Sandomierz – miasto na weekend

Sandomierz. Rynek.

Sandomierz to położone w województwie świętokrzyskim, na lewym brzegu Wisły, magiczne miasto ze wspaniałymi zabytkami, ciekawą historią i piękną przyrodą. Każdy kto tutaj przyjedzie zakochuje się w tym mieście, położonym na siedmiu wzgórzach, od pierwszego wejrzenia.

Ślady pierwszego osadnictwa na tych terenach pochodzą z neolitu. W X wieku na terenie wzgórza zamkowego była osada, od XI wieku znajdował się tu gród, siedziba książęca. Największy rozkwit Sandomierza przypada na czasy Bolesława Chrobrego. Sandomierz był wtedy jednym z najważniejszych miast Królestwa Polskiego. W XV w. Sandomierz był ważnym ośrodkiem handlowym, w którym często można było spotkać dwór królewski. Upadek miasta spowodowany zniszczeniami nastąpił w czasie potopu szwedzkiego.

Miasto rozsławione zostało prawie dekadę temu dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”, którego akcja rozgrywa się w tym pięknym mieście. Nic dziwnego, że Sandomierz stał się filmowym plenerem, bo to miasto nad Wisłą zachwyca swoja urodą na każdym kroku.

Aby podziwiać urodę tego miejsca, warto wdrapać się na gotycką bramę wjazdową z XV w. Bramę Opatowską, skąd rozciąga się wspaniały widok na Stare Miasto i Góry Pieprzowe.

Sandomierz

Spacerując po starówce można delektować się rytmem miasta, które skupia się zwłaszcza latem, w licznych kafejkach. Centralnym punktem Starego Miasta jest gotycki Ratusz z połowy XIV wieku. Warto podziwiać również renesansowe kamieniczki, otaczające rynek, które zachwycają swoim wyglądem. Sandomierski rynek kryje wiele tajemnic.

Jedną z największych atrakcji jest Podziemna Trasa Turystyczna, która przebiega pod Starówką. To system kilkukondygnacyjnych komór i korytarzy, które w minionych wiekach służyły kupcom do przechowywania towaru. Po przeprowadzeniu w latach 70 -tych ubiegłego stulecia prac modernizacyjnych, korytarze zostały udostępnione turystom. Trasa turystyczna wynosi 470 m. Turyści wchodzą na głębokości 12 m pod ziemią. Z sandomierskimi podziemiami związanych jest wiele legend. Najsłynniejsza z nich opowiada o Halinie Krępiance, która narażając własne życie uwięziła Tatarów w podziemiach i obroniła Sandomierz od wrogów. Będąc w mieście, koniecznie trzeba zobaczyć słynne „Ucho igielne”. To jedyna zachowana furta, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych.

Sandomierz

Wielbiciele „Ojca Mateusza” z pewnością odwiedzą Muzeum „Ojca Mateusza”, w którym na powierzchni 300 m kw. zgromadzono elementy scenografii i pamiątki z serialu. Największą atrakcją są naturalnej wielkości figury woskowe aktorów występujących w tym kultowym tasiemcu.

Sandomierz to również wspaniałe kościoły. Najważniejszą świątynią w mieście jest Bazylika Katedralna Narodzenia NMP z XIV wieku z wyposażeniem późnobarokowym. W katedrze znajdują się wspaniałe zdobione nagrobki i rokokowe boczne ołtarze. Z kolei niedaleko Bramy Opatowskiej znajduję się Kościół św. Michała Archanioła z XVII wieku, obecnie kościół seminaryjny. We wnętrzu, zachowana jest rzeźbiona ambona z XVII wieku. Zachował się również bogaty zespół tkanin z XVII-XVIII wieku.

Wizyta w Sandomierzu to również doskonała okazja, aby odwiedzić słynny Wąwóz lessowy Królowej Jadwigi o stromych ścianach, które dochodzą do 10 metrów wysokości. Zbocza wąwozu porośnięte są drzewami i krzewami. Miejsce to zachwyca swoją urodą zwłaszcza latem, kiedy drzewa i krzewy są soczyście zielone. Wąwóz nazwano imieniem Królowej Jadwigi, która uwielbiała Sandomierz. W tym malowniczym miejscu można schronić się przed upałem albo odbyć niezapomniany spacer z przyjaciółmi.

Sandomierz.

Niedaleko Wąwozu w południowo – zachodniej części miasta mieści się Wąwóz Piszczele. Wąwóz wywodzi swą nazwę od kości Tatarów, którzy zostali zamordowani przez okoliczną ludność, kiedy najechali na ziemię sandomierską.

Niezwykłą atrakcją miasta są znakomicie zachowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny, które można obejrzeć w krypcie Kościoła św. Józefa. Ciało córki wojewody sandomierskiego, po śmierci nie było nigdy balsamowane, a do dziś nie uległo rozkładowi.

Sandomierz to miejsce, w którym warto spędzić kilka dni, odwiedzić liczne kafejki i muzea miasta, pospacerować po Górach Pieprzowych. Miasto jest również doskonałą bazą wypadową. W okolicach Sandomierza znajdują się m.in. Zamki w Baranowie Sandomierskim i Ujeździe.

Ewa Lipska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o