Wakacyjne przeboje wszech czasów

Fot. pixabay.com

Słońce, palący pod nogami piasek, szum morza, lody, zachody słońca, gofry z bitą śmietaną, letnie romanse, imprezy, przyjaciele, wolność, luz, zabawa, i rozpalające wszystkie zmysły, wakacyjne przeboje bez których trudno sobie wyobrazić te letnie miesiące. Sprawdziliśmy, jakie piosenki królowały kiedyś latem nad morzem, jeziorem czy w górach.

Rok 1974

W 1974 roku na rynku ukazał się płyta Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście” na której znajdował się pamiętna piosenka o tym samym tytule. Autorem tekstu jest Janusz Kondratowicz, muzykę napisał jej mąż – Jarosław Kukulski. Utwór był nr. 1 Listy Przebojów Radiowej Jedynki i Wakacyjnej Listy Przebojów. Covery tego wakacyjnego przeboju wykonywała m.in. Natalia Kukulska, Agnieszka Włodarczyk i Marika.

Rok 1979

Happy End zadebiutował w 1975 roku w Rozgłośni Łódzkiej Polskiego Radia. W 1979 roku zespół wylansował letni przebój „Jak się masz kochanie?”. Covery tej piosenki wykonywał m.in. Piotr Gąsowski, Kacper Kuszewski i zespół Boys.

Rok 1983

W 1983 roku zespół The Police wydał rockową balladę „Every Breath You Take”, która opowiada o obsesyjnej miłości. Piosenka okazała się najpopularniejszym singlem zespołu, zdobywając szczyty list przebojów. Jej cover „Każdy oddech Twój” nagrał m.in. zespół Perfect.

Rok 1989

W 1989 roku świat zwariował na punkcie „Lambady” francuskiego zespołu Kaoma. „Lambada” bazowała na tradycyjnej muzyce Indian. Singiel na całym świecie sprzedał się w 5 mln egzemplarzy. Słynny klip do piosenki powstał na Coco Beach w Hiszpanii. W 2017 roku w wieku 63 lat zmarła Loalwa Braz, wokalistka grupy Kaoma, która śpiewała „Lambade”. Jej zwęglone ciało znaleziono w spalonym samochodzie niedaleko jej domu.

Rok 1993

W marcu 1993 roku hiszpański duet Los del Rio wydał singiel „Macarena”, który opowiada o dziewczynie o imieniu Macarena. Piosenka stała się wakacyjnym przebojem na całym świecie. Do utworu powstał grupowy układ choreograficzny. Niestety, zespołowi nie udało się wylansować kolejnych przebojów.

Rok 1994

W czerwcu 1994 roku ukazała się trzecia płyta zespołu Varius Manx „Emu”. Na krążku znalazł się jeden z największych przebojów grupy „Piosenka księżycowa”, który w wakacje 1994 roku królowała na wszystkich dyskotekach jako „przytulaniec”. Tekst do piosenki napisała ówczesna wokalistka zespołu Anita Lipnicka. W jednym z wywiadów artystka zdradziła, że piosenka opowiada o jej pierwszym chłopaku. „Przyjeżdżał jawą pod blok i wykradał mnie w nocy przez okno”.

Rok 1995

W 1995 roku Formacja Nieżywych Schabuff wydała album „Fantomas” na którym znalazł się wakacyjny przebój „Lato”. Piosenka zdobyła szczyty list przebojów, a zespół za ten utwór odebrał wiele nagród. Teledysk do piosenki powstał w garażu Marka Kościkiewicza. W klipie wystąpiła m.in. modelka Agnieszka Maciąg, „Piasek” i znajomi zespołu, którzy spontanicznie pojawili się na planie teledysku .

Rok 1996

W 1996 roku żadna wakacyjna impreza nie mogła się odbyć bez utworu „Mallorca”, który wylansował niemiecki zespół eurodance Loft. Wakacyjnym przebojem okazała się także piosenka inspirowana reggae „Coco Jamboo”, niemieckiego zespołu Mr. President. Na punkcie piosenki oszalało pół Europy. W 2008 roku zespół Mr. President zawiesił działalność.

Rok 1997

Rok 1997 przyniósł trzy wakacyjne przeboje.

W maju 1997 roku na rynku ukazał się debiutancki album „Samertajm” Norbiego. Na krążku znalazł się utwór „Kobiety są gorące”. Piosenka stała się ogólnopolskim hitem. W wakacje 1997 roku grana była non stop w rozgłośniach radiowych, w smażalniach, dyskotekach i na plaży. W jednym z wywiadów Norbi powiedział, że „Każdy artysta chciałby mieć taki hit. Ale jest to też przekleństwo. Nieważne co zrobię, zawsze będę kojarzony z tym utworem”.

W 1997 swój debiutancki album „Fan Club” wydała włoska piosenkarka eurodance Alexia. Krążek promowała piosenka „Uh la la la”, która latem 1997 roku grana była na całym świecie. Alexia dzięki temu utworowi stała się gwiazdą. Niestety, artystce nie udało się już powtórzyć sukcesu piosenki „Uh la la la”, bo żadne jej kolejne single nie stały się światowymi przebojami.

Latem 1997 roku przebojem była również piosenka „Samba de Janeiro” niemieckiego zespołu Bellini.

Wakacyjne przeboje dodają uroku letnim miesiącom/Fot. pixabay.com

Rok 2001

Latem 2001 roku wakacyjnym hitem bez wątpienia była piosenka „Powiedz” zespołu Ich Troje. Utwór znalazł się na płycie „Ad. 4”. Piosenka otrzymała m.in. nagrodę publiczności na opolskim festiwalu. Tekst do utworu napisał Michał Wiśniewski.

Rok 2002

Wiosną 2002 roku na rynku ukazał się album „4” zespołu Wilki. Na płycie znalazła się piosenka „Baśka”, która stała się wakacyjnym przebojem. Za ten singiel Wilki zdobyły szereg nagród. Utwór zdobył główną nagrodę na opolskim festiwalu. Tekst do piosenki napisał lider zespołu Robert Gawliński podczas kolacji z żoną w swoim domu.

Rok 2007

W 2007 roku ukazał się pierwszy singiel zespołu Feel „A gdy jest już ciemno”. Na punkcie tej piosenki oszalało pół Polski, a zespół dzięki niej otrzymał m.in. Bursztynowego Słowika na Festiwalu w Sopocie 2007.

Rok 2017

W 2017 roku portorykański piosenkarz Luis Fonsi wydał singiel „Despacito”, który stał się światowym hitem. Utwór był numerem jeden na listach przebojów m.in.: w Niemczech, Danii, Polsce, Meksyku, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Teledysk do piosenki w ciągu doby został wyświetlony ponad pięć milionów razy. Do lipca 2019 roku klip w serwise Youtube został wyświetlony ponad 6 miliardów razy!! Żadnemu piosenkarzowi nie udało się wcześniej osiągnąć takiej ilości wyświetleń.

Maciej Łukomski

Polecamy:

Historia kultowej piosenki: „Zaopiekuj się mną” zespołu Rezerwat

Bee Gees: Historia trzech braci, którzy mieli talent i marzenia

Madonna- Królowa muzyki pop. Historia jej drogi na szczyt

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.