bilety teatr Warszawa

„W labiryncie” – kultowy serial lat 80.

W labiryncie

„W labiryncie”, fot. TVP

„W labiryncie” to pierwsza polska telenowela, która gromadziła przed telewizorami miliony Polaków. Ten kultowy dziś już serial, z plejadą polskich aktorów, dla wielu widzów stał się produkcją oddającą ducha przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Polsce. W grudniu mija 33 lata od emisji pierwszego odcinka tej kultowej produkcji.

Pierwszy odcinek serialu „W labiryncie” wyemitowano 30 grudnia 1988 roku. Ojcem chrzestnym produkcji był związany z TVP dziennikarz Józef Węgrzyn, któremu marzyło się, aby w polskiej telewizji nadawano serial o losach zwykłych Polaków.

Prace nad scenariuszem serialu rozpoczął latem 1988 roku Wojciech Niżyński. To on wpadł na pomysł, aby fabuła serialu działa się w tym samym momencie, co w czasie rzeczywistym. Widzowie przed ekranem obchodzili święta, wyjeżdżali na wakacje w tym samym czasie, co bohaterowie ich ulubionego serialu. Zdjęcia do kultowej produkcji ruszyły w październiku 1988 roku. Reżyserem serialu był Paweł Karpiński.

Ścieżkę dźwiękową do serialu skomponował Krzysztof Marzec i Lech Brański. Muzyka została opracowana na syntezatorze Roland D-20. Piosenkę tytułową „W labiryncie ludzkich spraw” zaśpiewał lider Perfectu Grzegorz Markowski. Reżyserowi serialu bardzo zależało, aby ten utwór zaśpiewał właśnie Markowski.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Autobiografia” Perfectu

Jak wspomina w jednym z wywiadów Paweł Karpiński, na początku zrealizowano tylko trzy odcinki, a scenariusze były napisane na dwa miesiące do przodu. Twórcy serialu zawarli umowę z TVP na 13 odcinków. Ostatecznie powstało 120 odcinków w dwóch seriach. Serial produkowano „z marszu”, a odcinki filmowano techniką video. Każdy z odcinków serialu „W labiryncie” kosztował 15 mln.

Ostatni odcinek kultowej produkcji wyemitowano 26 czerwca 1991 roku w telewizyjnej Dwójce. Serial przedstawiał problemy zawodowe i osobiste środowiska warszawskich farmaceutów, lekarzy, naukowców i biznesmenów w czasie przeobrażeń gospodarczych i ustrojowych na przełomie lat 80. i 90. w Polsce.

Serial „W labiryncie” kręcono w plenerach w Warszawie, naturalnych wnętrzach i w studio telewizyjnym, które mieściło się w starym kinie w warszawskim Rembertowie. W studio w Rembertowie powstały dekoracje wnętrz Instytutu oraz mieszkanie Durajów. Mieszkanie Racewiczów mieściło się na ulicy Rozbrat 32/34 na Powiślu, a mieszkanie Sucheckich na warszawskiej Sadybie. Sceny plenerowe przed Instytutem powstały na terenie szpitala na Lindleya. Serial kręcono również m.in. na Gocławiu, na terenie szpitala na Banacha, i na ul. Andersa.

KTO ZAGRAŁ W SERIALU „W LABIRYNCIE”?

W kultowej dziś produkcji spotkali się uznani aktorzy i Ci, którzy dopiero zaczynali swoją aktorską przygodę. Ze starszego pokolenia aktorów w serialu wystąpili m.in. Wiesław Drzewicz (Leon Guttman), Małgorzata Lorentowicz (Anna Suchecka), Barbara Horawianka (Maria Jarosz) czy Gustaw Lutkiewicz (Henryk Ostoja-Ostojałowski).

W serialu wystąpili również uznani dziś aktorzy Marek Kondrat (Adam Racewicz) , Sławomira Łozińska ( Joanna Racewicz), Karol Strasburger (David Mayer) czy Anna Chodakowska (Renata).

Swoje pierwsze kroki w zawodzie aktora, na planie serialu stawiali, m.in. Jowita Miondlikowska (Marta), Jan Jankowski (Paweł Hanisz) czy Dariusz Kordek, dla którego rola w serialu była debiutem telewizyjnym.

Zobacz: „Kevin sam w domu”- nieznane fakty o kultowym filmie

Aktorzy grający w serialu zdobyli olbrzymią popularność. Nic w tym dziwnego, bo oglądalność „W labiryncie” sięgała 16 milionów widzów.

Nie wszyscy z tej popularności byli zadowoleni. Agnieszka Robótka – Michalska (Ewa Glinicka), w jednym z wywiadów wspominała, że popularność nie zagwarantowała jej ciekawych ról ani pieniędzy.

JAK POTOCZYŁY SIĘ LOSY AKTORÓW GRAJĄCYCH W SERIALU?

MAREK KONDRAT (ADAM RACEWICZ)

W latach 90. Marek Kondrat stał się jednym z najbardziej zapracowanych aktorów w Polsce. Zagrał w wielu kultowych dziś filmach: „Ekstradycja”, „Pan Tadeusz”, „Kiler”, „Prawo ojca” i wielu innych. W 2007 roku Marek Kondrat wycofał się z zawodu aktora. Obecnie mieszka w Hiszpanii

SŁAWOMIRA ŁOZIŃSKA (JOANNA RACEWICZ)

Po udziale w serialu, aktorka zagrała m.in w filmach „Cwał” i „Przedwiośnie”, pojawiła się w serialach „Złotopolscy”, „Plebania”, czy „Diagnoza”. Aktorka była członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dyrektorem naczelnym warszawskiego Teatru Ateneum. Prowadziła program „Kawa czy herbata?”. W 2002 roku w wieku 24 lat zmarł nagle jej syn Tomek, student medycyny. Obecnie aktorkę można zobaczyć na deskach Teatru Narodowego w Warszawie.

JOWITA MIONDLKOWSKA (BUDNIK)

Jowita Miondlikowska ma na koncie udział w wielu ważnych polskich filmach: „Dług”, „Z odzysku, „Plac Zbawiciela”, „Cicha noc”. Za role w tych obrazach zdobyła szereg prestiżowych nagród filmowych. Pojawiła się również w wielu popularnych serialach. Pracuje w agencji aktorskiej, gdzie jest agentką aktorów. Jest żoną dziennikarza radiowego Jarosława Budnika.

RENATA PĘKUL (KRYSTYNA DURAJ)

Renata Pękul przez wiele lat była aktorką stołecznego Teatru Polskiego. Aktorka pojawia się od czasu do czasu w popularnych serialach. Nie ma szczęścia do ról kinowych. Jest matką aktora, Aleksandra Sosińskiego.

WIESŁAW DRZEWICZ (GUTTMAN)

Wiesław Drzewicz w latach 90. był aktorem Teatru Syrena w Warszawie. Współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Dubbingował postać Gargamela w „Smurfy”. Zmarł na raka płuc w noc sylwestrową 1996/97. Miał 69 lat.

JAN JANKOWSKI (PAWEŁ HANISZ)

Jan Jankowski po udziale w „W labiryncie” wystąpił m.in w serialach „Radio Romans”, „Złotopolscy” i „Świat według Kiepskich”, „W rytmie serca”. Aktora można obecnie zobaczyć w stołecznym Teatrze Komedia. Jest ojcem dorosłego syna.

ANNA CHODAKOWSKA (RENATA)

Aktorka sporadycznie pojawia się na kinowym ekranie. W 2010 weszła w skład warszawskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na urząd Prezydenta RP. Występuje na deskach Teatru Narodowego w Warszawie.

KAROL BULENDA (IGOR)

Karol Bulenda od połowy lat 90. pracował w zawodzie prawnika. Działał w branży nieruchomości. Obecnie jest prezesem zarządu firmy z branży medycznej.

ANNA WOJTON (MARIOLA KACZOREK)

Anna Wojton w latach 90. wyjechała do Sztokholmu, gdzie jej mąż został dyrektorem Instytutu Polskiego. W Sztokholmie urodziła syna Kubusia. Pod koniec lat 90. wróciła do Polski. Występowała m.in. w „Klanie”, „Ranczu” i „M jak Miłość”.

PIOTR SKARGA (JAN DURAJ)

Po serialu Piotr Skarga nie otrzymywał żadnych nowych propozycji. Aktor wyjechał zagranicę, gdzie był m.in. tynkarzem, malarzem i sprzedawał odkurzacze. Dużo imprezował. Popadł w depresję. Smutki topił w alkoholu. Obecnie Piotr Skarga wiedzie spokojne życie u boku ukochanej Beaty. Aktor pojawia się w popularnych serialach. Występuje w Teatrze Kamienica.

BARBARA HORAWIANKA (MARIA JAROSZ)

Na początku lat 90., aktorka związana była z Teatrem Polskim w Warszawie. Sporadycznie pojawiała się w filmach i serialach. Osiemdziesięcioletnia dziś aktorka, kilka lat temu zakończyła karierę i jest na zasłużonej emeryturze.

Maciej Łukomski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.