bilety teatr Warszawa

Stare Miasto w Warszawie – perła stolicy

Stare Miasto jest najstarszą dzielnicą Warszawy. Wpisane w 1980 roku na listę UNESCO pełne jest zabytków, klimatycznych uliczek i fascynujących miejsc. To tutaj można poczuć ducha dawnych czasów.

Stare Miasto założone zostało na przełomie XIII i XIV wieku, obok grodu książąt mazowieckich, który został wzniesiony na miejscu, gdzie dzisiaj stoi Zamek Królewski. Stare Miasto oparte jest na szachownicowej siatce ulic, zachowując średniowieczny układ zabudowy. Zespół Starego Miasta został zniszczony w 90 %  podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Powojenna odbudowa była bezprecedensowa i została ukończona w 1953 roku.

Sercem Starego Miasta jest Plac Zamkowy, który ma kształt czworokąta. To tutaj znajduje się jeden z symboli Warszawy Kolumna Zygmunta III Wazy wzniesiona w 1644 roku z inicjatywy syna króla Władysława IV dla uczczenia pamięci ojca. 22 metrowy pomnik składa się z kolumny korynckiej i odlanego z brązu posągu władcy.

Od wschodu Plac Zamkowy zamknięty jest fasadą Zamku Królewskiego. Dwupiętrową, wczesnobarokową budowlę wzniesiono w latach 1598 -1619.

Zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Gmach został spalony w 1939 roku, a sześć lat później wysadzony w powietrze. Zamek Królewski został odbudowany i zrekonstruowany w latach 1971 -1988. Budowa została sfinansowana z darów społeczeństwa.

We wnętrzach zamku można podziwiać wspaniałe apartamenty królewskie, sale sejmu i senatu. Warto zobaczyć Salę Wielką, zwaną Balową, którą zdobi 17 złotych kolumn i Pokój Marmurowy, w którym znajduje się wyposażenie z czasów Władysława IV. Koniecznie trzeba obejrzeć Salę Canaletta, w której w ściany udekorowane są obrazami malarza Bernarda Belotta zwanego Canaletto, przedstawiającymi widoki dawnej Warszawy.

Plac Zamkowy, zwłaszcza latem tętni życiem. Można posłuchać ulicznych grajków, posiedzieć w kawiarni i pubach.

Kierując się ulicą Świetojańską w stronę Rynku Starego Miasta, po prawej stronie mijamy Katedrę św. Jana Chrzciciela. Ten gotycki kościół został wzniesiony w XIV wieku jako kościół parafialny. Od 1798 roku podniesiono go do rangi Katedry. Świątynia była świadkiem wielu ważnych uroczystości – koronacji królów i zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja.

W podziemiach kościoła pochowanych jest wielu znanych i zasłużonych Polaków m.in.: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Gabriel Narutowicz, Stefan Wyszyński. We wnętrzu Katedry warto zwrócić uwagę na słynny Krucyfiks Baryczkowski, pochodzący z XVI wieku. Za katedrą znajduje się niewielki plac zwany Kanonią. Na środku placu znajduje się spiżowy dzwon z XII wieku.

Rynek Starego Miasta to prostokątny rynek o wymiarach 90 metrów na 73 metry. Do XVIII wieku to tutaj skupiało się życie miasta, odbywały się tu uroczystości i wykonywano wyroki. Jeszcze do 1817 roku pośrodku Rynku stał Ratusz i kramy kupieckie. Dziś w tym miejscu stoi pomnik warszawskiej syrenki.

Rynek Starego Miasta otaczają kamienice z XVII wieku. Pod numerem 5 znajduje się Kamienica pod Bazyliszkiem. Według legendy ukryto tu skarby, których strzegł Bazyliszek. Każdego, kto chciał je zabrać, smok zamieniał swoim wzrokiem w kamień. Dopiero odważnemu szewczykowi udało się podejść bliżej. Mężczyzna miał na sobie lustra, którymi zasłonił oczy. Bazyliszek odbiciem własnych oczu skamieniał.

W Kamienicach na rynku znajduje się wiele wspaniałych restauracji i kawiarni, których stoliki wystawione są na placu. Popijając kawę, można delektować się atmosferą tego miejsca.

Warto odwiedzić Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, które mieści się w jednej z kamienic. W muzeum można oglądać m.in. pamiątki, rękopisy największych polskich poetów i pisarzy. Na Rynku Starego Miasta znajduje się również Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. W 60 salach wystawowych zgromadzono olbrzymią kolekcję zdjęć i pocztówek dawnej Warszawy, grafiki, eksponaty archeologiczne, fotografie.

Na tyłach Rynku Starego Miasta, na zamknięciu ulicy Celnej znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę prawobrzeżnej Warszawy i Stadion Narodowy. Dawniej, miejsce to było nazywane Gnojna Górą. To tutaj znajdowało się wysypisko śmieci dla całego Starego Miasta. Gnojna Góra pełniła też funkcję lecznicze. Chorych na syfilis zakopywano w śmieciach, wierząc, że to wyleczy z choroby. Na balustradzie tarasu zakochani zakładają kłódki ze swoimi inicjałami, a kluczyki wyrzucają.

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc Starówki są Kamienne Schodki. Biegną od ulicy Krzywe Koło, przecinają ul. Brzozową i docierają do ul. Bugaj. Kiedyś noszono Kamiennymi schodkami wodę z Wisły. Dziś to ulubione miejsce spacerów turystów i warszawiaków. Ze szczytu schodów roztacza się przepiękny widok na Wisłę.

Stare Miasto to także wiele wspaniałych kościołów, zabytków, ale także pozostałości murów miejskich z XVI wieku, które biegną przy ulicy Podwale, od Zamku Królewskiego do Barbakanu, i do skarpy wiślanej. Przy murach obronnych na ul. Podwale znajduje się Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Monument przedstawia kilkuletniego chłopca w za dużych butach i płaszczu oraz pistolecie maszynowym przewieszonym przez ramię.

Dziś warszawskie Stare Miasto to ulubione miejsce spacerów i spotkań warszawiaków, licznie odwiedzane przez turystów. W letnie weekendy odbywa się tutaj szereg imprez m.in. Jazz na Starówce. Podczas spaceru po starówce można spotkać ulicznych grajków, kuglarzy, połykaczy ognia, muzyków czy starsze panie sprzedające róże parom.

Ewelina Szpak

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.