bilety teatr Warszawa

Ziemia Łowicka: Kolorowe wycinanki, Pałac w Nieborowie i niezwykłe muzeum

Pałac w Nieborowie

Niecałe 100 kilometrów na zachód od Warszawy znajduje się Pałac w Nieborowie – jeden z najpiękniejszych zabytków Mazowsza, kiedyś własność rodziny Radziwiłów.

W 1694 roku kardynał Michał Stefan Radziejowski kupił od rodziny nieborowskich dobra i wzniósł na ich zrębach barokowy pałac. W 1774 roku właścicielem został Książę Michał Hieronim Radziwiłł, jeden z najbogatszych magnatów polsko – wileńskich.

W Pałacu książę zgromadził kolekcję obrazów mistrzów holenderskich, niemieckich i hiszpańskich, piękne meble i zbiory sztuki zdobniczej – porcelany, szkieł i tkanin.

Na pierwszym piętrze, w środkowej osi, mieści się biblioteka, w której w 13 mahoniowych szafach znajduje się 11 tysięcy woluminów, sztychów, rysunków i litografii. Olbrzymie wrażenie robi klatka schodowa, wyłożona 10 tysiącami holenderskich kafelków z XVIII wieku. Każdy z nich przedstawia inną scenę.Najpiękniejszym miejscem Pałacu jest „Salon Czerwony”. W salonie znajduje się m.in. piec kaflowy z XIX wieku. Na jego kafelkach namalowano cykl bajek La Fontaine’a.

To tutaj wisi olbrzymich rozmiarów portret Anny Orzelskiej – piękności doby baroku. Była to ukochana, nieślubna córka Augusta II Sasa i warszawskiej winiarki. Salon zachwyca licznymi złoceniami i stylowymi meblami. Ściany zostały wyłożone czerwoną tkaniną.

Książę Michał Radziwiłł wraz z żoną Heleną Radziwiłł sprawił, że Pałac w Nieborowie stał się jedną z najpiękniejszych polskich rezydencji, gdzie wydawano kolacje i bale, w których uczestniczył m.in. car Aleksander I czy elektor saski Fryderyk August I. Liczne przyjaźnie żony m.in. z Carycą Katarzyną I, sprawiły, że Helena mogła sprowadzać do Nieborowa liczne antyki znad Morza Czarnego. Tym sposobem do pałacu trafiła kopia Niobe z II w. n. e. Założona w 1881 r. przez Michała Piotra Radziwiłł manufaktura majoliki dostarczała do pałacu ozdobne piece kaflowe i ceramikę artystyczną, która z czasem utworzyła cenny zespół majoliki nieborowskiej.

ARKADIA – ROMANTYCZNY PARK NIEDALEKO WARSZAWY

Helena Radziwiłł niedaleko Nieborowa stworzyła Arkadię – park romantyczny w stylu angielskim z licznymi pawilonami ogrodowymi m.in. Akweduktem, Świątynią Diany i Łukiem Kamiennym. Ogród zachwyca licznymi malowniczymi zakątkami i stawem, w którym kwitną wodne lilie. Pałac pozostał w rękach rodziny Radziwiłów do 1945 roku. Po wojnie rodzina zrzekła się Nieborowa, który przeszedł pod opiekę Muzeum Narodowego w Warszawie.

W ostatnich kilku dekadach, Nieborów stał się Domem Pracy Twórczej, w którym pracował m.in. Sławomir Mrożek i Zofia Nałkowska. Warto również odwiedzić francuski ogród otaczający pałac, w którym rosną dwa okazałe platany posadzone w XVIII wieku.

W Nieborowie realizowano zdjęcia do wielu znanych filmów m.in.: „Lotna”, „Akademia Pana Kleksa”, czy seriali „Złoto Dezerterów”, „Ojciec Mateusz”.

Arkadia

Po wizycie w kompleksie pałacowo – parkowym w Nieborowie warto wybrać się do Sromowa. W tej liczącej 1000 mieszkańców wsi znajduje się Muzeum Sztuki Ludowej Rodziny Brzozowskich. Obiekt założył w 1972 roku miejscowy rolnik Julian Brzozowski. Od najmłodszych lat jego pasją było rzeźbienie figur, które były przechowywane w jego mieszkaniu.

Julian Brzozowski za własne pieniądze zbudował w 1971 obok domu pawilon wystawowy, w którym zaprezentował 300 figur. Do figurek wykonał mechanizmy elektryczne, które sprawiły, że jego rzeźby zaczęły się ruszać. Kolejnych rzeźb przybywało i Pan Julian zbudował kolejne pawilony, w których obecnie możemy oglądać ponad 600 rzeźb, szopki bożonarodzeniowe oraz łowickie wycinanki i pająki, które wykonywała jego żona Wanda.

Po śmierci Juliana Brzozowskiego w 2002 roku, muzeum opiekuje się jego syn Wojciech, który po pracy na roli zajmuje się rzeźbieniem lipowych figurek. Jego prace również możemy oglądać na terenie muzeum. Z kolei obydwie siostry Wojciecha zajmują się haftowaniem, robieniem łowickich pająków oraz malowaniem krajobrazów olejem na płótnie potrzebnych jako tło do ruchomych scen w muzeum. Koniecznie wybierzcie się do tego obiektu, bo eksponaty robią naprawdę olbrzymie wrażenie.

Warto zajrzeć do pobliskiego Łowicza, gdzie znajduje się renesansowo – barokowa kolegiata Wniebowstąpienia NMP. Pochowano w niej 12 Prymasów Polski. Koniecznie trzeba odwiedzić miejscowe muzeum, gdzie prezentowana jest niepowtarzalna sztuka łowicka – kolorowe stroje, wycinanki z papieru, komody z wzorami łowickimi. W muzeum znajduje się również wnętrze chaty łowickiej ozdobionej wielobarwnymi wycinankami, pająkami z bibuły i słomy. Sercem miasta jest jeden z nielicznych na świecie rynków w kształcie trójkąta. W samym mieście zarejestrowanych jest 101 zabytków. Warto wpaść do Łowicza chociaż na chwilę, aby zobaczyć wspaniałe dzieła architektoniczne twórców różnych epok m.in.: Tylmana z Gameron czy Henryka Marconi.

Ewelina Woźniak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.