bilety teatr Warszawa

Tunezja – największe atrakcje. Co warto zobaczyć?

Tunezja - największe atrakcje

Tunezja, fot. pixabay.com

Tunezja to idealna miejsce na wyjątkowe wakacje. Malownicze krajobrazy, mieszanka wpływów europejskich i egzotyki Afryki, oryginalne zabytki, błękitne morze, piaszczyste plaże, sprawiają, że do Tunezji od lat przyjeżdżają turyści z całego świata.

Pierwsze ślady osadnictwa fenickiego na terenie dzisiejszej Tunezji datowane są na 1100 r.p.n.e. W 810 r. p.n.e. Fenicjanie zakładają Kartaginę, która po latach świetności zostaje zniszczona przez trzecią wojnę punicką. Na jej miejscu powstaje prowincja rzymska Africa ze stolicą Carthago, skąd wywozi się oliwę i wino do Rzymu. Po okresie rządów Bizancjum, w 670 r. zostaje założony Kairouan. Od 800-1574 r.n.e. to okres panowania arabskiego. Następnie, kraj zostaje włączony do Imperium Osmańskiego. W1881 r rozpoczyna się okres protektoratu Francji. W marcu 1956 roku Tunezja odzyskuje niepodległość.

Zobacz: Barcelona – zabytki, zwiedzanie. Tętniąca życiem metropolia

Panowanie na jej terenie krajów o bogatej historii i kulturze znajduje odzwierciedlenie w zabytkach i wyjątkowych miejscach tego egzotycznego kraju, w którym doskonale łączy się tradycja z nowoczesnością.

Tunezja - największe atrakcje, zabytki

fot. pixabay.com

Niewiele jest krajów, które mogą zaoferować taką różnorodność atrakcji: doskonale zachowane miasta rzymskie, popularne kurorty, zielone oazy, szoty, wioski berberyjskie na Saharze, egzotyczna roślinność, plantacje palm daktylowych, liczne meczety, świątynie, synagogi, kościoły katolickie i prawosławne.

TUNEZJA – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Co warto zobaczyć w Tunezji? Na pewno stolicę Tunis. Ta tętniąca życiem metropolia zachwyca unikalnymi zabytkami i wyjątkową atmosferą. Zabudowa starego miasta – medyny, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zwiedzić piękne meczety oraz odwiedzić miejscowe bazary, gdzie można kupić wyroby tradycyjnych rzemiosł (skóry, tkaniny, dywany). Obowiązkowym punktem wizyty w mieście jest zwiedzanie zespołu pałacowego Bardo zbudowanego przez króla tureckiego Beja. Obecnie jest to siedziba Muzeum Narodowego, zawierającego słynną kolekcję mozaik rzymskich.

Tunezja -największe atrakcje

Tunis, fot. pixabay.com

Na przedmieściach Tunisu znajduje się miasto – państwo Kartagina, które pachnie mimozą i eukaliptusem. Warto tu zobaczyć liczne wille rzymskie, ruiny term Antoniusza Piusa czy dzielnice domów punickich na wzgórzu Byrsa.

Zobacz: Portofino –  co warto zwiedzić?

Swoim pięknem zniewala urokliwe miasteczko Sidi Bou Said. Położone na urwistym wzgórzu miasto zachwyca biało – niebieskimi domami, przytulnymi kafejkami i zapierającym dech w piersiach widokiem na port jachtowy i zatokę.

Tunezja -najwieksze atrakcje

fot. pixabay.com

Sousse to nowoczesny kurort do którego co roku przyjeżdża milion turystów spragnionych wakacyjnego luzu i słońca. Warto pospacerować uroczymi uliczkami Mediny, zobaczyć ribat, odwiedzić Wielki Meczet oraz Muzeum Archeologiczne i zachwycić się niepowtarzalnym nastrojem miasta.

NAJWAŻNIEJSZE MIASTA TUNEZJI

Popularnym kurortem nadmorskim zlokalizowanym wzdłuż pięknej plaży jest Monastir. To rodzinne miasto pierwszego prezydenta Tunezji Habiba Bourguiby zachwyca wspaniałą architekturą i egzotyczną atmosferą. Najstarszym zabytkiem Monastiru jest ribat – okazały kompleks zabudowań złożony z sal, wież, schodów i korytarzy; zbudowany w 796 r. Wizytówką miasta jest mauzoleum ku czci zmarłego w 2000 roku prezydenta Tunezji Habiba Bourguiby. Miasto jest uwielbiane przez filmowców. Powstały tu sceny do takich filmów, jak „W pustyni i w puszczy” Jerzego Kawalerowicza i „Żywot Briana” Monty Pytona.

Tunezja - największe atrakcje

fot. pixabay

Zniewala swoim urokiem miasteczko El Jem, gdzie można zobaczyć wille rzymskie i muzeum ze wspaniałą kolekcją mozaik. Największą atrakcją miasta jest jednak amfiteatr z III w.n.e., trzeci co do w wielkości na świecie po Rzymie i Kapui, który mógł pomieścić nawet 35 tysięcy widzów.

Kairouan to jedno z czterech świętych miast islamu (pozostałe to Mekka, Medyna i Jerozolima). Podobno znajduje się tutaj ponad 100 meczetów. W Kairouan znajduje się najświętsza budowla Tunezji – Wielki Meczet Sidi Ukby z VII wieku, którego dach wspiera się na 414 filarach, pochodzących z rzymskich miast na terenie Afryki. Zachwyca przepiękny arkadowy dziedziniec i 17 naw wewnątrz świątyni. Miasto słynie z ręcznej produkcji dywanów wysokiej jakości.

Zobacz: Cypr – wyspa bogini miłości

Magicznym miejscem Tunezji jest Tozeur, miasto – oaza, gdzie rośnie 200 tysięcy palm daktylowych nawadnianych przez 200 źródeł artezyjskich. Miasto o beżowej architekturze z charakterystycznymi geometrycznymi wzorami cegieł na fasadach, położone jest stosunkowo blisko pustyni Sahary, co sprawia, że powietrze ma tu inny zapach, a temperatury są bardzo wysokie.

Tunezja -największe atrakcje

fot. pixabay.com

Zestaw niezwykłych wrażeń przeżyjemy odwiedzając wyjątkowe miasto Matmata. Matmata to także nazwa grupy plemion berberyjskich, a także regionu i wioski Troglodytów, która słynie z domów – jaskiń. Domy wydrążone są w gliniastym podłożu na wysokości nawet siedmiu metrów pod ziemią. Bielone są wapnem, aby odstraszyć insekty i ochronić przed słońcem. Dają chłód w lecie i ciepło w zimie. W regionie znajduje się blisko 700 domów – jaskiń. W Matmata i jego okolicach kręcono sceny do takich słynnych filmów, jak „Poszukiwacze zaginionej arki”, „Angielski Pacjent”, „Fort Saganne” i „Gwiezdne wojny”.

CO WARTO JESZCZE ZWIEDZIĆ W TUNEZJI?

Koniecznie zobaczcie Djerbę, położoną na południowo – wschodnim wybrzeżu Tunezji. Ta wyspa – oaza, porośnięta gajami palmowymi, sadami cytrusowymi i figowcami urzeka swoim pięknem. Nizinny krajobraz wyspy, łagodny klimat, piaszczyste plaże, ciepłe morze, komfortowe hotele, pola golfowe są synonimem udanych wakacji.

Zobacz: Rzym: W wiecznym mieście

Ten legendarny „kraj Lotofagów”, znany z powieści Homera o Odyseuszu zachwyca urokliwymi wioskami i miasteczkami, licznymi meczetami, starymi fortyfikacjami. Będąc na wyspie warto odwiedzić park z 400 krokodylami nilowymi, Muzeum Kultury i Historii prezentującym unikatowe eksponaty świata islamu oraz wybrać się na miejscowe targi, gdzie można kupić egzotyczne przyprawy i wyroby ceramiki, z których wytwarzania od wieków słynęli mieszkańcy Djerby.

Tunezja - najwieksze atrakcje

fot. pixabay.com

Tunezja to przepełnione kolorami, zapachem przypraw i dobrą energią kraj, z oryginalnymi zabytkami i atrakcjami dla małych i dużych. Amatorzy sportów wodnych mogą tu nurkować, żeglować i pływać w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. Dla turystów przygotowano tu wiele atrakcji. Można polecieć balonem nad pustynią, odwiedzić Centrum Hodowli Strusi Afrykańskich, pojeździć na wielbłądzie, spędzić miłe chwilę w parku wodnym, źródłach termalnych albo na wesołym miasteczku.

KUCHNIA TUNEZJI

Tunezja to również wspaniałe potrawy. Tradycyjna kuchnia tunezyjska to połączenie wpływów arabskich, tureckich, francuskich i włoskich. Będąc w Tunezji, warto spróbować kilka tunezyjskich potraw. Popularnym daniem jest kuskus podawany z jagnięciną, lub rybą. Brik to rodzaj cienkiego naleśnikowego ciasta faszerowanego tuńczykiem, kaparami i jajem sadzonym. Popularną zupą jest zupa pomidorowa Chorba gotowana na wywarze z warzyw i jagnięciny, podawana z kluseczkami w kształcie ziarenek ryżu.

Tunezja - największe atrakcje

fot. pixabay.com

Desery najczęściej przygotowywane są na bazie miodu i zawierają różne bakalie: daktyle, orzechy, migdały. Z napoi trzeba spróbować herbatę miętową, kawę z wodą pomarańczową. Z alkoholi likier daktylowy i wódkę figową.

Warto również jako przystawkę spróbować ułamaną bagietkę, którą następnie moczymy w oliwie i pikantnym harissie. Zjedzmy ją z kawałkami tuńczyka i oliwkami.

Pobyt w Tunezji to niebanalnie spędzony czas, wymarzone miejsce na idealne wakacje pełne wrażeń i rozkoszy podniebienia. Warto tutaj przyjechać i przeżyć ekscytujące chwilę.

Paweł Amatewski

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.