bilety teatr Warszawa

13 ciekawostek o Rzymie, które warto znać

Rzym

Rzym, fot. pixabay.com

Rzym to wyjątkowe miasto o znaczeniu globalnym, światowy ośrodek turystyczny z bardzo bogatymi zabytkami i niezwykłą historią. Poznajcie 13 niezwykłych ciekawostek o Rzymie, które warto znać.

CZY WIESZ, ŻE…

Rzym jest jednym z najdłużej zamieszkałych przez człowieka miast na świecie.

CZY WIESZ, ŻE…

Stolica Włoch to prawdziwa gratka dla miłośników zabytków. W Rzymie znajduje się 290 fontann oraz 900 kościołów i budynków sakralnych.

CZY WIESZ, ŻE…

Turyści odwiedzając słynną fontannę Ti Trevi wrzucają do niej pieniądze, wierząc, że w ten sposób powrócą do Rzymu. Wrzucone przez turystów monety w nocy są wyławiane przez służby sprzątające i przekazywane fundacji „Caritas”.

Rzym

Rzym, pixabay.com

CZY WIESZ, ŻE..,

Pierwsze centrum handlowe powstało w Rzymie. Zbudował je w 1o7 roku n.e. cesarz Trajan. Kilkupoziomowe centrum handlowe nazywało się Mercato di Traiano.

CZY WIESZ, ŻE…

Na przedmieściach Rzymu znajduje się założone w 1937 roku największe w Europie studio filmowe – Cinecittà, gdzie znajdują się aż 22 hale zdjęciowe oraz studia produkcyjne. To tutaj powstawało ponad 3 tysiące filmów, w tym  największe filmowe dzieła Bernardo Bertolucciego, Federico Fellini, Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Mel Gibson, takie jak „Rzymskie wakacje”, „Ben – Hur”, „Kleopatra”. Na terenie studia znajduje się muzeum. Można również zobaczyć plany filmowe z filmów „Rzym” i „Mesjasz”.

CZY WIESZ, ŻE…

Gdyby dziś chciano wybudować rzymskie Koloseum, jego budowa kosztowałaby 400 milionów dolarów.

CZY WIESZ, ŻE…

W granicach Rzymu znajduje się najmniejsze państwo świata Watykan, w którym ma swoją siedzibę głowa Kościoła Katolickiego, Papież. Watykan posiada swoją administrację oraz służby porządkowe.

Zobacz: Rzym: W wiecznym mieście

CZY WIESZ, ŻE…

W Rzymie znajduje się Muzeum makaronów. Obiekt został założony w 1958 roku Vincenzo Agnesi. W 15 salach można poznać historię makaronu oraz kolekcję maszyn do produkcji tego przysmaku, oraz dokumenty i zdjęcia.

CZY WIESZ, ŻE…

Najdroższym hotelem w Rzymie jest 5 gwiazdkowy „The St. Regis Rome”, położony w pobliżu Schodów Hiszpańskich. Obiekt oferuje ekskluzywne, bogato zdobione pokoje z antykami, które mają marmurową łazienkę. Ściany pokoi zdobione są freskami. W hotelu znajduje się między innymi centrum spa, restauracja ozdobiona dziełami sztuki, serwująca kuchnię śródziemnomorską. Za najtańszy dwuosobowy pokój zapłacimy ok. 1.5 tysięcy Euro (ok. 6 tys zł). Pobyt w Apartamencie Prezydenckim to cena ok. 9 tysięcy Euro (36 tys zł) za noc.

Rzym

Rzym, fot. pixabay.com

CZY WIESZ, ŻE…

Fontanna Di Trevi światową sławę zawdzięcza filmowi „La Dolce Vita” Federica Felliniego. W jednej ze scen główna bohaterka grana przez Anite Ekelberg kąpie się nocą w tej słynnej fontannie.

Zobacz: Capri – atrakcje wyspy. Co warto zwiedzić?

CZY WIESZ, ŻE…

Rzym w starożytności miał ponad milion mieszkańców. Obecnie w stolicy Włoch mieszka blisko 3 miliona mieszkańców.

CZY WIESZ, ŻE…

Rzym od lat jest wśród topowych miast turystycznych na świecie. Rocznie Rzym odwiedza 11 milionów turystów z całego świata. Z kolei Włochy odwiedza rocznie 55 milionów urlopowiczów.

CZY WIESZ, ŻE…

Rzym jest miastem, które posiada surowe przepisy dotyczące ochrony zwierząt. W 2005 roku miasto opublikowało składający się z 59 punktów dokument chroniący naszych milusińskich.

Monika Stępień

 

 

Jedna odpowiedź do “13 ciekawostek o Rzymie, które warto znać”

  1. Thanks for the useful information

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.