Rzym – atrakcje miasta

Rzym

Rzym, fot. pixabay.com

Niewiele jest na świecie miejsc, w których na każdym kroku znajduje się arcydzieło sztuki, fragment antycznej mozaiki czy starożytnej figury, która zdobi wnętrze kościoła. Podobno w Rzymie jest 80 tysięcy zabytków. Nic więc dziwnego, że co roku to Wieczne Miasto odwiedza 15 milionów turystów, którzy chcą poczuć wszystkimi swoimi zmysłami magię miasta.

Rzym to magiczne miejsce, które stało się doskonałą scenerią do kręcenia filmów. Rzymskie zabytki pojawiają się m.in. w takich słynnych obrazach, jak:  La dolce VitaRzymskie wakacje, Złodzieje rowerów czy Utalentowany Pan Ripley. Na wielkim ekranie możemy podziwiać urokliwe place, fontanny czy kościoły włoskiej stolicy. To właśnie świątynie są wizytówką Rzymu.

Stolica Włoch uważana jest za najbardziej uduchowione miasto świata. Nic w tym dziwnego, bo przecież znajduje się tutaj 800 kościołów oraz Stolica Apostolska, z najważniejszą świątynią katolików, Bazyliką św. Piotra. Bazylika św. Piotra zbudowana została w latach 1506 -1626. Jej architektami byli m.in. Michał Anioł, Rafael Santi i Donatello Bramante. Świątynia jest drugim, co do wielkości kościołem na świecie. Waży 84000 ton, wysokość nawy głównej wynosi 46 metrów, a waga kopuły to 14000 ton.

Rzym największe atrakcje

Bazylika Św. Piotra

Wnętrza zachwycają barokowymi zdobieniami, mozaikowymi portretami papieży, 135 malowidłami, 395 posągami, 11 kaplicami i 45 bocznymi ołtarzami. We wnętrzu Bazyliki znajduje się m.in. słynna Pieta, wykonana z białego marmuru w 1498 roku przez nieznanego wtedy Michała Anioła. Za wnęką, w której umieszczona jest Pieta, znajduje się kaplica, w której można zobaczyć średniowieczny krucyfiks dzieło Pietro Cavalliniego.

Zobacz: Wenecja. Co zobaczyć w mieście zakochanych?

Koniecznie trzeba też zatrzymać się przed brązowym posągiem świętego Piotra, którego prawa stopa jest wytarta od pocałunku wiernych. W podziemiach kościoła znajdują się krypty papieskie oraz grób św. Piotra. To właśnie miejsce dało początek watykańskiej świątyni. W 80. r na miejscu ukrzyżowania św. Piotra postawiono kaplicę, ale już w 319 roku cesarz Konstantyn zbudował kościół, który przez wieki uległ wielu modyfikacjom.

Jedną z najwspanialszych rzymskich świątyń jest Bazylika św. Jana na Lateranie, która była pierwszym kościołem powstałym w Rzymie, zbudowanym przez Konstantyna Wielkiego. W świątyni znajdują się m.in. 24 zielone kolumny z marmuru i stół cedrowy, na którym podobno Jezus odprawiał Ostatnią Wieczerzę.

W Bazylice Santa Maria in Cosmedin znajdują się słynne Usta Prawdy, okrągły, marmurowy medalion, przedstawiający oblicze bóstwa. Usta prawdy pojawiły się w filmie Rzymskie wakacje  z udziałem Audrey Hepburn i Gregory Pecka. W jednej ze scen aktor wkłada dłoń w usta, udając następnie, że została mu odgryziona. Przed maską wciąż gromadzą się długie kolejki turystów z całego świata, chcących zrobić sobie pamiątkową fotografię, oczywiście z dłonią w ustach.

Rzym największe atrakcje

Rzym – Usta Prawdy

Łatwo zakochać się w Rzymie, spacerując jego ulicami i podziwiając na każdym kroku fontanny (pięknie wyglądają zwłaszcza podświetlone nocą). Twórcą najpiękniejszych wodotrysków Wiecznego Miasta był Gianlorenzo Bernini – jeden z najważniejszych artystów baroku. Rzymskie fontanny wielokrotnie pojawiały się w filmach i książkach. Najsłynniejszym obrazem z udziałem rzymskich wodotrysków był  La Dolce Vita  Felliniego, w którym zmysłowa Anita Ekber kąpie się w Fontannie di Trevi.

Zobacz: 13 ciekawostek o Rzymie, które warto znać

Centralnymi postaciami tego wodotrysku jest Neptun i dwa Trytony, będące symbolem Kastora i Polluksa. Fontanna została zbudowana z inicjatywy Klemensa II, w miejscu istniejącego wcześniej wodotrysku. Nosi ona imię dziewicy Trevia, która według legendy miała odkryć źródło wody. Do fontanny turyści wrzucają monety, co ma im zapewnić powrót do miasta. W ubiegłym roku z fontanny Di Trevi wyłowiono kilka tysięcy Euro monet, które przekazano na cele charytatywne.

Rzym, pixabay.com

Niezwykłym miejscem jest Fontanna Tartarughe. Mieści się na placu Piazza Mattei. Wodotrysk przedstawia scenę zabawy czterech chłopców z delfinem. Miejscem, w którym bez wątpienia można poczuć atmosferę wiecznego miasta są słynne Schody Hiszpańskie, na których stopniach odpoczywają zmęczeni turyści, słuchając gry młodych rzymian na gitarze. U stóp schodów znajduje się przepiękna fontanna Pietro Berniniego ( w kształcie łodzi). Wodotrysk jest pamiątką po powodzi, która miała miejsce na Boże Narodzenie w 1598 r.  Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu łódkę.

Rzym - największe atrakcje

Koloseum w Rzymie

Jedną z największych atrakcji w Rzymie jest Koloseum. Zbudowany został w 79 roku, za rządów Wespazjana, w miejscu dawnego jeziora. Koloseum to pozostałości po dawnym teatrze, w którym kolejni cesarze i bogacze urządzali zawody sportowe, walki gladiatorów i spektakle. Amfiteatr mógł pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. Trudno nie zgodzić się z Będą Czcigodnym, który powiedział kiedyś: Dopóki stoi Koloseum, istnieje Rzym.

Jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu jest Panteon, który powstał w II w n.e  za panowania cesarza Hadriana, jako świątynia pogańska poświęcona bogom. Świątynia uznawana jest w historii sztuki za budowlę o idealnych proporcjach.

Zobacz: Mediolan – miasto mody i zabytków

Warto zobaczyć Forum Romanum, które było centralną częścią miasta, wokół którego rozwijał się starożytny Rzym. Była to przestrzeń stanowiąca religijne i społeczne centrum miasta. Wśród ruin można dostrzec Łuk Tytusa, upamiętniający zdobycie Jerozolimy w 70 r. p.n.e  oraz  Basillica Aemilia, w której spotykali się lichwiarze.

Forum Romanum

Muzea Watykańskie to ogromny zespół muzeów i galerii mieszczących się w Watykanie, głównie w pałacach papieskich. Tworzą one kompleks muzealny o niezwykłym znaczeniu ze względu na bogactwo i wartość dzieł sztuki zgromadzonych w ciągu wieków przez papieży. Zalicza się do niego m.in. Pinakotekę, w której znajdują się obrazy powstałe od XV do XIX wieku. Można tutaj obejrzeć m.in. obrazy Caravaggia, Leonardo da Vinci, Rafaela czy Poussina a także sztukę egipską i kolekcję arrasów.

Niezwykłym fragmentem kompleksu jest Kaplica Sykstyńska, gdzie ściany i sklepienie zdobią freski, opowiadające historie ludzkości od stworzenia świata, aż do biblijnego potopu. Kaplica Sykstyńska swoją sławę zawdzięcza Michałowi Aniołowi i freskom, jakie w niej namalował, na zlecenie papieża Juliusza II. Michał Anioł nie chciał przyjąć tego zlecenia, gdyż uważał się bardziej za rzeźbiarza aniżeli malarza.

Zobacz: Florencja: Kolebka Renesansu

To gigantyczne dzieło, namalowane na niebieskiej bazie ze złotymi gwiazdami, rozpoczęte zostało w maju 1508 roku, a ukończone w dniu Święta Zmarłych roku 1512. W skomplikowany rysunek Mistrz wkomponował serię dziewięciu obrazów z „Epizodami z Księgi Rodzaju” („Stworzenie świata”).

Jednym z najsłynniejszych fragmentów tego dzieła jest „Stworzenie Adama”. Fresk przedstawia scenę, w której Bóg daje życie Adamowi, pierwszemu człowiekowi.

Rzym to także miasto mostów. Najpiękniejszą przeprawą jest Most Hadriana, zwany Mostem Aniołów z barokowymi rzeźbami „uskrzydlonych szaleńców” Berniniego, zbudowany na polecenie Cesarza Hadriana w 134 roku. Wieczorem warto wybrać się na Most Mulwijski, który słynie w całych Włoszech jako most zakochanych. Na jego balustradach pary zawieszają łańcuszki i zamykają je na kłódkę, na której wypisane są ich imiona. Kluczyki wrzucane są do rzeki.

Rzym

Rzym, fot: pixabay.com

Rzym to także miasto mody. Można wybrać się na zakupy, na Via Condotti, gdzie mieszczą się domy mody m.in. Prady, Armaniego, Fendi. Na pobliskiej Via del Corso znajdują się znane włoskie marki takie, jak: Max Mara czy Benetton. Wielbiciele mody spotykają się co roku latem na Schodach Hiszpańskich, gdzie odbywają się ekskluzywne pokazy projektantów.

Jedzenie to narodowa specjalność Włochów. Rytuałem jest biesiadowanie przy wspólnym stole w gronie przyjaciół i rodziny oraz poranna pachnąca kawa, w jednej z licznych kafejek Rzymu. Do świeżo zaparzonego cappuccino Włosi zamawiają cornetto (rogalik) i coś słodkiego. Po pracy dla wzmocnienia sił, mieszkańcy Italii, odwiedzają ulubioną kawiarnię i zamawiają espresso, które jest podawane w takiej temperaturze, żeby od razu nadawało się do spożycia. Również po kolacji Włosi nie odmawiają sobie kawy z dodatkiem likieru. Obiad mieszkańcy miasta jadają w trattoriach, gdzie serwowane są m.in. domowe makarony, gnocchi alla romana (pieczone w piekarniku kluski przypominające polskie kopytka, w mięsnym sosie) albo pieczona jagnięcina.

Rzym - największe atrakcje

Rzym

Na obiad jada się m.in. saltimbocca alla romana (plastry cielęciny zawijane w prosciutto i szałwi) oraz coda alla vaccinaro (duszone w winie ogony wołowe w sosie pomidorowo-selerowym). Popularnymi potrawami jest zupa di pesce – zupa z owoców morza, zupa z ciecierzycy, rigatoni con pajata – makaron z flaczkami cielęciny czy Abbacchio  brodttato – danie z jagnięciny gotowanej w bulionie z jajkami, cytryną, zieloną pietruszką i majerankiem.

Warto spróbować rzymskiej pizzy (znanej od 3000 tysięcy lat), wielkości talerza, która robiona jest na bardzo cienkim cieście i pieczona  w piecu opalanym drewnem lub spaghetti alla carbonara z dodatkiem jajek, boczku, pieprzu i posypane tartym serem pecorino. Jako przystawki serwuje się najczęściej sałatkę z owoców morza, warzywa w różnego rodzaju  zalewach lub z grilla. Najczęściej są to grillowane karczochy,  bakłażany, pieczona papryka albo pomidory faszerowane ziołami. W piątki na stole pojawia się bacalla (solony dorsz), który jest podawany z ryżem i kulkami sera mozzarella albo małże z makaronem. Na deser koniecznie trzeba zamówić rozpływające się w ustach tiramisu, tarte z ricotty figi z prosciutto lub panna cotta – słynny deser ze śmietanki, podawany z owocami.

Podczas wizyty w Wiecznym Mieście koniecznie trzeba spróbować lodów. Włoskie gelato to najczęściej rodzinne receptury, nad którymi pracowały przez dziesięciolecia całe włoskie familie. Najlepsze lody w Rzymie sprzedawane są w lodziarni Frigidarium przy Piazza Navona i w sieci lodziarni Fatamorgana, gdzie można spróbować takich smaków, jak: czekolada z tytoniem, czekolada z rumem lub gruszka z gorgonzolą. Jedną  z najstarszych gelaterii w mieście jest Giolitti, obok Panteonu. Lokal  funkcjonuje od 1900 roku. W ofercie lodziarni 100 smaków lodów m.in. lody o smaku limonki, marchewki, szampana czy szpinaku. Ulubionym trunkiem Włochów jest oczywiście wino, te z Frascati, białe Prosecco lub Marsala rodem z Sycylii oraz likier cytrynowy.

Rzym to tętniąca życiem metropolia, która obezwładnia turystów swoim pięknem i bogactwem zabytków. Stolica Włoch to miasto, w którym trudno się nudzić. Można bez końca zwiedzać zabytki Wiecznego Miasta i słuchać fascynujących historii o dziejach stolicy Włoch, albo usiąść na rozgrzanych od słońca Schodach Hiszpańskich i chłonąc piękno Rzymu. Można też  ruszyć na  Zatybrze, gdzie znajduje się nocne centrum miasta i w modnych knajpach i klubach, z rodziną i znajomymi, cieszyć się życiem do białego rana. Tak, jak to robią zawsze uśmiechnięci Włosi, którym szkoda życia na sen.

Maciej Łukomski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.