bilety teatr Warszawa

Tajlandia – ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Fot: pixabay.com/ CCO Creative Commons

Tajlandia od zawsze kusi swoim pięknem i zjawiskowością. To przepełniony kolorami kraj: krwawym pomarańczem kwitnących orchidei, czerwonych dachówek domów, błękitu morza i złocenia świątyń. Tajlandia to wspaniała historia, orientalne zabytki, bogactwo krajobrazu, to miejsce, w którym przeszłość łączy się z teraźniejszością.

Położone na półwyspie Indochińskim państwo, nazywane jest przez mieszkańców krainą uśmiechu i spokoju, bo ludność Tajlandii to wyjątkowo spokojni i życzliwi ludzie. Być może sprawia to wszechobecna na każdym kroku religia i wiszący w powietrzu nastrój do modlitwy i skupienia. Nic w tym dziwnego, kiedy w kraju jest 32 tysiące świątyń i klasztorów oraz 200 tysięcy mnichów. Tylko w samym Bangkoku znajduje się 400 bogato zdobionych buddyjskich świątyń. Początek historii Tajlandii wiąże się z migracja Tajów, którzy opanowali dorzecze Menamu. Do dziś 75 % mieszkańców tego państwa to Tajowie.

TAJLANDIA: ONE NIGHT IN BANGKOK

Stolica Tajlandii Bangkok to 21 miasto na świecie, co do liczby ludności. W 50 dzielnicach miasta tzw. khet mieszka 10 mln mieszkańców. Bangkok nazywany przez Tajów miastem Aniołów jest miejscem pełnym kontrastów. Tutaj tradycja i religia doskonale współgrają z nowoczesnością. Z jednej strony bogato zdobione świątynie, będące oazą spokoju i mnisi w szafranowych strojach. Z drugiej nowoczesne centra handlowe, futurystyczne wieżowce, wieczne korki, przenośne garkuchnie, szybka kolej naziemna Sky Train i tętniące życiem do rana kluby nocne. To także miejsce biedy, slumsów, tekturowych domów, w których biegają szczury i żyją bezdomni.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Świątynia Szmaragdowego Buddy, uważana za najważniejsze sanktuarium religijne kraju. Budowa świątyni rozpoczęła się za panowania Ram I w 1782 roku. Głównym miejscem kompleksu jest bot, ogromna sala, której drzwi chronione są przez 6 par lwów. Tu właśnie znajduje się posąg siedzącego Buddy, wykonany prawdopodobnie na Cejlonie ok. 43 r p.n.e. Budda ubrany jest w szaty, adekwatne do pory roku. Szaty zmieniane są trzy razy do roku. Przebieranie posągu ma przynosić szczęście i dobrobyt kraju.

Bangok, Fot: pixabay.com/ CCO Creative Commons

Najstarszym zespołem świątynnym stolicy Tajlandii jest Świątynia Leżącego Buddy. Wsparty na łokciu złocony posąg ma 46 m długości, 15 m wysokości i ukazuje Mistrza w stanie Nirwany. Świątynia zbudowana została ok. 1500 roku. Kiedyś w tym miejscu było centrum nauczania tajskiej medycyny. Sporo wrażeń dostarcza rejs po rzece Chao Praya i kanałami Bangkoku, które wiecznie są zatłoczone. Podróżują nimi nie tylko mieszkańcy miasta i turyści, ale także mnisi i handlarze ryżu.

Zobacz: Bali: synonim idealnych wakacji

Na północnych przedmieściach Bangkoku w Chattuchak odbywa się największy targ Tajlandii. Można na nim kupić żywność, ale także ludowe rękodzieło czy wyroby z bawełny oraz spróbować regionalnych dań. Warto odwiedzić wieczorem dzielnice nocnych uciech, Patpong, gdzie znajduje się pełno knajp, barów, klubów go – go i salonów masażu erotycznego. Dzielnice rozsławili w latach 60 – tych XX wieku amerykańscy żołnierze z Wietnamu, którzy korzystali tu z prostytutek.

TAJLANDIA – CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ?

100 km na południowy zachód od Bangkoku znajduje się pływający bazar, gdzie handlarze z łódek sprzedają owoce i warzywa oraz gotowe potrawy. W powietrzu unosi się zapach świeżych ziół, czosnku i papryki. Warto odwiedzić historyczną stolice Tajlandii Ayutthaya, nazywaną złotym miastem. Ayutthaya przeżywało okres rozkwitu od XIV do XVIII w. Dawną stolicę kraju i jej ponad 2 tysiące świątyń w 1767 roku zniszczyły wojska birmańskie. Dziś znajdują się tutaj ruiny świątyń i 400 – posągów Buddy. Jednym z najciekawszych miejsc, jakie tutaj można zobaczyć jest Świątynia Wielkich Relikwii z uwięzioną w korzeniach drzewa głową Buddy.

Ayutthaya - jedna z atrakcji tajlandii

Atrakcje Tajlandii – Ayutthaya, Fot: pixabay.com/ CCO Creative Commons

Niezwykłym przeżyciem jest wyprawa do górskiej wioski Chao Khan, gdzie żyje 6 plemion, którzy przybyli tutaj w XIX wieku z Birmy i Laosu. Mieszka tu m.in. plemię Paduang, którego członkinie mają wokół szyi owinięte miedziane bransolety, które chronią przed złymi duchami. Warto odwiedzić „kultowy” most na rzece Kwai w Kanchanaburi. Budowa mostu w czasie II wojny światowej, pochłonęła życie 150 tys. alianckich jeńców. Tuż przy moście znajduje się muzeum, gdzie można obejrzeć wystawę i zobaczyć, jak pracowali robotnicy.

Zobacz: Singapur: W mieście Lwa

Tajlandia to także ogromne pola ryżowe, namorzynowe lasy, jaskinie, piękna przyroda i plaże. Te najpiękniejsze znajdują się w kurorcie Pattaya, u wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej. Amatorzy kąpieli i słońca mogą wylegiwać się na miękkim piasku, nurkować i podziwiać rafy koralowe. Wielbiciele niezwykłych widoków powinni odwiedzić Park Narodowy Khao Sok, gdzie na powierzchni 740 km kw. można zobaczyć dziewiczy las tropikalny, który zamieszkują m.in. słonie, gibony i tapiry.

Malowniczym miejscem jest zatoka Phang Nga, która „zagrała” w filmie o Jamesie Bondzie Człowiek ze złotym pistoletem. Wyspy w zatoce zbudowane są z wapieni, tworząc niezwykły krajobraz z ok. 40 wyspami o fantastycznych kształtach. Wysokość górzystych form wysepek sięga nawet 275 m n.p.m. Na większości z tych wysp znajdują się wyżłobione przez wodę jaskinie.

WSZYSTKIE SMAKI KUCHNI TAJSKIEJ

Dla Tajów wspólne spożywanie posiłku jest bardzo ważną częścią życia. Tradycja khantoke nakazuje gościom jeść w towarzystwie przy dużym stole.W tajskiej kuchni używa się dużo ziół, chili, cebuli i ryżu w każdej postaci. Do dań dodaje się dużo groszku, pędów bambusa i trawy cytrynowej. Potrawy z tej części świata są bardzo pikantne i aromatyczne. Na stołach Tajlandii króluje Pad Thai – uznawany za potrawę narodową. To makaron z dodatkiem jajka, tofu i ostrym sosem, posypany orzeszkami ziemnymi. Ulubioną zupą Tajów jest Tom yum gung – kwaśna zupa z pomidorami i krewetkami. Popularnymi potrawami są: Tom kha gungi – krewetki w rosole z mleczkiem kokosowym i sokiem z limonki, Khao Pad – mięso mielone z miętą czy dorsz w sosie kokosowym.

Atrakcje Tajlandii

Atrakcje Tajlandii, Fot: pixabay.com/ CCO Creative Commons

Odważni mogą spróbować prażonych mrówek, koników polnych, karaluchów, kurzych embrionów czy nalewki z węży. Warto spróbować lokalnych owoców: gujawy, longan, duriana, mangostana, rambutana, langstatów, którego miąższ tego ostatniego jest jednocześnie słodki i lekko kwaskowaty. Dużą popularnością cieszą się też orzeźwiające napoje na bazie soków owocowych. Dania można popijać tajskim piwem Singa lub Chang oraz whisky Mekong. Koniecznie trzeba spróbować potraw z przenośnych kuchni i straganów, które znajdują się na każdej ulicy, w większości miast Tajlandii.

Tajlandia to fascynujący kraj, bogactwo kultury i folkloru, mieszanka nowoczesności i historii. Miejsce, do którego z chęcią się wraca, aby nasycić się niepowtarzalnymi widokami, zabytkami i zaznać spokoju w klasztornych murach.

Piotr Kossak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.