bilety teatr Warszawa

Śladami Fryderyka Chopina – od Brochowa do Warszawy

Fot. Pixabay.com

Fryderyk Chopin znany jest na całym świecie. To jeden z najważniejszych polskich kompozytorów i pianistów w historii, często nazywany „poetą fortepianu”. Prawie połowę swojego 39-letniego życia kompozytor spędził w Warszawie. To tutaj zamieszkała jego rodzina niedługo po jego narodzinach, tu uczył się gry na fortepianie, dawał swoje pierwsze koncerty i spotykał ze znajomymi. Poznajcie najważniejsze miejsca związane z Fryderykiem Chopinem.

DOM URODZENIA CHOPINA W ŻELAZOWEJ WOLI

W tej niewielkiej miejscowości, położonej zaledwie 60 km od Warszawy, w 1810 roku w niewielkim dworku urodził się Fryderyk Chopin. Dworek otacza malowniczy park. Dziś znajduje się tutaj muzeum poświęcone temu najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi. Dla zwiedzających przygotowano wystawę opowiadającą o rodzinie Chopinów. W Żelazowej Woli odbywają się Koncerty Chopinowskie, które przyciągają wielu polskich i zagranicznych turystów. Z Żelazowej Woli niedaleko jest do Brochowa, gdzie w miejscowym kościele obronnym ochrzczono Fryderyka.

PAŁAC KAZIMIERZOWSKI

W Pałacu Kazimierzowskim 200 lat temu mieściło się Liceum Warszawskie, do którego uczęszczał Fryderyk Chopin. Naukę rozpoczął w wieku 13 lat od razu wstępując do czwartej klasy. Wcześniej uczył się w domu. Pałac został wybudowany w XVII w. i służył jako letnia rezydencja króla Jana Kazimierza. Obecnie budynek należy do Uniwersytetu Warszawskiego.

KOŚCIÓŁ WIZYTEK

W Kościele Wizytek odbywały się obowiązkowe msze dla młodzieży z Liceum do którego chodził Chopin. Fryderyk wielokrotnie grał tu na organach i spotkał tutaj swoją pierwszą miłość, Konstancję, która śpiewała podczas mszy. Młody kompozytor grając na organach, zapominał się w nich do tego stopnia, że kościelny musiał go prosić o zakończenie gry.

PAŁAC CZAPSKICH

Pałac Czapskich był ostatnim miejscem zamieszkania Chopina przed jego wyjazdem z Polski 2 listopada 1830 r. Gdy Fryderyk miał 17 lat rodzice wynajęli mieszkanie w oficynie pałacowej, gdzie młody kompozytor miał swój osobny pokój. To właśnie w nim powstały dwa koncerty uznawane za najważniejsze dzieła z okresu warszawskiego. Obecnie w pałacu znajduje się Akademia Sztuk Pięknych. Na frontowej ścianie budynku wmurowano tablicę informującą, że mieszkał tutaj kiedyś Fryderyk Chopin.

PAŁAC PREZYDENCKI

24 lutego 1818 r. w Pałacu Prezydenckim ośmioletni Fryderyk dał swój pierwszy, publiczny koncert fortepianowy. Koncert wzbudził olbrzymie zainteresowanie prasy, a młodego chłopaka zaczęto zapraszać na kolejne występy.

Fot. Pixabay.com

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA

W Kościele Świętego Krzyża odbył się chrzest sióstr Fryderyka: Izabelli i Emilii. Tutaj spoczęło serce kompozytora. Fryderyk Chopin zmarł na gruźlicę w nocy 17 października 1849 roku w Paryżu. Grób Chopina znajduje się na paryskim cmentarzu Père-Lachaise. W styczniu 1850 r. starsza siostra kompozytora Ludwika przewiozła potajemnie do Polski słój z sercem Fryderyka zatopiony w alkoholu. W Warszawie Ludwika przechowywała serce przez kilka tygodni w swoim mieszkaniu na Podwalu. Potem siostra kompozytora powierzyła je opiece księżom z Kościoła Świętego Krzyża, którzy przechowywali go w zakrystii. 30 lat później serce zostało umieszczone w filarze nawy głównej świątyni.

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA

W Pałacu Ostrogskich w Warszawie mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. To jedno z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. W placówce można oglądać pamiątki po kompozytorze: rękopisy, listy, a także fotografie, rysunki, obrazy. Wystawa składa się z 11 części, każda poświęcona kolejnym jego okresom życia.

Fot. pixabay.com

POMNIK FRYDERYKA CHOPINA

W Łazienkach Królewskich w Warszawie, znajduje się pomnik Fryderyka Chopina autorstwa Wacława Szymanowskiego. Artysta zaprojektował go w 1909 r., z myślą o uczczeniu setnej rocznicy urodzin kompozytora. Pomnik stanął dopiero w 1926 r. Pierwotne plany pokrzyżowała wojna. Monument usytuowany jest nad sadzawką i przedstawia Chopina siedzącego pod wierzbą i szukającego natchnienia w naturze. U stóp pomnika od pół wieku, latem, odbywają się Koncerty Chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów. To niepowtarzalna okazja, aby posłuchać muzyki w otoczeniu wspaniałej przyrody.

Jan Duraj

POELECAMY:

Śladami znanego czarodzieja – Harry Porter kończy 39 lat

Paweł Domagała: Jestem zadowolony ze swojego życia

Statystyki teatralne warszawskich scen sezonu 2018/19

Stare Miasto w Warszawie – perła stolicy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.