10 spektakli w warszawskich teatrach, które koniecznie musisz zobaczyć

Żołnierz królowej madagaskaru

„Żołnierz królowej Madagaskaru”, Fot. K.Chmura Cegiełkowska/ mat. prasowe T. Polskiego

Wybraliśmy dla Was 10 najlepszych spektakli, które w tej chwili warto zobaczyć w warszawskich teatrach.

„NOWY JORK. PROHIBICJA” – Dla miłośników spektakli muzycznych

Najnowsza premiera Teatru Muzycznego Roma przenosi nas do Ameryki lat 20. XX wieku w czasy prohibicji. To 23 piosenki o miłości, samotności w amerykańskiej metropolii, sile pieniądza, i o „american dream”. To opowieść o życiu w czasach prohibicji, w mieście z barami z nielegalnym alkoholem, w których rządzi mafia. Gdzie w oparach papierosowego dymu rodzą się nielegalne interesy. Muzyczny spektakl zachwyca rewelacyjnymi rolami m.in. Kacpra Kuszewskiego, Rafała Królikowskiego i Katarzyny Zielińskiej, która jest producentką przedstawienia.

Nowy Jork. Prohibicja. plakat

„METRO” – dla miłośników musicali

Ten legendarny polski musical z muzyką Janusza Stokłosy, w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza, od 28 lat zachwyca kolejne pokolenia widzów. Do dzisiaj musical został zagrany ponad 2200 razy! „Metro” to niezwykła historia o miłości, spełnianiu marzeń, przyjaźni i sile pieniądza. Spektakl oszałamia kolorowymi światłami, laserami, dynamiczną choreografią, akrobacjami i pięknymi głosami młodych wykonawców. Zachwyca także uniwersalnymi tekstami piosenek i wspaniałą muzyką.

„Metro”, fot: mat. prasowe Teatru Studio Buffo

Zobacz: „Metro” –  musical, który został stworzony z marzeń

„PSIE SERCE” – dla miłośników klasyki

Inscenizacja powieści Michaiła Bułhakowa „Psie Serce” w adaptacji i reżyserii Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym to jedno z najlepszych spektakli tej sceny od lat. Profesor Preobrażeński poddaje psa Szarika pewnemu eksperymentowi w wyniku czego pies staje się człowiekiem i przejmuje najgorsze jego cechy. W roli głównej rewelacyjny Borys Szyc jako Szarik alias Szarikow.

„POMOC DOMOWA” – dla miłośników fars

Jedna z najlepszych fars, jakie napisano. Mąż, żona, kochanek i kochanka w jednym domu, zdrady małżeńskie podczas pewnej nocy. Nad wszystkim próbuję zapanować pijana pomoc domowa, która nie chce dopuścić do katastrofy. Sytuacja zaczyna się jednak wymykać się spod kontroli… W roli pomocy domowej znakomita Krystyna Janda.

Krystyna Janda w spektaklu „Pomoc domowa”, Fot: Kasia Chmura Cegiełkowska/ mat. teatru

„KOTKA NA GORĄCYM ROZPALONYM DACHU” – dla miłośników dramatów

To historia Tennessee Williamsa o milionerze z amerykańskiego Południa. Następuję rodzinny krach. Do głosu dochodzą seksualne frustracje, niespełnienie,  i wzajemne zadawanie sobie cierpienia. Trudno znieść odtrącenie, kłamstwa i ból. Spektakl Teatru Narodowego to mistrzowski popis gry aktorskiej m.in. Janusza Gajosa, Edyty Olszówki, Ewy Wiśniewskiej i Grzegorza Małeckiego.

Zobacz: Przeboje warszawskich teatrów

„32 OMDLENIA” – dla miłośników klasyki

„32 omdlenia” to trzy jednoaktówki Czechowa, żarty sceniczne w mistrzowskim wykonaniu Jerzego Stuhra, Krystyny Jandy i Ignacego Gogolewskiego. Ten spektakl to prawdziwa uczta teatralna, kawał prawdziwego teatru. Popisowe komediowe role tworzy tu Jerzy Stuhr, doprowadzając do śmiechu nie tylko widzów, ale także Krystynę Jandę, która partneruje mu na scenie.

„ŻOŁNIERZ KRÓLOWEJ MADAGASKARU” – dla miłośników rewii

Stateczny mecenas z Radomia, wdowiec Saturnin Mazurkiewicz przyjeżdża z synem Kaziem do Warszawy, gdzie rewiowy teatr wystawia debiutancką sztukę jego syna. A w stolicy piękne panie, romanse, zabawa, Warszawa międzywojenna, bale i skandale…

Teatr Polski stał się rewiową sceną z piórami, kankanem i długonogimi pięknościami. Na obramowaniu okna scenicznego migają żarówki, lśni złota kurtyna, migoczą kolorowe światła, co chwila zmienia się dekoracja, wybuchają efekty pirotechniczne, a na widzów leci deszcz confetti. Od kolorowych pięknych kostiumów, aż boli głowa. A to jeszcze nie koniec atrakcji tego wieczoru… W roli głównej rewelacyjny Zbigniew Zamachowski.

Zobacz: Jej portret: Krystyna Janda

„SHIRLEY VALENTINE” – dla miłośników monodramów

„Shirley Valentine” to kultowy monodram Krystyny Jandy, który aktorka gra od blisko 30 lat. To historia „kury domowej”, która postanawia skończyć z dotychczasowym, smutnym życiem i wyrusza na wakacje do Grecji. Po obejrzeniu tego spektaklu, tak jak Shirley, wiele kobiet zmieniło swoje życie. O przedstawieniu powstało też kilka prac dyplomowych.

„Shirley Valentine”, Fot. A Kłosiński

„SZALONE NOŻYCZKI” – dla miłośników komedii

„Szalone nożyczki” to teatralny przebój warszawskiego Teatru Kwadrat. Spektakl został zagrany już blisko 1000 razy. Akcja tej interaktywnej komedii rozgrywa się w salonie fryzjerskim, gdzie popełnione zostaje morderstwo. Do akcji wkracza policja, która przesłuchuje klientów salonu i widzów, będących na spektaklu. To właśnie publiczność będzie musiała wskazać mordercę. Dużo dobrej zabawy, którą gwarantuję m.in. właściciel salonu Tonio Wzięty, ubrany w różowy fartuch…

„TARTUFFE” – dla miłośników klasyki

Spektakl Teatru Narodowego to znakomita inscenizacja znanej komedii Moliera „Świętoszek” w reżyserii wybitnego francuskiego reżysera Jacques Lassalle. To historia wytrawnego łgarza i demonicznego obłudnika okazuje się wciąż aktualna. W rolach głównych: Danuta Stenka, Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz i Beata Ścibakówna.

Maciej Łukomski

 

 

 

Jedna odpowiedź do “10 spektakli w warszawskich teatrach, które koniecznie musisz zobaczyć”

  1. brudek pisze:

    Dobry artykuł, polecam jednak poczytać o odmianie czasowników, bo te w 3. osobie liczby pojedynczej nie powinny mieć „ę” na końcu, a tu mają i to dość często

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.