bilety teatr Warszawa

12 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Paryżu

paryż

Paryż, fot. pixabay.com

Co robić w Paryżu? Wybraliśmy 12 rzeczy, które musisz zrobić będąc w stolicy Francji.

1. PRZEJECHAĆ SIĘ NA KARUZELI

Na ulicach Paryża znajduje się około trzydziestu karuzel. Najładniejsze znajdują się w Ogrodach Luksemburskich, przy Wieży Eiffla i w Lasku Bulońskim. Koszt przejażdżki ok. 15 złotych.

2. ZOBACZYĆ NOCĄ DZIELNICĘ LA DEFENSE

Dzielnica La Defense to jedna z największych dzielnic biznesowych w Europie i główne centrum biznesu Francji. Pracuje w niej 150 tys. pracowników. W dzielnicy dominują wysokie biurowce ze szkła i metalu. Te futurystyczną architekturę dzielnicy warto zobaczyć wieczorem, kiedy biurowce są podświetlone.

Paryż

Paryż, fot. pixabay.com

Zobacz: 8 najbardziej romantycznych miejsc. Nie tylko na Walentynki

3. WYBRAĆ SIĘ ŚLADAMI FILMOWEJ AMELII

„Amelia” to kultowy francuski film z 2001 roku, który podbił serca kobiet na całym świecie. Jej bohaterką jest mieszkająca samotnie w Paryżu Amelia, która jest z zawodu kelnerką. Będąc w Paryżu, warto wybrać się śladami filmowej Amelii. Napić się kawy w kawiarni Les Deux Moulins, w której pracowała Amelia i odwiedzić sklep pana Colignon, w którym Amelia robiła zakupy.

Paryż

Paryż

4. ODWIEDZIĆ MUZEUM WAMPIRÓW

W Lilas, koło Paryża znajduje się Muzeum Wampirów. Muzeum jest otoczone ogrodem stylizowanym na cmentarzysko. W kolekcji muzeum znajdziemy kostiumy wampirów, autografy aktorów grających postać Draculi, czy obrazy, plakaty przedstawiające wizerunek wampira.

Zobacz: Paryż, miasto, które zachwyca na każdym kroku

5. ODWIEDZIĆ ŚCIANĘ „KOCHAM CIĘ”

Co robić w Paryżu? Na pewno odwiedzić „ścianę zakochanych”. W dzielnicy Montmartre znajduje się ściana dla zakochanych na której zostało napisane „kocham cię” w 300 językach. Ściana została stworzona w 2000 roku przez zajmującego się kaligrafią Fédérica Barona oraz artystkę tworzącą murale, Claire Kito.

Paryż miasto

Paryż, ściana „kocham Cię”

6. WJECHAĆ NA TARAS WIDOKOWY WIEŻY MONTPARNASSE

59 piętrowa Wieża Montparnasse to mierzący 210 metrów budynek, w którym znajdują się biura. W latach 1972-2009 był to najwyższy budynek w Paryżu. Na ostatnim piętrze biurowca znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto.

7. WYPIĆ KAWĘ W JEDNEJ Z KAWIARNI

Kawa to jeden z ulubionych napojów Francuzów. Francuzi najczęściej piją kawę z mlekiem. Chętnie w niej maczają pieczywo czy croissanty. Odwiedzając Paryż, koniecznie trzeba odwiedzić jedną z kultowych kawiarni Paryża, np. Cafe de Flore, którą odwiedzali kiedyś odwiedzali m.in.: Guillaume Apollinaire, Brigitte Bardot, Lew Trocki i Yves Saint Laurent.

Zobacz: Kawiarnie Paryża, które koniecznie trzeba odwiedzić

8. ZOBACZYĆ NOCĄ WIEŻĘ EIFFLA

Widok oświetlonej nocą Wieży Eiffla zapiera dech w piersiach. Warto przyjechać na Pola Marsowe po zmroku, aby zobaczyć oświetloną na żółto metalową konstrukcję. Wieczorem, pod tym symbolem Paryża, chętnie sesje zdjęciowe robią sobie pary zakochanych i nowożeńcy ubrani w garnitury i suknie ślubne. Ps: Nie wrzucajcie tylko zdjęć oświetlonej nocą Wieży Eiffla do internetu, bo łamiecie w ten sposób prawo autorskie. Iluminacja świetlna Wieży Eiffla jest chroniona prawem autorskim, i aby móc rozpowszechniać jej „nocny” wizerunek, należy uzyskać zgodę. Natomiast zdjęcia nieoświetlonej wieży, możecie swobodnie wrzucać na portale społecznościowe.

9. POSPACEROWAĆ ULICZKAMI MONTMARTRE

Montmartre to słynna dzielnica Paryża. To klimatyczne, położone na wzgórzu miejsce, w którym kiedyś tworzyli i mieszkali słynni malarze oraz artystyczna cyganeria Paryża. Warto wybrać się na spacer po tej wyjątkowej i fotogenicznej dzielnicy, aby podziwiać piękne witryny, wypić kawę w przytulnej kawiarni, zabłądzić w uroczych zaułkach, i kupić obraz od ulicznego malarza.

Zobacz: Montmartre – dzielnica grzechu i bohemy

10. ZOBACZYĆ SPEKTAKL W OPERZE GARNIER

Opera Garnier w Paryżu to jedna z najsłynniejszych oper na świecie. Otwarty w 1875 roku budynek, zachwyca wspaniałymi, ociekającymi złotem wnętrzami i widownią, która może pomieścić 2200 osób. Warto kupić bilet na jeden z wieczornych spektakli, aby zachwycić się magią sztuki.

Paryż

Opera Garnier

11. POSPACEROWAĆ BRZEGIEM SEKWANY

Sekwana przepływająca przez Paryż to trzecia co do wielkości rzeka we Francji. Warto udać się na spacer jej brzegiem, aby podziwiać miasto i jego słynne zabytki oraz mosty Paryża z innej perspektywy. Latem, paryskie bulwary przeistaczają się w piaszczyste plaże, gdzie można miło spędzać czas. Koniecznie wybierzcie się na wieczorny rejs statkiem po Sekwanie, aby podziwiać nocny Paryż.

paryż

Paryż, fot. pixabay.com

12. WYPIĆ WINO

Będąc w Paryżu, koniecznie musicie wypić wino. Z tego trunku w końcu słynie Francja. Wina możecie napić się w eleganckiej restauracji, winiarni czy kawiarni albo kupić wino w sklepie i wybrać się na Pola Marsowe. W ciepłe wieczory pełno tu ludzi, którzy siedząc na kocach piją wino, jedzą i rozmawiają ze znajomymi podziwiając oświetloną Wieżę Eiffla. Magia…

Adam Piotrowski

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.