bilety teatr Warszawa

Puszcza Białowieska: Największe atrakcje

Białowieski Park Narodowy,

Białowieski Park Narodowy, fot. pixabay.com

Puszcza Białowieska to krystalicznie czyste powietrze, kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt. To jeden z najbardziej cennych kompleksów leśnych na świecie, który figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, zajmując zaszczytne miejsce obok takich pomników przyrody, jak: Himalaje czy wodospad Niagara.

Puszcza Białowieska jest lasem unikatowym w skali Europy. To jedno z ostatnich miejsc na starym kontynencie, gdzie zachowały się pierwotne lasy, nietknięte ludzką ręką. Puszcza Białowieska położona jest na pograniczu polsko – białoruskim, zajmując ok. 1500 km kwadratowych. Część polska stanowi 42% powierzchni. 15 % powierzchni puszczy zajmuje rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, położony w widłach rzeki Hwożnej i Narew.

CO WARTO ZOBACZYĆ W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ?

W rezerwacie od 1921 roku nie ingeruje się w rozwój przyrody. Zwiedzanie parku odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika. Podczas spaceru po lesie obowiązuje zakaz zbierania grzybów czy owoców leśnych. W Puszczy Białowieskiej można podziwiać kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin, często zagrożonych wyginięciem.

Zobacz: 13 niezwykłych miejsc Warmii i Mazur

Jednym z najcenniejszych roślin, jakie tutaj występują jest fiołek tortowy i wełnianka delikatna. Puszcza Białowieska to także królestwo grzybów. Naukowcy szacują, że liczebność grzybów ocenia się tu na 5 tysięcy gatunków. Można tutaj spotkać prawdziwe grzybowe perełki, jak kolcowniczek białowieski, który rośnie zaledwie w kilku miejscach na kuli ziemskiej. Bogactwo fauny i flory białowieskich terenów oszałamia na każdym kroku. Jednym z najbardziej fascynujących miejsc tego kompleksu leśnego jest szlak Dębów Królewskich. Spacer tą trasą to doskonała okazja, aby podziwiać 400 – letnie dęby. Przy każdym drzewie ustawiono tabliczkę z informacją dotyczącą wieku i wymiaru pnia. Drzewom nadano imiona polskich królów.

fot. pixabay.com

Symbolem puszczy są żubry. W pierwszej połowie XIX wieku to miejsce było jedyną ostoją tych ssaków. Te 1. 5 tonowe zwierzęta zostały całkowicie wybite przez kłusowników na początku XX wieku. Wiosną 1919 roku zginął ostatni żubr. W 1929 roku ssaki zostały przywiezione z ogrodów zoologicznych z Niemiec i Szwecji. Obecnie na terenie puszczy żyje ok. 500 żubrów. Żubry z natury są płochliwe, trudno więc spotkać go w gęstwinie tutejszych lasów i stanąć z nim oko w oko. Doskonałą okazją, aby zobaczyć je na żywo jest wizyta w rezerwacie pokazowym żubrów, gdzie na wybiegach żyje grupa tych ssaków.

Zobacz: Parki narodowe w Polsce, które warto zobaczyć

Turyści mają szansę zobaczyć tutaj również inne dzikie zwierzęta, które na co dzień można spotkać w tej okolicy. Eksponowane są wilki, tarpany, łosie, rysie czy jelenie. W Puszczy Białowieskiej żyje największa populacja żubrów na terenie Europy. Gatunku, któremu grozi całkowite wyginięcie. Nic więc dziwnego, że te olbrzymie zwierzęta otoczone są opieką leśników, którzy w paśnikach zimą zostawiają im siano i inne smakołyki.

PUSZCZA BIAŁOWIESKA – ZWIERZĘTA

Ten kompleks leśny położony na granicy Polski i Białorusi zamieszkuje ponad 20 tysięcy gatunków zwierząt. Spacerując po lesie można natknąć się na borsuki, bobry, jenoty, rysie czy żmije zygzakowatą. To także miejsce, w którym żyje kilkadziesiąt tysięcy gatunków niezwykłych ptaków. Niecierpliwi obserwatorzy zwierząt powinni się wybrać do Muzeum Przyrodniczo – Leśnego, poświęconego Puszczy Białowieskiej. W kilku salach można podziwiać wypchane zwierzęta, które zamieszkują te tereny oraz poznać historie puszczy.

Zobacz: Kazimierz Dolny: atrakcje miasta

Puszcza Białowieska to idealne miejsce na weekendowe wypady, podczas których można podziwiać nieskażoną przemysłem przyrodę. Na terenie kompleksu leśnego znajduje się kilka turystycznych szlaków, które ciągną się przez gęste lasy, bagna czy podmokłe tereny, dając możliwość zetknięcia się z bogactwem fauny i flory.

Puszcza jezioro

Puszcza Białowieska

Puszcza jest piękna o każdej porze roku. Latem można zachwycać się kwitnącymi tutaj kwiatami. Jesienią podziwiać, mieniącymi się w słońcu kolorowymi liśćmi drzew. Na skraju puszczy znajduje się senna, licząca 3 tysiące mieszkańców Białowieża. W mieście warto odwiedzić cerkiew, w której znajdują się porcelanowe ikonostasy.

Puszcza Białowieska to fascynujące miejsce, gdzie można zobaczyć dzikie zwierzęta, podziwiać niezwykłe rośliny, oddychać krystalicznie czystym powietrzem i poczuć siłę natury.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.