 r. we Lwowie otwarto pierwsze na Ukrainie muzeum Browarnictwa, które w swoich zbiorach posiada ponad 3 tys. eksponatów. Ekspozycja w placówce opowiada o historii browaru we Lwowie i w obwodzie Lwowskim. Na wystawie można zobaczyć m.in. prawdziwe narzędzia pracy piwowarów z przeszłości i teraźniejszości, kolekcje piwnych beczek i butelek.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.