10 najlepszych punktów widokowych w Polsce

Poznajcie 10 najlepszych punktów widokowych w Polsce, z których rozciąga się niesamowita panorama miasta.

THE VIEW

„The View” to usytuowany w samym sercu Warszawy, ekskluzywny klub, który znajduję się na 32 piętrze Spektrum Tower, jednego z najwyższych budynków w stolicy. Jego największą atrakcją jest działający na dachu wieżowca, w okresie letnim, parkiet pod gołym piętrze. Przy klubowej muzyce, świetnych drinkach możemy podziwiać panoramę Warszawy.

PAŁAC KULTURY I NAUKI

To jeden z najwyższych budynków w Polsce (231 m). PKIN został wybudowany w latach 1952 – 55 i wzniesiony jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Budynek od 2007 roku wpisany został do rejestru zabytków, jako przykład realizmu socjalistycznego. W PKIN mieszczą się kina, muzea, teatry i biura. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki, która odwiedza Warszawę jest wizyta na tarasie widokowym, który znajduję się na 30 piętrze budynku. Z wysokości 114 metrów można podziwiać niezwykłą panoramę stolicy. W okresie letnim taras widokowy czynny jest do północy. To doskonała okazja, aby zobaczyć, jak prezentuję się Warszawa po zmroku. Tego się nie zapomina.

PANORAMA SKY BAR

Warto odwiedzić warszawski Hotel Mariott i spędzić uroczy wieczór w Panorama Sky Bar, który mieści się na ostatnim piętrze budynku. Najwyżej położony bar hotelowy w Polsce proponuję szeroki wachlarz alkoholi z całego świata na bazie których powstają unikalne drinki. Eleganckie wnętrza, przyjemna muzyka i widok oświetlonych wieżowców i Pałacu Kultury za oknem sprawią, że wieczór spędzony w tym barze będzie wyjątkowy.

SKY TOWER

Sky Tower jest w tej chwili największym budynkiem biurowo – mieszkalnym w Polsce. Obiekt został oddany do użytku w grudniu 2012 roku. Biurowiec z metalu i szkła ma wysokość 212 metrów i 51 pięter. Do budowy budynku zużyto m.in. 40 000 metrów kw. szkła i 30 000 ton stali. W biurowcu znajduje się 236 apartamentów i 38 wind. Na parterze znajduję się galeria handlowa. Największą atrakcją obiektu jest punkt widokowy na 50 piętrze, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Wrocław i Górę Ślężę. Przed wejściem do budynku znajduję się rzeźba „Profil czasu” Salvadora Dali. Inspiracją rzeźby był słynny obraz „Trwałość pamięci” , który stał się symbolem surrealizmu. Właścicielem wieżowca jest znany biznesmen Leszek Czarnecki.

WIEŻE BAZYLIKI MARIACKIEJ

Najwyższa wieża Bazyliki Mariackiej liczy sobie 81 m. 54 metry nad płytą można podziwiać panoramę miasta. W pogodne dni można dostrzec ośnieżone szczyty Tatr. Z wieży doskonale widać również Wawel. Na wieżę Mariacką można wjechać od 1 kwietnia do 31 października.

WIEŻA ZYGMUNTOWSKA NA WAWELU

Wieża została wzniesiona w połowie XIV przez długi czas była wieżą obronną fortyfikacji wawelskich. Następnie przeszła na własność Katedry Wawelskiej, gdzie przekształcono ją w dzwonnice i powieszono Dzwon Zygmunta, który dzwoni tylko w czasie wyjątkowych sytuacji. Obecnie na Wieży zawieszonych jest 5 dzwonów. Z platformy widokowej doskonale widać Stare Miasto i okolice.

KLIF ORŁOWSKI

Klif Orłowski znajduję się na cyplu Redłowskim, najdalej wysuniętym w morzu naturalnym punkcie Gdyni, ok. 40 metrów nad poziomem wód Zatoki Gdańskiej. Klif Orłowski zbudowany jest z glin zwałowych i piasków gliniastych. Klif co roku podmywają fale morskie zmieniając jego charakter. Z jego szczytu rozpościera się niesamowity widok na morze i Sopot. Warto odwiedzić go o zachodzie słońca.

BAZYLIKA MARIACKA W GDAŃSKU

Bazylika Mariacka w Gdańsku to największy ceglany kościół na świecie z wieżą o wysokości 82 metrów. Na jej szczyt prowadzą strome schody. Z platformy widokowej rozciąga się widok na Stare Miasto i Żuławy.

KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY

Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba wdrapać się na wieżę Kościoła św. Katarzyny. Punkt widokowy znajduję się na wysokości 50 metrów. Widać stąd doskonale Stare Miasto i Klif Orłowski. Na przedmieściach Gdańska zlokalizowana jest Góra Gradowa. Z wysokości 54 m.n.p.m. rozciąga się widok na Stare Miasto i Stocznie Gdańską.

SOPOT

W Sopocie warto wejść na Latarnię Morską, która znajduję się niedaleko molo. Po pokonaniu 200 schodów można podziwiaæ zapierające dech w piersiach widoki. Z wysokości 33 metrów doskonale widać sopockie molo, Monciak i Zatokę Gdańską. Przy pięknej pogodzie można również dostrzec Półwysep Helski. Kilka metrów od Latarni Morskiej znajduję się Dom Zdrojowy. Na trzecim piętrze budynku znajduję się pijalnia wód solankowych i kawiarnia. Popijając kawę I jedząc pyszne ciasto możemy podziwiać życie na molo, skwerze i plaży.

TORUŃ
Najpopularniejszym punktem widokowym w Toruniu jest Wieża Ratusza Staromiejskiego. Wieża zbudowana została w 1274 roku. Z wysokości 40 metrów rozciąga się panorama Starego Miasta i widok na Wisłę.

Jedna odpowiedź do “10 najlepszych punktów widokowych w Polsce”

  1. Jacek Barski pisze:

    Aktualnie najwyższym punktem widokowym jest pokład Balonu Widokowego w Krakowie. Maksymalna wysokość to 270 m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.